Çözüldü PyCharm "215: Assertion failed" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bLaDe65

Kilopat
Daha fazla  
PyCharm'ı ve gerekli tüm bileşenlerini indirdim. Ancak kod çalıştırdığımda aşağıdaki hatayı alıyorum. Bunun sebebi olarak kodu CV2 kütüphanesinde yazılmış olması. Python kütüphanelerinde artık CV2 kaldırıldığı için OpenCV-Python'u kullanmaya başladım PC'yi formatlayınca. Yardımcı olabilecek yok mu?

Kod:
C:\Users\...\PycharmProjects\pythonProject\venv\Scripts\python.exe C:/Users/Ertunc/PycharmProjects/pythonProject/main.py
Traceback (most recent call last):
 File "C:\Users\...\PycharmProjects\pythonProject\main.py", line 25, in <module>
 CV2.imwrite("SS. PNG", roi)
CV2.error: OpenCV(4.5.4-dev) D:\a\opencv-python\opencv-python\opencv\modules\imgcodecs\src\loadsave.cpp:799: error: (-215: Assertion failed) !_img.empty() in function 'cv::imwrite'

Process finished with exit code 1

Cevabını bilen biri var mı?
Konuyu webde arattığımda benzer bir durumun olduğunu görmedim. Ayrıyetten bionluk sitesinden biriyle anlaşıp yazdırdığım ve programlama bilmediğim için çözüm üretemiyorum. Programı yapan arkadaşta vizeleri olduğu için benden biraz süre vermemi istedi yardımcı olacağınızı düşündüğüm için sizleri etiketledim. Şimdiden teşekkürler
@cenkkk @KremJanti @Anceph @SinekTV @permatik @emresudo @innsomniac @Muofer @b0reaS ☺️

Son düzenleme:
Çözüm
  1. Eğer Windows kullanıyorsanız Home · UB-Mannheim/tesseract Wiki adresinden, Linux kullanıyorsanız da dağıtımınızın sahip olduğu paket yöneticinizden işletim sisteminize uygun Tesseract binary'lerini indirin.
  2. Tesseract binary'lerinin indiği klasörü PATH'a ekleyin. Windows için arama kısmına Sistem ortam değişkenlerini düzenleyin yazın ve ilgili yere tıklayın. Daha sonra açılan pencerede Ortam Değişkenleri butonuna tıklayın. Sonrasında yeni açılacak pencerede hem üst kısımda hem de alt kısımda İki adet Path yazan yer olacak. Her ikisine sırayla çift tıklayın, açılacak yeni pencerede Yeni butonuna tıklayın, Tesseract'ın yüklenmiş olduğu dosya yolunu yapıştırın ve Tamam'a tıklayın. Daha sonra programı yeniden çalıştırın. Not: benim bilgisayarımda Tesseract'ın yüklendiği dosya yolu C:\Program Files\Tesseract-OCR şeklinde. Siz ne olur ne olmaz diye indirirken dosya yoluna dikkat edin. Eğer PATH'a ekleme kısmında sorun yaşadıysanız Add to the PATH on Windows 10 | Architect Ryan sitesinde ekran görüntülerini içeren güzel bir anlatım var.

Eğer bu adım sorununuzu çözmezse diye birkaç sorum daha olacak. Acaba yapmaya çalıştığınız şey sitelerdeki BTC ve benzeri kripto para değerlerini almak mıdır? Eğer öyleyse site fark eder mi veya tercih ettiğiniz başka siteler var mı? Ayrıca program çalıştığı sürede ilgili web sitesini ekranınızda açık tutuyor musunuz?
PyCharm'ı ve gerekli tüm bileşenlerini indirdim. Ancak kod çalıştırdığımda aşağıdaki hatayı alıyorum. Bunun sebebi olarak kodu CV2 kütüphanesinde yazılmış olması. Python kütüphanelerinde artık CV2 kaldırıldığı için OpenCV-Python'u kullanmaya başladım PC'yi formatlayınca. Yardımcı olabilecek yok mu?

Kod:
C:\Users\...\PycharmProjects\pythonProject\venv\Scripts\python.exe C:/Users/Ertunc/PycharmProjects/pythonProject/main.py
Traceback (most recent call last):
 File "C:\Users\...\PycharmProjects\pythonProject\main.py", line 25, in <module>
 CV2.imwrite("SS. PNG", roi)
CV2.error: OpenCV(4.5.4-dev) D:\a\opencv-python\opencv-python\opencv\modules\imgcodecs\src\loadsave.cpp:799: error: (-215: Assertion failed) !_img.empty() in function 'cv::imwrite'

Process finished with exit code 1

Cevabını bilen biri var mı?
Konuyu webde arattığımda benzer bir durumun olduğunu görmedim. Ayrıyetten bionluk sitesinden biriyle anlaşıp yazdırdığım ve programlama bilmediğim için çözüm üretemiyorum. Programı yapan arkadaşta vizeleri olduğu için benden biraz süre vermemi istedi yardımcı olacağınızı düşündüğüm için sizleri etiketledim. Şimdiden teşekkürler
@cenkkk @KremJanti @Anceph @SinekTV @permatik @emresudo @innsomniac @Muofer @b0reaS ☺️
Saçma gelebilir fakat img.empty() in function cv::imwrite yazdığından dolayı, resimlerde vesaire bir sorun olabilir mi?
Ayrıca ben bu konular ile ilgilenmiyorum, ilgilendiğim konular HTML/CSS/JS.

