Python Proje

Alttaki Proje için çalışıyorum fakat bir türlü yapamadım.

Klavyeden girilen sayı kadar bilgisayar rastgele sayı tutacak(tutulan sayılar 1 ile kullanıcının gireceği sayı kadar olacaktır) ve listeye kaydedilecektir. Yarışmacı deneme yoluyla bilgisayarın rastgele tutuğu sayıları bulmaya çalışacaktır. Bu kriterlere uygun program kodlarını yazınız.

Yarışma için hücre sayısını giriniz..:6 <enter>
1 ile kaç arasında sayı (maksimum ) tutsun..:20 <enter>

5​
12​
20​
4​
8​
9​
Bilgisayar yukarıdaki sayıları tuttu ve listeye kayıt etti. Kullanıcı yarışma başlıyor. Bu liste ekranda gösterilmeyecektir.

1. deneme için sayı giriniz<çıkış için -1 yaz>..:4 <enter>

0​
0​
0​
4​
0​
0​
2. deneme için sayı giriniz<çıkış için -1 yaz>..:9 <enter>

0​
0​
0​
4​
0​
9​
3. deneme için sayı giriniz<çıkış için -1 yaz>..:15 <enter>
Sayınız yanlış. Lütfen tekrar deneyiniz…

0​
0​
0​
4​
0​
9​
4. deneme için sayı giriniz<çıkış için -1 yaz>..:20 <enter>

0​
0​
20​
4​
0​
9​

15. deneme için sayı giriniz<çıkış için -1 yaz>..:12 <enter>

5​
12​
20​
4​
8​
9​

Tebrikler 15. Deneme sonucunda doğru cevaba ulaştınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mantığı söyleyeyim sana. Çok basit bir dizi sorgusu aslında yapman gereken.

Başla-> Kullanıcıdan hücre ve maksimum sayı girişini al -> Rastgele atılan sayıları hücre sayısı kadar bir dizinin içine al -> Eğer kullanıcının girdiği sayı dizinin herhangi bir elemanına eşitse o elemanın bulunduğu indexi ve doğru bildiğini döndür.

Değilse de deneme değişkenini bir azalt.

Eğer deneme değişkeni 0 ise -> Kullanıcıya hakkının bittiğini söyle ve programdan çık.

Ve bu algoritmaları kendin düşün.

Hocam Python dili zor mu? Bende başlamak istiyorum da bunları görünce ne yalan söyleyeyim biraz korktum, birde nereden yapıyorsunuz bunları? Yani nereden öğrendiniz?
Python öğrenmesi en basit dillerden. Sadece bilmediğiniz için gözünüzü korkutuyor.

1 Milyon İstihdam projesi kapsamında online derslerde bayağı kapsamlı bir Python eğitimi var ve tamamıyla ücretsiz. Sanırım sonunda sertifika falan da alabiliyorsunuz. Orayı bir kontrol edin birkaç video izleyin uğraşmak isterseniz devamı gelir zaten.

Ama tabii öncesinde direkt bir dile atlamak yerine algoritma derslerine bakabilirsiniz. Daha sonrasında ne yapmak istiyorsanız o yazılım diline yoğunlaşabileceksiniz. Zaten 1 tane yetmeyecek, devamı gelecek. :D

@excaliborsomething dostum, @TerabyteForever arkadaşım gayet yerinde bir öneri sunmuş. Dene yapamadığın yer olursa yazarsın yine. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı