Python integer ile string'i yan yana getirme

YamukAdam

Hectopat
Makaleler
4
Bir kod yazmak istiyorum. Mesela "Hesabinizdaki bakiye: 100 lira" yazmak istiyorum. Ancak integer ile string yan yana olamaz diyor. Bunun bir yolu var mı?

g = 12 TL
h = "hesabinizdaki"
j = "bakiye" print(h+" "+j+" "+g) yazınca error veriyor.

Python:
bakiye = 100
print(f"Bakiyeniz: {str(bakiye)}TL")

str() fonksiyonu integer veri tipini string'e dönüştürür.
Bu karmaşık geldi. Hoca sadece metinsel verileri anlatıyordu ben de merak ettim :D . Sağ olun. Hoca diğer derslerde anlatır galiba.
Kodunuzu tam atarsanız düzenleyip gönderebilirim.
Atıyorum.
Kodunuzu tam atarsanız düzenleyip gönderebilirim.

Ekran Görüntüsü (161).png

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (160).png
    Ekran Görüntüsü (160).png
    147 KB · Görüntüleme: 204
Bu karmaşık geldi. Hoca sadece metinsel verileri anlatıyordu ben de merak ettim :D . Sağ olun. Hoca diğer derslerde anlatır galiba.

Atıyorum.

Eki Görüntüle 1145314
Bu şekilde yapmak doğru olmaz. Her şeye bir değişken atamayın, orada değişken olacak tek şey hesaptaki para miktarı olacaktır. Diğerlerini print içinde normal bir şekilde yazın sadece değişkeni ekstra olarak dışardan alın. @oynozan 'ın dediği gibi yapabilirsiniz, karışık değil aslında sadece ilk başta size garip görünmüş olabilir.

Değişkenlere de integer ya da string değer atamayı unutmayın, bu sizin verinizin değerine göre belirlenecektir zaten.

(Ufak bir tavsiye; bir tane güzel IDE kullanmanızı öneririm. Web üzerindense IDE üzerinden yapmak daha iyi olacaktır, hatalarınızı daha iyi görmenizi de sağlar. Öneri olarak VSCode kullanabilirsiniz.)

Bu şekilde yapmak doğru olmaz. Her şeye bir değişken atamayın, orada değişken olacak tek şey hesaptaki para miktarı olacaktır. Diğerlerini print içinde normal bir şekilde yazın sadece değişkeni ekstra olarak dışarıdan alın. @oynozan'ın dediği gibi yapabilirsiniz, karışık değil aslında sadece ilk başta size garip görünmüş olabilir.

Değişkenlere de integer ya da string değer atamayı unutmayın, bu sizin verinizin değerine göre belirlenecektir zaten.

(Ufak bir tavsiye; bir tane güzel IDE kullanmanızı öneririm. Web üzerindense IDE üzerinden yapmak daha iyi olacaktır, hatalarınızı daha iyi görmenizi de sağlar. Öneri olarak VS Code kullanabilirsiniz.)

Teşekkür ederim. VS Code ve Python'u indirdikten sonra direkt karşıma böyle gelecek değil mi?

Teşekkür ederim. VS Code ve Python'u indirdikten sonra direkt karşıma böyle gelecek değil mi?
Birkaç ayar yapmanız gerekli. Bununla ilgili videolar internet üzerinde mevcut. Çok zor bir şey değil merak etmeyin, zamanla VSCode kullanmaya alışırsınız zaten.

Örnek bir video bırakıyorum;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Muhtemelen verdiği hata:
g = 12 TL
'den kaynaklanıyor. g değişkenini tanımlarken 12 integer'ıyla "TL" string'ini yan yana getirmeye çalışmışsınız. Doğrusu şöyle olabilirdi: g = "12 TL". Burada "12 TL"nin tamamını bir string'e dönüştürmüş olduk. Ancak buradan sonra bir hatamız daha var:
j = "bakiye" print(h+" "+j+" "+g) Burada bir j değişkeni tanımlamaya çalışmışsınız ancak print fonksiyonu bir satır aşağı atılmalıdır. Doğrusu:
j = "bakiye"
print(h, j, g)
şeklinde olmalı. Ayrıca print fonksiyonunu virgüllerle ayırarak yazarsak araya boşluk vermesi için "" yazma zahmetinden de kurtulmuş oluruz.

Açıkçası ben sizin yerinizde olsam şu şekilde yazardım kodumu:

Python:
bakiye = 100
print("Hesabınızdaki bakiye: ", bakiye, "lira")

Benim yazdığım kodda ise bakiye isimli tek bir değişken oluşturduk ve ona istediğimiz değeri atadık. Daha sonra print fonksiyonuna yazacağımız sabit string'lerin her biri için ayrı bir değişken atamak yerine stringleri doğrudan fonksiyonun içinde kullandık. Böylece daha derli toplu bir kod yazmış olduk. Sonuç olarak her ikisi de aynı işlevi görür.

Geri
Yukarı