Saçma gelebilir fakat img.empty() in function cv::imwrite yazdığından dolayı, resimlerde vesaire bir sorun olabilir mi?
Ayrıca ben bu konular ile ilgilenmiyorum, ilgilendiğim konular HTML/CSS/JS.
Resimleri oluşturmada sıkıntı var gibime geldi. İlk başlattığımda resimleri oluşturmuştu sonrasında oluşturamamıştı bende dosya izinlerini Take Ownership ile üzerime alıp denedim ama nafile yine aynı.
Başka bir hata olarakta script çalıştırılamadı benzeri bir hata almıştım. Bu sorunu düşününcede acaba windowsun izinleriyle alakalı mı bir sıkıntı var diye düşünüyorum 🤔

Resimleri oluşturmada sıkıntı var gibime geldi. İlk başlattığımda resimleri oluşturmuştu sonrasında oluşturamamıştı bende dosya izinlerini Take Ownership ile üzerime alıp denedim ama nafile yine aynı.
Başka bir hata olarakta script çalıştırılamadı benzeri bir hata almıştım. Bu sorunu düşününcede acaba windowsun izinleriyle alakalı mı bir sıkıntı var diye düşünüyorum 🤔
Windows ayarları değil de kodda da sıkıntı olabilir, bilmiyorum hine de. Resimler "empty" olarak mı geçiyor, "null" mu yani?

Windows ayarları değil de kodda da sıkıntı olabilir, bilmiyorum hine de. Resimler "empty" olarak mı geçiyor, "null" mu yani?
Kod şu şekilde:

while True:
img = np.array(pyautogui.screenshot())
img2 = cv2.cvtColor(img,cv2.COLOR_BGR2GRAY)
roi = img2[y0:y1,x0:x1]
cv2.imwrite("ss.png", roi) ----BURADA HATA VERİYOR(25. satır)
roi_hsv = img[y0:y1, x0:x1]
roi_hsv = cv2.cvtColor(roi_hsv, cv2.COLOR_RGB2HSV)
roi_hsv = cv2.inRange(roi_hsv,lower_color,upper_color)
cv2.imwrite('roi_hsv.png',roi_hsv)

Kod şu şekilde:

while True:
img = np.array(pyautogui.screenshot())
img2 = cv2.cvtColor(img,cv2.COLOR_BGR2GRAY)
roi = img2[y0:y1,x0:x1]
cv2.imwrite("ss.png", roi) ----BURADA HATA VERİYOR(25. satır)
roi_hsv = img[y0:y1, x0:x1]
roi_hsv = cv2.cvtColor(roi_hsv, cv2.COLOR_RGB2HSV)
roi_hsv = cv2.inRange(roi_hsv,lower_color,upper_color)
cv2.imwrite('roi_hsv.png',roi_hsv)
Tekrardan belirteyim pek bir bilgim yok fakat elimden geldikçe yardım etmeye çalışacağım.
İlk olarak, bu kodun sürekli çalışması neden gerekli?
İkinci olarak roi nedir?
Üçüncü olarak cv2 bir resim dosyası mı?

1. sorunuz için, sürekli çalıştığını nerden anladığınızı bilmemekle(😀) beraber sürekli değişen seçilen kısmı incelemesi ve kopyalaması/not alması için,
2. soruyu bende bilmiyorum😇
3. Galiba resim/video işleme eklentisi gibi birşey 🥲

1. sorunuz için, sürekli çalıştığını nerden anladığınızı bilmemekle(😀) beraber sürekli değişen seçilen kısmı incelemesi ve kopyalaması/not alması için,
2. soruyu bende bilmiyorum😇
3. Galiba resim/video işleme eklentisi gibi bir şey 🥲
Kendi yazdığınız şeyi ben sizden iyi mi biliyorum acaba 😂
1. While True demek, bir komutun sürekli çalışmasını sağlar.
2. Bilmediğiniz şeyleri kullanmayın😇
3. Kod sizin mi? Bilmeden bir şeyi neden kullandınız?

Kendi yazdığınız şeyi ben sizden iyi mi biliyorum acaba 😂
1. While True demek, bir komutun sürekli çalışmasını sağlar.
2. Bilmediğiniz şeyleri kullanmayın😇
3. Kod sizin mi? Bilmeden bir şeyi neden kullandınız?
İlk mesaja sonradan ekleme yapmıştım sanırım görmediniz :) programı başka birine yaptırmıştım ama kendisi benden vize için birkaç gün istedi aciliyetim olduğu için yazayım demiştim. Bu arada roi de seçilen kısım anlamına geliyormuş kodları inceleyince ne olduğunu anladım :D

bu hataya göre D: konumu seçili ama ben bunu C: dizininde ve çalıştırdığım klasörde veya herhangi bir yerde kaydetmesini istiyorum bunu nasıl yaparım bilginiz var mı @Muofer @innsomniac

Geri
Yukarı