Python, R ve C++ için sistem önerisi

zebercet

Decapat
Daha fazla  
Python, R, C++ için orta seviyeli sistem önerisi.

4-4.5bin liralık bütçe yeterli midir kasa için? Yoksa laptop daha mı mantıklı olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet hocam evdeyim. i5 4750 4 GB RAM'li emektar kasa var buna 4/8 GB RAM ekleyip bu yazılım işlerine girebilir miyim? Yoksa sistem toplamalı mıyım?
Biraz da size bağlı. Beklentiniz üst seviye işler mi yoksa yazılım öğrenip başlangıç seviye küçük işler mi yapacaksınız. İ5 4750 çok eski nesil bir işlemci. Hatta şimdi baktım 2017 yılında üretimi de durdurulmuş. Yazılımda işlemci gücü önemli, yazdığınız kodların derlenme sürelerini vs. etkileyebilir. Açıkçası ben iş için kullanacağım bir PC'de düşük özellikler istemezdim. Çalışma konforunuzu çok etkileyecektir. Söylediğiniz durum biraz da bugün iPhone 3 alıp kullanmaniza benzer. Bir telefondan beklenen asgari şartları sağlar ama iPhone 8'in sağladığı konforu, kullanım kolaylığını bulamazsınız. 4-5 bin TL ye günümüz şartlarına daha uygun bir PC toplanabilir.

Biraz da size bağlı. Beklentiniz üst seviye işler mi yoksa yazılım öğrenip başlangıç seviye küçük işler mi yapacaksınız. i5 4750 çok eski nesil bir işlemci. Hatta şimdi baktım 2017 yılında üretimi de durdurulmuş. Yazılımda işlemci gücü önemli, yazdığınız kodların derlenme sürelerini vs. etkileyebilir. Açıkçası ben iş için kullanacağım bir PC'de düşük özellikler istemezdim. Çalışma konforunuzu çok etkileyecektir. Söylediğiniz durum biraz da bugün iPhone 3 alıp kullanmaniza benzer. Bir telefondan beklenen asgari şartları sağlar ama iPhone 8'in sağladığı konforu, kullanım kolaylığını bulamazsınız. 4-5 bin TL'ye günümüz şartlarına daha uygun bir PC toplanabilir.

Hocam teşekkür ediyorum, başlangıç olarak sadece öğrenmeyi amaçlıyorum. Şu an sistem alınması lüzumsuz gibi geliyor belki büyük hatadır kimbilir. Sadece bu işlemler için( oyun oynamak olmayacak) hangi işlemciyi önerirsiniz?

Hocam teşekkür ediyorum, başlangıç olarak sadece öğrenmeyi amaçlıyorum. Şu an sistem alınması lüzumsuz gibi geliyor belki büyük hatadır kimbilir. Sadece bu işlemler için( oyun oynamak olmayacak) hangi işlemciyi önerirsiniz?
Anladığım kadarıyla PC'niz en az 7-8 yıllık. Şimdi işlemci değiştirmeye kalksak diğer parçalara da el atmak gerekecek. Madem sadece öğrenme amaçlı istiyorsunuz başlangıç aşamasında mevcut sisteminiz üzerinden deneyin sorun hissederseniz 2. el falan ucuza ortalama bir PC toplayabilirsiniz.

Hocam benim taktirimce bir sıkıntı yaratmayacaktır elinizde kullandığınız pc, imkan size daha iyi kod yazdırmaz şu seviyede. Devir biraz da zorunlu olmadıkça parayı tutma devri benim tavsiyem parayı tutmanız zamanı geldiğinde de bu işler için daha iyi bir bilgisayar almanız olacaktır.

Hocam benim taktirimce bir sıkıntı yaratmayacaktır elinizde kullandığınız pc, imkan size daha iyi kod yazdırmaz şu seviyede. Devir biraz da zorunlu olmadıkça parayı tutma devri benim tavsiyem parayı tutmanız zamanı geldiğinde de bu işler için daha iyi bir bilgisayar almanız olacaktır.
Hocam malesef parayı tutunca işler daha iyiye gitmiyor. Eğer ihtiyaç varsa hemen alınmalı yoksa 1 sene bekleyeyim sonra alırım deyince hiç alınmıyor. Üstüne üstlük fiyatlar arttıkça psikolojik baskı da artıyor. PC'ye bu kadar para verilir mi diye insanlar daha bir çekingen davranıyolar. Ben kendimi sistemimi 2017 yılı Aralık ayında 2800 TL'ye toplamıştım. Arkadaşım benden görüp aynı sistemi 6 ay sonra 4500 liraya zor topladı. Parayı döviz olarak tutsam bile muhtemelen 4500 TL vermek daha zor olurdu benim için. O yüzden niyet ve ihtiyaç varsa şartları yerine getirmek lazım.

Hocam maalesef parayı tutunca işler daha iyiye gitmiyor. Eğer ihtiyaç varsa hemen alınmalı yoksa 1 sene bekleyeyim sonra alırım deyince hiç alınmıyor. Üstüne üstlük fiyatlar arttıkça psikolojik baskı da artıyor. PC'ye bu kadar para verilir mi diye insanlar daha bir çekingen davranıyorlar. Ben kendimi sistemimi 2017 yılı aralık ayında 2800 TL'ye toplamıştım. Arkadaşım benden görüp aynı sistemi 6 ay sonra 4500 liraya zor topladı. Parayı döviz olarak tutsam bile muhtemelen 4500 TL vermek daha zor olurdu benim için. O yüzden niyet ve ihtiyaç varsa şartları yerine getirmek lazım.

Haklısınız, parayı dolar yahut altın olarak tutsak bile uzun vadede kazanabiliriz ki kazansak bile PC fiyatları ona göre hal alır.

Hocam temelde bende aynı şeyi söylüyorum ama dediğniz iş için elinizdeki PC gayet yeterli benim tavsiyem o yöndeydi.

Evet hocam size katılmakla birlikte temennim o yöndeydi. İlle de olmaz denirse artık elimizi taşın altına atacaktık.

Geri
Yukarı