Q24G2A Ekranın Altında Oluşan Çizgiler nedir?

Serush

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 7600X, MSI PRO B650-P WIFI, * Sapphire Pulse ITX Radeon RX 570 8GB * Kingston DDR5 32GB(2x16GB) 5600MHz CL36 Fury Beast, Sharkoon SS-COOLZERO-750 750W, Arctic LIQUID FREEZER II 240, DeepCool CC560
Şu ana kadar böyle bir şey yoktu. Daha 1-1.5 saat önce olmaya başladı. Forzaya girerken forza sürekli oyunu 21FPS'e sabitliyordu. Ben de sürekli değiştiriyordum. Büyük ihtimal GSYNC açık olduğu için giriş sinematiğinde 20-30 arası bir şey alıyorum. Ardından ekranın altında bu çizgiler çıktı. Monitörü alırken açtığım konuda da bi arkadaşta bu çizgiler çıkmıştı. DP kablosu yüzünden mi diye HDMI'a geçtim. HDMI 165Hz vermiyor. 144 veriyor ve 144Hzde herhangi şekilde çizgilenme olmadı. LoL'de yüklenme ekranında bi kere çizgilenme oluştu ardından kayboldu. R6'da oluştuğunu görmedim. Masaüstünde de herhangi bir problem yok.

Video da çektim gerekirse videoyu yükleyip atabilirim

Antalya'da yaşıyorum. Antalya sıcak oluyor fakat 7/24 klima çalıştırıyorum ve içerisi çok sıcak değil. Monitör ısınmış mıdır ısınmamış mıdır bilmiyorum dışarıdan soğuk. Monitörü uyuyup uyandıktan sonra tekrar açacağım. Aynı manzara ile karşılacağım büyük ihtimal.

DENEDİĞİM YÖNTEMLER
-HDMI kablosu ile denedim. 144 verebiliyor maksimum ve 144te bir sıkıntı yok. DP ile oynarken 144e çekmedim. Yabancı forumlarda bunu yapanlar 144te de aynı olay olmaya başladıktan sonra 165te daha fazla olduğunu söylemişti.
-Ekran kartı driverını güncelledim.
-Ekranın driverını indirip windows üzerinden güncelledim.
-Overdrive ayarlarını değiştirmem bir şey değiştirmedi.

DENEMEDİĞİM YÖNTEMLER
-G-SYNC'i hem monitörden hem Adrenalin'den kapatıp denemedim.
-OSDyi resetlemek.
-Windows'u güncellemek. Yabancı forumlarda windows güncellemesinden sonra düzeldiğine dair şeyler okudum.

Güncelleme: Windows'um 22H2. Güncelleştirmem yokmuş.

1689804413257.png

1689804420979.png

1689804451790.png

1689804487106.png

@Saint Lucia @LaMorte hocalarım bilginiz var mıdır?

Son düzenleme:
Geçmiş olsun hocam. Benim eski monitörümde VG248QE modelinde 3 adet yatay çizgi çıkmıştı elektrik kesintisinden sonra. Tam olarak elektrik kesintisi de değildi 1 saat kadar saniyelik gelip gitme yapmış ve o gün fişte unutmuştum. O zamanlar epey araştırmıştım bir adı vardı ancak şuan anımsayamadım. Umarım bahsettiğim arıza değildir çünkü çözümü yok.

Buna ek olarak direkt olarak bir UPS almanızı tavsiye ederim. Sistemimi güncelledikten sonra disk bile almadan direkt olarak UPS almıştım kafa rahatlığı için.

Geçmiş olsun hocam. Benim eski monitörümde VG248QE modelinde 3 adet yatay çizgi çıkmıştı elektrik kesintisinden sonra. Tam olarak elektrik kesintisi de değildi 1 saat kadar saniyelik gelip gitme yapmış ve o gün fişte unutmuştum. O zamanlar epey araştırmıştım bir adı vardı ancak şuan anımsayamadım. Umarım bahsettiğim arıza değildir çünkü çözümü yok.

Buna ek olarak direkt olarak bir UPS almanızı tavsiye ederim. Sistemimi güncelledikten sonra disk bile almadan direkt olarak UPS almıştım kafa rahatlığı için.
Teşekkür ederim hocam size de geçmiş olsun. Bu sabah benim de elektriğim kesildi. Kesikti uzunca bir süre. Geldikten kısa süre sonra gitti hatta. Bir süre sonra gelmişti. Bilgisayar açık değildi ama. Fakat dediğim gibi şu anlık sadece bir oyunda karşılaştım bu problem ile.

Anakart arızası olabilir mi hocam? HDMI'da ara sıra olup, DP'de her zaman olması bana panel ile ilgili bir sorundan daha çok anakartla ilgiliymiş gibi geldi. Nasıl çözüleceği hakkında gram fikrim yok ama bir ihtimal televizyon tamircileri ilgilenebilir.

Ek olarak ekran kartından kaynaklandığını pek düşünmüyorum ama ekran kaydı alıp çizginin kayıtta olup olmadığına bakarsanız iyi olur.

Anakart arızası olabilir mi hocam? HDMI'da ara sıra olup, DP'de her zaman olması bana panel ile ilgili bir sorundan daha çok anakartla ilgiliymiş gibi geldi. Nasıl çözüleceği hakkında gram fikrim yok ama bir ihtimal televizyon tamircileri ilgilenebilir.

Ek olarak ekran kartından kaynaklandığını pek düşünmüyorum ama ekran kaydı alıp çizginin kayıtta olup olmadığına bakarsanız iyi olur.

Hocam yabancı forumlarda herkes 165 kullananlar 144e, 144 kullananlar 120ye düşürünce düzeldi diyorlar. HDMI ile 144 alabiliyorum maksimum ve onda bir problem olmuyor. Discord üzerinden ekran paylaşarak arkadaşıma gösterdim ama bir şey görmediğini söyledi. Şimdi ekran kaydı alarak deneyeceğim. Garip olan Forza'da olması sadece. Bir de LoL'ün yüklenme ekranında. Başka hiçbir yerde olmadı.

Kayıt aldım hocam. Kayıtta gözükmüyor dediğim gibi. MSI Afterburner ile sıcaklıkları kontrol ederken bir şey fark ettim. Sol üstte bilgiler varken alt tarafta oluşan çizgilerde o bilgiler vardı. Sanki aşağıyı tam yenilemeden yukarıya geçmiş de yukarıyı aşağıda göstermiş gibi.

Tam ekran Forza mı problem yaratıyor acaba diye Forza'yı pencereliye almayı deneyeceğim.
Pencereli ekranda Forza bir problem yaratmıyor.

CS Yükleme ekranında da aynı problem var. Fakat oyunda herhangi bir sıkıntı yok. Anlamadım neden.

Son düzenleme:
Hocam ilk başta bana da öyle gelmişti ancak simsiyah bir ekran açıp orada bakın. Oyundayken belli belirsiz oluyor ama simsiyah ekranda daha net gözüküyor. Bir bakın bakalım.
Yok hocam. Ölü piksel testindeki hiçbir renkte yok. Sadece oyunların yüklenme ekranlarında ve Forzada oluyor anlamadığım bir şekilde.

Yok hocam. Ölü piksel testindeki hiçbir renkte yok. Sadece oyunların yüklenme ekranlarında ve Forzada oluyor anlamadığım bir şekilde.
Monitörün firmware güncellemesi vs. varsa bir deneyin isterseniz. Ekran kartı driverini güncelleyin diyeceğim ama büyük ihtimalle günceldir zaten.

Ucu açık bir konu.
Kablo, port girişi, anakart, ekran kartı, Windows, monitör hatta priz bile neden olabilir?
Deneme yanılma ile bulmanız lazım.

Benim dikkatimi çeken kısım 144Hz'de böyle bir şey olmayıp DP ile bağlanıp 165Hz'ye çekince olması.
Yüksek Hz'de frekans kaybı yaşayıp görüntü bozulmalarına neden olan monitörlere denk geldim. Fakat bunun için başka bir DP ile ya da HDMI 2.0 ile denemek lazım.
Ayrıca monitörü fırsatınız varsa farklı bir sistemde deneyiniz.

Ucu açık bir konu.
Kablo, port girişi, anakart, ekran kartı, Windows, monitör hatta priz bile neden olabilir?
Deneme yanılma ile bulmanız lazım.

Benim dikkatimi çeken kısım 144Hz'de böyle bir şey olmayıp DP ile bağlanıp 165Hz'ye çekince olması.
Yüksek Hz'de frekans kaybı yaşayıp görüntü bozulmalarına neden olan monitörlere denk geldim. Fakat bunun için başka bir DP ile ya da HDMI 2.0 ile denemek lazım.
Ayrıca monitörü fırsatınız varsa farklı bir sistemde deneyiniz.
Ben de anlam veremedim hocam. Genellikle yükleme ekranlarında olması, çerçeveli ekrana alınca olmaması gibi durumlar garibime gitti. HDMI ile 165hz alamıyorum. Alsam deneyecektim. Allah'a şükür masaüstünde yok o çizgiler. Sürekli olsaydı daha sıkıntı idi. Aynı sorunu yaşayan @MorganJones hocam var. Geri dönüş yaparsa bilgi alacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı