PWM girişlerinin maksimum desteklediği fan sayısı nedir?

Gökhan Özer

Hectopat
Daha fazla  
B450M S2H anakartım bulunmakta ve bu anakartta 1 adet System fan- 1 adet CPU fan yer almakta kasamdaki 4 adet fanı çoklayıcı ile 1 System fana takabildim sorunsuz elime şimdi sıvı soğutma geçecek ve fanları PWM kontrolcude bulunmamakta 1'den 2'ye çoklayan kablo alsam 2 adet fanı CPU fana takmakta sıkıntı yaşar mıyım? İleri de pompaya pull push yapmayı düşünüyorum aynı şekilde 4'lü çoklayıcıda herhangi bir sıkıntı çıkarır mı CPU fan desteği ne kadardır beni bilgilendirebilir misiniz?

ASUS yetkili önerisi en fazla 2 fan olacak şekildeydi daha önce 4'lü çoklayıcı taktıktan sonra PWM fan denetleyicinin yandığını gördük bu nedenle 2'nin üzerine çıkmamanızı öneririm.

Bu konu da benim de tam bilgim yok. @Pozitifdeger, söylediğinde emin misin? Çünkü kullandığım işlemci soğutusucu Cooler Master ML360R, 3 radyatör fanının aynı yerden kontrol edilmesi için 3'lü çoğaltıcı veriyor ve ben de o şekilde bağladım. Hatta radyatörün arkasına da iki tane taktım da onları sys_fan yerlerine bağladım 😁.

Bu konu da benim de tam bilgim yok. @Pozitifdeger, söylediğinde emin misin? Çünkü kullandığım işlemci soğutusucu Cooler Master ML360R, 3 radyatör fanının aynı yerden kontrol edilmesi için 3'lü çoğaltıcı veriyor ve ben de o şekilde bağladım. Hatta radyatörün arkasına da iki tane taktım da onları SYS_FAN yerlerine bağladım 😁.

Corsair 120mm fanları ASUS anakart a kaliteli denilebilecek bir çoklayıcı ile taktıktan bir süre sonra sistem kapandı geri açtığımızda fan girişlerinin çalışmadığını fark ettik servise verdiğimizde direk bu soruyu sordular evet deyince söz konusu uyarıyı yaptılar fanlar hala farklı sistemde çalışmakta fakat anakart emekli oldu.

Aynı şekilde MSI bir kartı da patlattık 4 tane yükleyip onun fanlar Cooler Master'dı sanırım.

2 Tane çoklandığında servisin söylediği gibi hiçbir problem çıkmıyor topladığımız birçok bilgisayarda 2 fanı 1 PWM'e taktık sorun yaşayan olmadı şimdiye kadar.

Kısa açıklamak gerekirse en fazla 2 fan a kadar takmanız en doğrusu olacaktır eğer mecburen daha fazla takmanız gerekiyorsa güç desteği olan çoklayıcılardan kullanabilirsiniz.

Corsair 120mm fanları ASUS anakart a kaliteli denilebilecek bir çoklayıcı ile taktıktan bir süre sonra sistem kapandı geri açtığımızda fan girişlerinin çalışmadığını fark ettik servise verdiğimizde direk bu soruyu sordular evet deyince söz konusu uyarıyı yaptılar fanlar hala farklı sistemde çalışmakta fakat anakart emekli oldu.

Aynı şekilde MSI bir kartı da patlattık 4 tane yükleyip onun fanlar Cooler Master'dı sanırım.

2 Tane çoklandığında servisin söylediği gibi hiçbir problem çıkmıyor topladığımız birçok bilgisayarda 2 fanı 1 PWM'e taktık sorun yaşayan olmadı şimdiye kadar.

Kısa açıklamak gerekirse en fazla 2 fan a kadar takmanız en doğrusu olacaktır eğer mecburen daha fazla takmanız gerekiyorsa güç desteği olan çoklayıcılardan kullanabilirsiniz.
Güç desteği olan çoklayıcı önerebilir misin? 5 fana kadar desteklerse çok daha iyi olur 🙂.

@Pozitifdeger şu an System fan 1'de 4 adet fan takılı yaklaşık 1 yıldır ve sorun yaşamadım fanları Full açtığımda bile sanırım marka farkı olabilir fakat uyarınız dikkate alıp CPU fan kısmına 2 adet takacağım umarım bir sorun çıkmaz.

@Pozitifdeger şu an System fan 1'de 4 adet fan takılı yaklaşık 1 yıldır ve sorun yaşamadım fanları Full açtığımda bile sanırım marka farkı olabilir fakat uyarınız dikkate alıp CPU fan kısmına 2 adet takacağım umarım bir sorun çıkmaz.

Dediğiniz gibi marka veya kullanılan bileşen farkından kaynaklı olabilir tabii ki bu iyi bir şey.

CPU portuna 2 adet takmanız durumunda bir şey olacağını sanmam birçok kullanıcı bu şekilde kullanmakta önceki mesajımda belirttiğim gibi henüz bununla ilgili bir şikayet duymadım.

@Pozitifdeger birşey daha merak ediyorum. Pompadan çıkan 2 kablo var biri kumandaya biri anakarta takılıyor anakarta takılan kabloya baktığımda 4pinde 3 adet kablo takılı yani pompa devrini buradan ayarlıyor sanırım tek pinli olsaydı anakarta CPU fan takılı sinyali için olurdu diye biliyorum. Ben şimdi pompaya takacağım fanları mecbur System fan da kullanmak zorundayım peki pompaya uygun RPM hızları için nasıl ayarlama yapabilirim anakartta sıcaklığa göre RPM dönmesini ayarlayabiliyorum fakat bu System fanın belirttiği sıcaklık neyi temsil ediyor CPU mu yoksa genel anakart ısısı mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı