Çözüldü Python'da nasıl hızlı kontrol yapabilirim?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

A.Hakan Cansız

Decapat
Merhabalar. Kodumda 2 tane rastgele sayı üretip, bunları hangi sayı olduklarına göre listeye eklemek istiyorum.
Şöyle:
kolon1 = ["","",""] kolon2 = ["","",""] kolon3 = ["","",""] rakamlar1 = [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9] rakamlar2 = [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9] sayi1 = random.choice(rakamlar1) sayi2 = random.choice(rakamlar2)
Mesela sayi1: 3, sayi2: 5 olsun. Bu, kolon1 listesinin 2. indexine 5 sayısı geleceğini gösterir.
Ama bunu kontrol etmek için bir sürü if yazmam lazım. Bunu kısa yoldan yapmanın bir yolu yok mu?
Anlaşılmadıysa daha ayrıntılı anlatabilirim.

Çözüm
kolon seçimi rastgele olacaksa şu şekilde yapabilirsiniz:

Python:
kolon = random.randint(1,3)
if kolon == 1:
     kolon1[sayi1] = sayi2
elif kolon == 2:
     kolon2[sayi1] = sayi2
else:
     kolon3[sayi1] = sayi2
kolon seçimi rastgele olacaksa şu şekilde yapabilirsiniz:

Python:
kolon = random.randint(1,3)
if kolon == 1:
     kolon1[sayi1] = sayi2
elif kolon == 2:
     kolon2[sayi1] = sayi2
else:
     kolon3[sayi1] = sayi2

Çözüm
Konun bana bir X Y Problemi gibi geldi. Yapmaya çalıştığın şeyi bize net anlatmak yerine çözümünü anlatıyorsun sanırım.

Biraz tahmin ederek biraz da senin çözümünü deşifre ederek yapmaya çalıştığın şeyi şöyle anladım;

Benim kodum n tane değişken oluşturmalı ve bu değişkenler rastgele integer değerleri almalı.
Ardından bu değişkenlerimi bir array'e atamalıyım. n tane değişkenimden ilki, buna n₁ diyelim, dizimde 1. pozisyonda yer almalı. n₂ değişkenim dizide 2. pozisyonda yer almalı.

Eğer doğru anladıysam, neden birden fazla array değişkeniniz var? kolon1, kolon2, kolon3 arraylerinin nasıl dolmasını bekliyoruz?

Yeni konular

Geri
Yukarı