Python için Windows 10 mu Linux mu yoksa macOS mu?

mrcircusshot

Decapat
Daha fazla  
Başlıkta da belirttiğim gibi.
Sistem: R5 2600
GT 1030
2x8 GB 3000MHz RAM
MSI B450 anakart
Hangi OS'ta kullanılmalı, daha verimli olur?
Bu arada macOS Hackintosh olacak olursa.

Ben GNU/Linux üzerinde Python kullanırken daha rahat ediyorum. Tercih meselesi.
@Kerem00 Linuxta terminal ve benzeri şeyler hakkında bilgim yok, yeni deneyeceğim. Daha önce başlangıç seviye dağıtımları eski bilgisayarla kullanmıştım. Şuanki konfigürasyonuma uygun Windows10'dan daha akıcı olacak bir dağıtım öneriniz var mıdır? Veya 32GB bir flash ile boot edip python çalışırken kullanabilir miyim? Kullanırsam her yeniden başlatmada dosyalar silinir mi? Tavsiyeniz nedir? Oyun oynamıyorum.Akıcı bir sistem ve optimum performansa önem veriyorum. Teşekkürler!

Son düzenleme:
Linux'ta terminal ve benzeri şeyler hakkında bilgim yok, yeni deneyeceğim.
Öğrenmeye hevesliyseniz bir haftada kullanmayı öğrenirsiniz diye düşünüyorum.

Şuanki konfigürasyonuma uygun Windows 10'dan daha akıcı olacak bir dağıtım öneriniz var mıdır?
Kubuntu olabilir, özelleştirdiğinizde gayet güzel gözükür.

32GB bir flash ile boot edip Python çalışırken kullanabilir miyim?
Kullanabilirsiniz ama çok mantıklı olmaz.

Kullanırsam her yeniden başlatmada dosyalar silinir mi?
Çoğu dağıtımı doğrudan diske kurmadığınız sürece dosyalar silinir. Silinmeyen dağıtımlarla kısıtlı kalırsınız.

Tavsiyeniz nedir?
Sistemde hem Windows hem de GNU/Linux bulunsun. Windows'tan alan bölüp kalan kısma GNU/Linux dağıtımlarından birini kurun.

Akıcı bir sistem ve optimum performansa önem veriyorum.
En fazla performans için ileride saf pencere yöneticilerini kullanabilirsiniz.

Öğrenmeye hevesliyseniz bir haftada kullanmayı öğrenirsiniz diye düşünüyorum.

Kubuntu olabilir, özelleştirdiğinizde gayet güzel gözükür.

Kullanabilirsiniz ama çok mantıklı olmaz.

Çoğu dağıtımı doğrudan diske kurmadığınız sürece dosyalar silinir. Silinmeyen dağıtımlarla kısıtlı kalırsınız.

Sistemde hem Windows hem de GNU/Linux bulunsun. Windows'tan alan bölüp kalan kısma GNU/Linux dağıtımlarından birini kurun.

En fazla performans için ileride saf pencere yöneticilerini kullanabilirsiniz.
@Kerem00 öncelikle tek tek cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Sadece python için kullanacağımı düşünürsek ; 120GB bir ssd'nin kaç GB kısmını bölmem yeterli olacaktır. Saygılar.

Teşekkür ederim hocam.
Rica ederim. Eklemeyi unuttuğum bazı önemli ayrıntılar var. İki işletim sistemi kurmadan önce Windows'taki güç seçeneklerinden "Hızlı Başlatma" ayarını kapatın. Eğer bilgisayar USB'yi başlatmanıza izin vermezse UEFI/BIOS üzerinden "Secure Boot"u da kapatın.

Geri
Yukarı