Q6700 Stres Testi ve Prime95 Sonucu

fast

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Evde atıl durumda olan kasayı canlandırmak adına birkaç upgrade yaptıktan sonra (soğutma) cpu stres testine soktum. Yaklaşık 1 saat 15 dakika kadar testi devam ettirdim.

Test sonuçlarında herhangi bir hata almadım. Sizce stabiliteyi yakaladım diyebilir miyiz?

İşlemci: Q6700 overclocked 3.0 Ghz (Stock: 2.66 ghz)
Ram: 8GB DDR2 Ram (800Mhz O.C.)
Anakart: MSI P6N V2
Ekran Kartı: Asus R7 265 - 2GB

Aşağıda test sonuçlarını paylaşıyorum. Sizce düzenli kullanımda sorun yaratır mı ? Isı değerleri en fazla 72 dereceyi gördü, ortalama tam yükteyken 60-65 arasıydı.

prime95.png

Şimdiden mesaj yazanlara teşekkür ederim.

Arkadaşlar merhaba,

Evde atıl durumda olan kasayı canlandırmak adına birkaç upgrade yaptıktan sonra (soğutma) cpu stres testine soktum. Yaklaşık 1 saat 15 dakika kadar testi devam ettirdim.

Test sonuçlarında herhangi bir hata almadım. Sizce stabiliteyi yakaladım diyebilir miyiz?

İşlemci: Q6700 overclocked 3.0 Ghz (Stock: 2.66 ghz)
Ram: 8GB DDR2 Ram (800Mhz O.C.)
Anakart: MSI P6N V2
Ekran Kartı: Asus R7 265 - 2GB

Aşağıda test sonuçlarını paylaşıyorum. Sizce düzenli kullanımda sorun yaratır mı ? Isı değerleri en fazla 72 dereceyi gördü, ortalama tam yükteyken 60-65 arasıydı.

Eki Görüntüle 511503

Şimdiden mesaj yazanlara teşekkür ederim.
Gayet iyi sıcaklık değerleri. Sorun yaratıp yaratmaması verdiginiz voltaja da bakıyor.

Teşekkürler, şuan stabil gidiyor gibi. Sizce bir tık artırarak 3.2Ghz'e çıkmalıyım yoksa 3ghz bu işlemci için yeterli bir oc midir?
Normalde FSB 1333'e kadar yolu var ama senin işlemcinin genleri sağlamsa. Bende G0 stepping Q6600 var ve 3.00 a kadar çıkıyor. Sıcaklık yükte 80'i geçmiyorsa ve stabilse olur bence.
Anakart marka model nedir?

Normalde FSB 1333'e kadar yolu var ama senin işlemcinin genleri sağlamsa. Bende G0 stepping Q6600 var ve 3.00 a kadar çıkıyor. Sıcaklık yükte 80'i geçmiyorsa ve stabilse olur bence.
Anakart marka model nedir?

Merhaba,

MSI P6N Sli V2 modeli anakart. Sıcaklık stres testinde şuan max 72 dereceyi gördü yukarıdaki ekran görüntüsü 1 saatin sonunda alındı.

Merhaba,

MSI P6N Sli V2 modeli anakart. Sıcaklık stres testinde şuan max 72 dereceyi gördü yukarıdaki ekran görüntüsü 1 saatin sonunda alındı.
FSB Clock yükselterek ve CPU voltaj artırarak yapıyorsun değil mi? Memory Clock'ta sabit.
Benim anakart asus. Benimkiyle arasında fark var. Ben de 333x9 dan 3.00 GHz'ye ulaşıyorum. Clock Ratio X FSB olarak.
FSB' yi 1333 GHz'ye kadar azar azar çıkarmayı deneyebilirsin bence. Ama soğutucun iyi değilse riske girme. Ve çok fazla voltaj verme.
Benim işlemciyle bile 5 GHz'lere çıkan var. Ama büyük ihtimal sıvı nitrojenle çıkmıştır.

FSB Clock yükselterek ve CPU voltaj artırarak yapıyorsun değil mi? Memory Clock'ta sabit.
Benim anakart asus. Benimkiyle arasında fark var. Ben de 333x9 dan 3.00 GHz'ye ulaşıyorum. Clock Ratio X FSB olarak.
FSB' yi 1333 GHz'ye kadar azar azar çıkarmayı deneyebilirsin bence. Ama soğutucun iyi değilse riske girme. Ve çok fazla voltaj verme.
Benim işlemciyle bile 5 GHz'lere çıkan var. Ama büyük ihtimal sıvı nitrojenle çıkmıştır.

Merhaba tekrar,
Evet FSB Clock + CPU Voltage ile adım adım bu değere çıktım. Her seferinde testler yaparak ilerledim. Ancak 3.2Ghz için daha fazla voltaj verip elimde kalmasından korkuyorum :) Kasanın hava soğutmasını çok iyi ayarladım, boştayken işlemci 40 derecelerde geziyor.

Çok eski bir işlemci, hobi olarak deniyorum fakat yinede teknolojiyi heba etmek istemiyorum :) Sanırım 3.2'ye çıkmayıp stabil değer olarak yukarıdaki verileri baz alacağım.

3 GHz yeterlidir. Eğer çıkabiliyorsanız deneyebilirsiniz.

Arkadaşlar tekrar merhaba,
Bugün PC'yi açtığımda görüntü gelmedi. 4-5 dakika bekledim fakat herhangi bir hareket olmadı. PC'yi kapattım sonra tekrar çalıştırdığımda görüntü geldi ve windowsa giriş yapabildim. Test etmek için pcyi kapadım 2-3 saat hiç açmadım, sonra tekrar çalıştırdım, yine görüntü gelmedi fakat yine kapat/aç yapınca geldi.

Sanki böyle uzun süre açmayınca donuyor gibi :) Reboot atarsam sorun yok, her seferinde görüntü geliyor fakat pcyi 2-3 saat açmadığımda ilk çalıştırmada görüntü gelmiyor yeniden çalıştırana dek.

Sizce neden olur bu?

Selamlar.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı