Q klavye ile 10 parmak yazılabiliyor mu?

theFaceless

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Budapeşte
Merhaba yazı yazma konusunda genele göre hızlıyım. 1 dakikada ortalama 80-85 kelime arası yazıyorum. Q klavyede Ğ, Ü, Ş, İ gibi harfler en uçta olduğundan 10 parmakla yazmaya çalışınca çok hatalı tuşa basıyorum. Sol elimde 4 parmak kullanabiliyorum fakat sağ elimde işaret parmağı ve bazen orta parmak dışında tuş vuruşu yapamıyorum.

Türkçe'de Q klavyeyi 10 parmak kullanmak zor mu yoksa çalışarak kullanılabilir mi?

Çalışarak kullanılabilir. Babam mesela 10 parmak kullanıyor. Ama bence hangisi kolayınıza geliyorsa onu kullanın, ben 8 parmak kullanıyorum. 10 parmak kullanmak istiyorsanız ara ara çalışabilirsiniz.

Zaten Türkiye'de ne kadar kişi F klavye kullanıyordur ki? 10 parmak yazabilen kişilerin çoğunda Q klavye vardır.

Bazı meslek liselerinde klavyeler F klavye oluyor, matbaa meslek lisesi okuyorum Adobe programlarıyla uğraşıyordum, programların kısayol tuşları Q klavyeye göre ve ben aşırı zorlanıyordum.

Hocanın yanına gidip ben F klavyeyle yapamıyorum lütfen bana Q klavye verir misiniz dedim verdi, bu da böyle bir anımdır.

Geri
Yukarı