PWM modunda fanlar maksimum hızda çalışıyor

Yer
Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--Ryzen 5 1600 (AF) | Gigabyte B450M S2H | Msi Armor RX 570 OC Edition | 2xCorsair Vengance 8 GB 3000 Mhz | 480 GB Adata SSD | 1TB Toshiba HDD | 2xArctic P12 PST | Corsair 550 W Carbide SPEC-DELTA RGB.

--LG 22MK400H 21.5" 1ms 75Hz | Razer Blackshark V2 X | Gamepower OGRE Red Switch | HyperX Pulsefire Haste | SteelSeries Qck+ Large
Meslek
İşletme Mühendisi
RAM
Corsair Vengeance 8 GB 3000MHz DDR4 CL16
Ekran kartı
MSI RX 570 OC
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
Ryzen 5 1600
Öncelikle merhaba herkese,

Aşağıda parçaların isimlerini yazdığım bilgisayarıma 2 adet egzoz fanı bağlamak istedim. Yeni 2 tane fan aldım ve tepeye monteledim. Aldığım fanların kabloların çoğaltıcı özelliği vardı. Bu yüzden pin çoklayıcı almaya gerek duymadım. Tüm fanların bağlantılarını "ANAKARTA Molexsiz" sorunsuz yaptım fakat ön paneldeki içeriye hava üfleyen 3 adet fan maksimum hızda çalışıyordu. Yeni aldığım fanları BIOS'tan silent moda çekince yavaşlıyordu. Yani kontrol edebiliyordum. Ama ön paneldekileri kontrol edemiyordum. Deneme yanılma yöntemiyle daha önce hiç kullanmadığım, fanları voltage ile kontrol etme seçeneğini kullandım ve fanlar yavaşladı. Yalnız daha önce hiç voltage seçeneğiyle kullanmadım. O yüzden soğutmada eksi mi artı mı bilmiyorum. 3 sorum var, birincisi, fanlar birbirleriyle uyumsuz oduğu için mi PWM kontrol edemiyorum? ikincisi montaj aşamasında yanlış yaptığım bir şey mi var? üçüncüsü voltage kontrolü ile fanlar çalışsa soğutmada eksi mi artı mı?

Not: Montajda her türlü yolu denedim. Önce yeni aldığımı bağladım anakarta olmadı, stock egzoz fanın bağlantısını çıkarım onun girişini çoklayıp yeni aldığım fanları bağladım (yani ara bağlantı yaptım) yine olmadı.

Fan: Arctic P12 PWM pst.
Kasa: Corsair 550W Carbide Spec-Delta RGB.

Son düzenleme:
Öncelikle merhaba herkese,

Aşağıda parçaların isimlerini yazdığım bilgisayarıma 2 adet egzoz fanı bağlamak istedim. Yeni 2 tane fan aldım ve tepeye monteledim. Aldığım fanların kabloların çoğaltıcı özelliği vardı. Bu yüzden pin çoklayıcı almaya gerek duymadım. Tüm fanların bağlantılarını sorunsuz yaptım fakat ön paneldeki içeriye hava üfleyen 3 adet fan maksimum hızda çalışıyordu. Yeni aldığım fanları BIOS'tan silent moda çekince yavaşlıyordu. Yani kontrol edebiliyordum. Ama ön paneldekileri kontrol edemiyordum. Deneme yanılma yöntemiyle daha önce hiç kullanmadığım, fanları voltage ile kontrol etme seçeneğini kullandım ve fanlar yavaşladı. Yalnız daha önce hiç voltage seçeneğiyle kullanmadım. O yüzden soğutmada eksi mi artı mı bilmiyorum. 3 sorum var, birincisi, fanlar birbirleriyle uyumsuz oduğu için mi PWM kontrol edemiyorum? ikincisi montaj aşamasında yanlış yaptığım bir şey mi var? üçüncüsü voltage kontrolü ile fanlar çalışsa soğutmada eksi mi artı mı?

Not: Montajda her türlü yolu denedim. Önce yeni aldığımı bağladım anakarta olmadı, stock egzoz fanın bağlantısını çıkarım onun girişini çoklayıp yeni aldığım fanları bağladım (yani ara bağlantı yaptım) yine olmadı.

Fan: Arctic P12 PWM pst.
Kasa: Corsair 550W Carbide Spec-Delta RGB.

Molex ile bağlarsan veya fanlar ile anakart bağlantısı kurmadıysan BIOS'tan kontrol edemezsin, kontrolcüsü varsa oradan kontrol edersin.

Molex ile bağlarsan veya fanlar ile anakart bağlantısı kurmadıysan BIOS'tan kontrol edemezsin, kontrolcüsü varsa oradan kontrol edersin.
Yukarda detaylı anlattım tekrar size de cevap veriyim. Molex bağlantısı yapmadım. Anakart bağlantısı kurdum. Kontrolcüsü yok aldığım fanlar PWM destekli. Yararlı yorumun için teşekkür ederim.

Yukarıda detaylı anlattım tekrar size de cevap vereyim. Molex bağlantısı yapmadım. Anakart bağlantısı kurdum. Kontrolcüsü yok aldığım fanlar PWM destekli. Yararlı yorumun için teşekkür ederim.

Fanların kendi çoklayıcısı zaten sadece güç vermeye yarıyor, ayrıca anakart veya Molex diye belirtmemişsin.

Fanların kendi çoklayıcısı zaten sadece güç vermeye yarıyor, ayrıca anakart veya Molex diye belirtmemişsin.
Düzelttim ustwam. Memleket nere? Bilgisayarcı mısın? Format ne kadar?

Geri
Yukarı