PWM ve DC fan ayarı

Tolkhan

Centipat
Arkadaşlar BIOS'dan CPU fan hızını ayarlarken bir şey dikkatimi cekti.

PWM - DC - Auto 3 tane mod var ve benm işlemci fanı Auto'da 1800 RPM civarı da seyretmekte. Bunu PWM'e alınca son hıza cıkıyor DC'ye alınca 1200'lere kadar geriliyor. Kasa fanlarımı coklayıcı ile birlikte senkronize şekilde sıcaklığa göre calıştırabildim şimdi sorum şu işlemci fanını Auto'da kullanmaya devam mı edeyim yok da DC moda alsam sıkıntı olur mu işlemci için.

Smart fan Control acık işlemcide ve kasa fanlarında.
Autodayken işlemci 25-40 arası gidip geliyor sıcaklığı.

Son düzenleyen: Moderatör:
DC mod, 3 pin girişli fanları kontrol etmek için, PWM mod ise 4 pin girişli fanları kontrol etmeye yarar. Fan girişinize bakın 3 girişli ise PWM modda son devirde calisir. 4 girişli ise PWM girişe alıp oradan otomatik mod ya da smart mod (yanlış hatırlıyor olabilirim) olarak ayarlarsanız deviri kendisi ayarlar.

DC mod, 3 pin girişli fanları kontrol etmek için, PWM mod ise 4 pin girişli fanları kontrol etmeye yarar. Fan girişinize bakın 3 girişli ise PWM modda son devirde calisir. 4 girişli ise PWM girişe alıp oradan otomatik mod ya da smart mod (yanlış hatırlıyor olabilirim) olarak ayarlarsanız deviri kendisi ayarlar.

benim demek istediğim o 3 şık da işlemci fanını dc yapsam sıkıntı olurmu işlemci için cünkü autoda 1800de iken dc de1200 lere düşüryor

benim demek istediğim o 3 şık da işlemci fanını dc yapsam sıkıntı olurmu işlemci için cünkü autoda 1800de iken dc de1200 lere düşüryor
Hayır olmaz ama PWM daha hassas bir ayar. Islemci fanları genelde PWM olur. PWM mod alıp smart modu seçip ayar yaparsanız daha iyi olur. Zararı olduğu için değil.

Arkadaşın dediği gibi işlemci fanı benim de 4 pin, kasa fanları 3 pin. İşlemciyi DC yapmaktansa, anakart programıyla daha hassas ve sessiz ayarlayabilrisin diye biliyorum, yük altında değilken yavaşlar kendi. PWM daha kontrol edilebilir olması gerek. Bir de kasa 3 pinli fanları tekleyip anakarta bağladıysan, fan amperlerini ve anakart sysfan çıkış amperini bi kontrol et. Mesela anakart 1 amper 12v veriyor o çıkıştan, fanın bir tanesi 0.38 amper çekiyor. O zaman en fazla 2 adet bağlanması gerekiyor (kesin bilgi olmayabilir, araştırınca böyle olduğunu gördüm, yine de dikkat etmekte fayda var)

Eski bir konu ama denk gelmişken lazım olur diye yazayım. DC mod voltaj düşürerek fanı yavaşlatır. PWM mod voltajı düşürmeden.
benim fanlar anakarta bağlı, 3 pinli. pwm'de allah ne verdiyse çalışıyorlar, ledler de ona göre parlak yanıyor, tabi ben dc'de kullanıyorum ama ledler belli bir sıcaklığa gelmeden hiç yanmıyor voltaj düşük olduğu için.

ledleri ayırıp 12v vereceğim, fanlar ve ledler bağımsız olacak ama fotoğraftaki şeffaf kabloda deneyince fan da çalışıyor ledlerle beraber, anlayamadım. üçlü kablodan ikisiyle mi denemek lazım acaba?

Dosya Ekleri

• zr-100-rainbow-rgb-mining-kasa-fani-12-e-4ea2.jpeg
    zr-100-rainbow-rgb-mining-kasa-fani-12-e-4ea2.jpeg
    59,4 KB · Görüntüleme: 32

Yeni konular

Geri
Yukarı