Python'da nasıl arayüz çalıştırılır?

Bunun için belli başlı kütüphaneler var onları kullanabilirsiniz. Öncelikle yapmaya çalıştığınız şeyin adı GUI diye geçmektedir. Grafiksel Kullanıcı Arayüzü Türkçesi bunun için araştırma yapabilirsiniz. GUI Framework for Python şeklinde bir arama ile kütüphaneleri bulabilirsiniz. Ben kendim bizzat Tkinter ve PyQT5 kullandım, PyQT5 ile daha güzel şeyler yapabilmiştim.

TKinter gibi harici kütüphaneler ile yapıyorsun. İnternette "Python GUI Libraries" diye, daha birçok kütüphane bulabilirsin. Yine de yıllardır tercih ettiğim TKinter favorim, öğrenmesi çok kolay.

Öncelikle PyQt5'i ve tools yani araçlarını kurman gerekiyor. Araçlarını kurduktan sonra Pyhton dosya konumundan site-packages ve Lib altından PyQt5'in designer'ini bulup aç.

C#'daki Forms gibi arayüz oluşturduktan sonra sana bir Ui dosyası verecek. Bu Ui dosyasını Pyuic ile Python koduna dönüştürebilirsin.

Kaynak kodunu göremediğimiz bir şeye detaylı bir şekilde yardımcı olamayız.
Ama basitçe yapacağınız şey şu:
  1. Kullanıcının mesajını bir Entry ile alırsınız.
  2. Alınan Entry sunucuya ve diğer istemcilere gönderilir.
  3. İstemciler Entry'e yazılanı alır ve grafik arayüzde bir şekilde görüntüler.
Bunları yapmanız gerek.

Anlamadınız galiba benim bir Python kodum var onu arayüz yapmaya çalışıyorum Python koduna dönüştürmeye değil.
Ustam kodu tek satır ile GUI'ye dönüştüremezsin, hatta en baştan GUI için tasarlaman lazım.
Burası Visual Studio değil ki elimizle butonları koyarak GUI'ye çevirelim. İlk önce kullanacağın kütüphaneyi belirle, ardından birkaç video tutorial izleyip öğren, ardından sen karar verirsin nasıl aktaracağını. Yani basit dedim TKinter öğrenmesi ama kullanması biraz zaman ister, şıp diye olmaz yani. Öyle kaçamak bir yol yok maalesef.

Python'da bir mesajlaşma uygulamam var. Bu uygulama komut satırında çalışıyor ama ben bunu arayüz üzerinden çalıştırmak istiyorum nasıl yapabilirim?
Basit projeler için Tkinter detaylı projeler için PyQt öneririm. Qt designer indirerek çok rahat bir şekilde GUI tasarımı yapabilirsiniz.

Geri
Yukarı