Python kod ortalama alma

321777

Centipat
Merhabalar, şöyle bir Python sorusu çıktı ve yapamadım yardımcı olabilir misiniz?

Soruyu ekler kısmına bıraktım şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• kod.PNG
    kod.PNG
    110,8 KB · Görüntüleme: 76
Şu an karar yapılarını hatırlamaya çalışıyorum, vs code inerse birazdan cevap yazarım.

Python bilen birisi kötü der ama iş yapan bir kod.

Kod:
a = []

while True:
    b = int(input("Lütfen not giriniz: "))
    if b < 0 or b > 100:
        print("Not girişi sonlandı.")
        break
    a.append(b)

sum = 0

for i in a:
    sum += i

print(str(len(a)) + " adet öğrencinin ortalama notu: " + str(int(sum/len(a))))

Python bilen birisi kötü der ama iş yapan bir kod.

Kod:
a = []

while True:
    b = int(input("Lütfen not giriniz: "))
    if b < 0 or b > 100:
        print("Not girişi sonlandı.")
        break
    a.append(b)

sum = 0

for i in a:
    sum += i

print(str(len(a)) + " adet öğrencinin ortalama notu: " + str(int(sum/len(a))))
Listenin toplamını almak için döngü kullanmaya gerek yok. Listenin toplamını veren "sum" methodu mevcut.

Listenin toplamını almak için döngü kullanmaya gerek yok. Listenin toplamını veren "sum" methodu mevcut.
Python bilen birisi kötü der...
Böyle konular sürekli açılıp açılıp duruyor. Amaçları bir şeyler öğrenmek olan kişiler anlamadığı yeri soruyor. Karşılaştıkları problemi direkt soranlar bu tip sonuç arıyor. Bu ödevi veren hoca öğrenciye ne kadar öğretmiştir bilmem ama birisi sorduğunda "Ben Python bilmiyorum." diyen ben, bu şekilde yaptım.

Böyle konular sürekli açılıp açılıp duruyor. Amaçları bir şeyler öğrenmek olan kişiler anlamadığı yeri soruyor. Karşılaştıkları problemi direkt soranlar bu tip sonuç arıyor. Bu ödevi veren hoca öğrenciye ne kadar öğretmiştir bilmem ama birisi sorduğunda "Ben Python bilmiyorum." diyen ben, bu şekilde yaptım.

Şahsen ben kod bile vermezdim, siz de bir konuda kızmıştınız hatta, ödevi için istediğinden. :)

Her yiğidin yoğurt yiğişi farklıdır sözü, tam yazılım için söylenmiş. :)

Şahsen ben kod bile vermezdim, siz de bir konuda kızmıştınız hatta, ödevi için istediğinden. :)
Başlarda öyleydim ama artık önceki mesajımda yazdığım duruma getirdiler sağ olsunlar. Hangi dil öğreneyip konuları da öyle oldu. Onları ellemiyorum bile artık.

Siz haklısınız zaten liste toplamı için döngü kullanılıyor gelen olarak ben yalnızca bilgi amaçlı söyledim. Yazdığınız koda kötü demedim. Zaten bu kadar kısa bir kod için kötü ya da iyi demek doğru değil. Önemli olan kod bloğunun büyük projede nasıl iş gördüğü oluyor. Ben de her dili her methodunu kullanarak yazmıyorum.

Geri
Yukarı