Python mu? C# mı?

Turkiye'de C#, yurt disinda Python.
Birisi scripting, digeri compiled; biri type-safe digeri dynamic typed. Birisinde yazdigin kodu OS agnostik calistirabilirsin, digeri belli kutuphanelerin kullanilmamis olmasi on-kosulunu ister.
Direkt bir karsilastirma yapilamaz, yapacagin ise ve gereksinime gore degisir.

Genel olarak tavsiyem "hangi dili ogrenirsem daha fazla gelecege yatirim yapmis olurum" kafasindan kurtulmak. Dil ogrenmek 3 gunluk is. Programlama ve yazilim gelistirme teknolojileri bilgi dagarcigini genislet. Ondan sonra hangi dilin hangi alan icin daha uygun olduguna zaten kendin karar vereceksin. C# ogrenirsen ortalama 80 bin dolar alirsin, python ogrenirsen 116 bin dolar alirsin gibi salak grafiklere gore ne ogreneceginize de karar vermeyin. O ucretler piyasa dinamiklerine gore ortaya cikar, bildigin programlama diline gore degil. Dedigim gibi C# uzmani adam isterse 3 gunde competent sekilde python yazacak hale gelir. Ayni sey.

Ne yapmak istiyorsun önce onu belirt?

Her ikisinin avantajları farklı tam olarak ne yapmak istiyorsunuz
Tamamen hobi olarak öğreniyorum. İş imkanlarına göre birisine daha fazla önem verip zaman ayıracağım dediğim gibi. Sizden istediğim ikisinin de artı ve eksilerini kendinize göre belirtmeniz bende kendimce tartıp birisine yoğunlaşmak istiyorum.

Python daha iyi ama C# daha avantajlı.
Neye göre iyi Neye göre avantajlı. Sorum zaten bu.

Ne fark eder. Başla birinden gitsin. Ben C ile başladım en son 2 yıl önce veri yapılarında kullandım. Şuanda da tek bir dil ile çalışmıyorum her projede değişiyor.
Çok şey fark eder. Dediğim gibi şuan hobi olarak öğreniyorum ve birisini daha fazla zaman ayıracağım, yoğunlaşacağım. Bu yüzden ileride bir şey yapmak istediğimde bir daha sar başa olmasın.

Şuana kadar yazdıklarınızdan C# üzerine yoğunlaşmam gerektiğini anladım. Ondan sonra Phyton'a geçiş yaparım diye düşünüyorum. Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler. :)

Geri
Yukarı