Çözüldü Pyhton hata tespiti

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hakanlyn

Femtopat
Daha fazla  
[CODE lang="python" title="python"]def kayıt_oluştur(isim, soyisim, işsis, şehir):
print("-"*30)

print("isim : ", isim)
print("soyisim : ", soyisim)
print("işletim sistemi: ", işsis)
print("şehir : ", şehir)

print("-"*30)

kayıt_oluştur("hakan", "loyan", "win", "bursa")[/CODE]

Çözüm
Hatanın sorununu yukarıda yazdım dostum fonksiyonun kod bloğunda fonksiyonu çağırıyorsun bu sebeple boş dönüyor hata vermez çünkü compiler gözünden bir hata yok kodunda sadece kod bloğunun içinde çağırdığın için fonksiyonu o bloğa hiç girmiyor ve fonksiyon hiç çağırılmamış oluyor.
[CODE title="çözüm"]def kayıt_oluştur(isim, soyisim, işsis, şehir):
print("-"*30)

print("-"*30)

Doğru yazımı şu olacaktır kopyalayarak deneyebilirsin.
Heh bu şekilde yazdığında problem vermemesi lazım dener misin?
Kayıt oluşturu fonksiyonun kod bloğunda vermişsin bu sebeple fonksiyon çalışmıyor kayıt_oluştur'un arkasındaki boşluğu sil tekrar dene problem çözülecektir.
Bu arada Python'da sıkıntı çıkarmaz diye biliyorum fakat değişken tanımlarken ve fonksiyon tanımlarken Türkçe karakter kullanımı el alışkanlığı olursa diğer dillerde kod yazarken zorlanmana ve gereksiz hatalar almana sebep olabilir. Bir tavsiye olarak aklının ucunda bulunsun.

sıkıntı şu kodu çalıştıra basıyorum hiçbir şey olmuyor hata da vermiyor normalde ekrana tablo gibi bilgiler gelmesi lazım boşluğu sildim yine olmadı pyCharmda deniyorum IDEL'de de denedim
D:\python\python.exe C:/Users/Hakan/Desktop/deenenen.py
File "C:\Users\Hakan\Desktop\deenenen.py", line 1
def kayıt_oluştur(isim, soyisim, işsis, şehir):
IndentationError: unexpected indent
böyle bir hata verdi şimdi

Hatanın sorununu yukarıda yazdım dostum fonksiyonun kod bloğunda fonksiyonu çağırıyorsun bu sebeple boş dönüyor hata vermez çünkü compiler gözünden bir hata yok kodunda sadece kod bloğunun içinde çağırdığın için fonksiyonu o bloğa hiç girmiyor ve fonksiyon hiç çağırılmamış oluyor.
print("-"*30)

print("-"*30)

Heh bu şekilde yazdığında problem vermemesi lazım dener misin?

Çözüm
print("-"*30)

print("-"*30)

Ekrana neden gelmiyor yazdıklarım anlamadım dediklerini de yaptım.
Oldu nasıl çözüm olarak işaretleyeceğim.
Çok teşekkürler.

Sorununun çözülmesine sevindim. Tekrar aksi bir durum olursa yazarsın.
Vallahi mesajın sağ altında sağ üstünde bir buton vardır illa oradan olur herhalde.

İçiçe fonksiyon olarak algıladığı için hata almamışsın, boş dönmüş. Eski sürümlerde hata da verir.
Konunun dışında; fonksiyon tanımlarken Türkçe karakterler, backend tarafında, serverda çok fazla hata loguna dönüşebilir. Tavsiyem değişken, fonksiyon, loop tanımlamalarında Python problem çıkarmıyor gibi görünsede; Türkçe karakterleri buralarda kullanmaman. Büyük projelerde kesinlikle sıkıntı yaşatır.

Geri
Yukarı