PWM Fan Çoğaltıcı Yapmak

Kardeşim 3 pinli fanlar PWM destekli olmaz. DC ayarından anakarttan RPM'ini düşürebilirsin.
Akasa Flexa P5 5 Çıkışlı, Özel Kılıflı PWM Çoklayıcı Kablo Fiyatı

Bu ürünü bende kullanıyorum gayet güzel. Fakat şöyle bir olay yok, çoğaltıcının 4 pin girişine 4 pinli fan takıp diğerlerine 3 pin fan bağlantısı yaptıktan sonra 3 pinli fanlar PWM fanını örnek alıp ona göre çalışmıyor. Öyle yazanlar var fakat ben denedim olmadı o yüzden bütün fanları PWM li fanlarla değiştirdim

Kardeşim 3 pinli fanlar PWM destekli olmaz. DC ayarından anakarttan RPM'ini düşürebilirsin.

Bu ürünü bende kullanıyorum gayet güzel. Fakat şöyle bir olay yok, çoğaltıcının 4 pin girişine 4 pinli fan takıp diğerlerine 3 pin fan bağlantısı yaptıktan sonra 3 pinli fanlar PWM fanını örnek alıp ona göre çalışmıyor. Öyle yazanlar var fakat ben denedim olmadı o yüzden bütün fanları PWM li fanlarla değiştirdim

PWM desteği yoksa neden 5 çıkışın 4 tanesi 3 pin? Olay molexden güç ile pwmden gelen hızı alması değil mi ? Dediğiniz gibi sadece PWM çoklayıcı olsa neden molexden güç almak zorunda kalsın ?
Hatta daha basit düşünelim direk bu şekilde.
1 adet PWM fan
4 adet DC fan (3pin) ve
bu parça ile elimizdeki 5 fan aynı hızda dönmeyecek mi? Marka modeli hesaba katmayalım şimdi. PWM yada DC demiyorum anakartta iki şekilde de destek var. Anakattan aldığı çıkışa bakmaksızın.

Hatayı anakartı alırken ben yaptım 1 tane çıkışı var işte.

Flexa'yı CPU girişine takarak mı kullanıyorsunuz yoksa SYS FAN kısmından mı? Ben de almayı düşünüyordum o yüzden kararsız kaldım.

Flexa'yı CPU girişine takarak mı kullanıyorsunuz yoksa SYS FAN kısmından mı? Ben de almayı düşünüyordum o yüzden kararsız kaldım.
SYS fan daha mantıklı sonuçta anakartta kontrolü var. İşlemciye karışmamak gerek.
Ek olarak yapılan işlemin sadece tüm fanların kontrol etmek olarak algılayalım. PWM DC farketmez şu durumda. Sistem boştayken bu fanların da yavaşlamasını istiyorum hepsi bu ve 3 kablo ya 40 lira para vermeye gerek duymuyorum.

SYS fan daha mantıklı sonuçta anakartta kontrolü var. İşlemciye karışmamak gerek.
Flexa kullananlar onu diyordu ben o yüzden almadım. SYS FAN kısmından takılırsa olmuyor CPU kısmına takıp işlemci fanını da 5 fandan birine takmışlar. Yorumlarda öyle okudum.

Flexa kullananlar onu diyordu ben o yüzden almadım. SYS FAN kısmından takılırsa olmuyor CPU kısmına takıp işlemci fanını da 5 fandan birine takmışlar. Yorumlarda öyle okudum.
Dostum benim biosda CPU FAN ve SYS FAN şeklinde 2 tane ayrı grafik şeklinde ayar yapabildiğim için pek gerek duymuyorum. Test ettim SYS FAN 0 yapınca PWM fanımda duruyor & yavaşlıyor. Benim derdim diğer 4 fana bu pwmdeki hız değerini aktarıp molexden de gerekli gücü almak.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı