tunay6000

Decapat
Daha fazla  
Selam dostlar. Kendim bu konularda çok bilgin biri olmadığımdan dolayı bir konuda yardıma ihtiyacım var. 8 yıllık bilgisayarım zamanla eskidi ve şu anki haliyle çoğu ihtiyacımı karşılamakta zorluk çekiyor. Bundan dolayı ben de anakartımı değiştirip RAM'imi 16 GB'a yükseltmeyi düşündüm. Şimdi yardıma ihtiyacım olduğum konu bunların uyumluluğu. Herhangi bir sorun çıkmaması için şu anki sahip olduğum, değiştirilmeyecek bilgisayar bileşenlerimi sıralayayım;

- İşlemci: Intel Core 2 Quad Q8300 2.5 GHz 4 Çekirdek 4 İzlek 4M Önbellek
- Ekran Kartı: Galaxy GTX 550 Ti 1GB GDDR5
- SSD: Kingston 120 GB (Modelini tam olarak hatırlayamıyorum, kusuruma bakmayın.)

Alacağım parçalar ise aşağıdaki gibidir; [RAM için iki tane seçenek koydum, aralarından en uygun olanı seçebilirsiniz veya kendiniz daha uygun bulduğunuz DDR3, mümkünse frekansı 1600 MHz olan daha iyi olacak bir RAM bulursanız paylaşabilirsiniz. (RAM'den anakartın iki slotuna takacağım şekilde 2 tane alacağım.)]

-Anakart:

-RAM'ler:
1- Ramtech 8 GB DDR3 1333 Mhz Intel ve AMD Uyumlu 1.5V Masaüstü Ram Fiyatları ve Özellikleri
2- Tirx TX1333P3M11/8 8 GB DDR3 1333 MHz CL11 Masaüstü Ram Fiyatları ve Özellikleri

Çok fazla kriter olduğunun farkındayım fakat artık gerçekten daha iyi bir bilgisayara ihtiyacım var ve bir şeyler yanlış giderse bu parçalara vereceğim para bir daha elime geçemeyeceğinden için her şeyi garanti altına almaya çalışıyorum. Bu konuda bilgili biri iseniz yardımcı olmanız beni çok mutlu eder. Şimdiden teşekkürler dostlar.

Son düzenleme:
400+650 1050TL yapıyor. 1050TL verilir mi kendine bir sor istersen bu kadar eski parçalara ve kesinlikle bunları sıfır almana gerek yok. İkinci elde çok daha ucuza alabilirsin. Fakat en azından biraz daha para koyup 2.el LGA 1150 sisteme geçmeni tavsiye ederim.
Eskiye yatırım ölü yatırımdır.
Sahibinden Letgo Kingston 8 GB bellekler satılıyor 200-250TL'ye. Onlar gayet iyidir birçok anakarta uyar ve sorun çıkarmaz onları denk getirmeye çalış.

400+650 1050TL yapıyor. 1050TL verilir mi kendine bir sor istersen bu kadar eski parçalara ve kesinlikle bunları sıfır almana gerek yok. İkinci elde çok daha ucuza alabilirsin. Fakat en azından biraz daha para koyup 2.el LGA 1150 sisteme geçmeni tavsiye ederim.
Eskiye yatırım ölü yatırımdır.
Sahibinden Letgo Kingston 8 GB bellekler satılıyor 200-250TL'ye. Onlar gayet iyidir birçok anakarta uyar ve sorun çıkarmaz onları denk getirmeye çalış.
Hocam letgo'ya bakıyorum fakat herkes tekli satıyor ve ikisiyle toplam 100 TL fark için riske atmaya gerek olduğunu düşünmüyorum (Teknik sıkıntı bakımından garantisi olmadığından dolayı). Ayrıca ben de daha üst seviye bir sisteme geçmeyi isterdim fakat çok uzun bir süre için bilgisayara ayırabilecek bütçem ancak bu kadar ve 16 GB RAM'in o kadar da az farkettireceğini düşünmüyorum. [Oyun performansı bakımından (Şu anda 2x2 GB DDR2 667 MHz kullanıyorum.)] Fakat cidden aradaki yaratacağı fark çok azsa ve ya bu bütçeyle bilgisayarıma yapabileceğim farklı ve performansı daha çok etkileyecek bir yükseltme fikriniz var ise paylaşırsanız sevinirim. Öneriniz için de ayrıca teşekkürler.

Selam dostlar. Kendim bu konularda çok bilgin biri olmadığımdan dolayı bir konuda yardıma ihtiyacım var. 8 yıllık bilgisayarım zamanla eskidi ve şu anki haliyle çoğu ihtiyacımı karşılamakta zorluk çekiyor. Bundan dolayı ben de anakartımı değiştirip RAM'imi 16 GB'a yükseltmeyi düşündüm. Şimdi yardıma ihtiyacım olduğum konu bunların uyumluluğu. Herhangi bir sorun çıkmaması için şu anki sahip olduğum, değiştirilmeyecek bilgisayar bileşenlerimi sıralayayım;

- İşlemci: Intel Core 2 Quad Q8300 2.5 GHz 4 çekirdek 4 izlek 4M önbellek.
- Ekran kartı: Galaxy GTX 550 Ti 1GB GDDR5.
- SSD: Kingston 120 GB (modelini tam olarak hatırlayamıyorum, kusuruma bakmayın.)

Alacağım parçalar ise aşağıdaki gibidir; (RAM için iki tane seçenek koydum, aralarından en uygun olanı seçebilirsiniz veya kendiniz daha uygun bulduğunuz DDR3, anakartın maksimum desteği yüzünden, 1333 MHz frekansa sahip olan bir RAM biliyor iseniz paylaşabilirsiniz.) RAM'den anakartın iki slotuna da takacağım şekilde 2 tane alacağım.

-Anakart:
https://www.hepsiburada.com/esonic-g41cpl-intel-g41-1333mhz-ddr3-soket-775pin-matx-anakart-p-HBV00001C11PD?magaza=Fulltech bilişim&utm_source=pc&utm_medium=akakce&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.26.4 (şu an kullandığım P5QL-SE anakartım, internette bulduğum sonuçlar yanılmıyorsa, ATX olduğundan dolayı linkteki anakartın Micro ATX boyutunun bir sorun çıkaracağını düşünmüyorum.)

-RAM'ler:
1- Ramtech 8 GB DDR3 1333 Mhz Intel ve AMD Uyumlu 1.5V Masaüstü Ram Fiyatları ve Özellikleri
2- Tirx TX1333P3M11/8 8 GB DDR3 1333 MHz CL11 Masaüstü Ram Fiyatları ve Özellikleri

Çok fazla kriter olduğunun farkındayım fakat artık gerçekten daha iyi bir bilgisayara ihtiyacım var ve bir şeyler yanlış giderse bu parçalara vereceğim para bir daha elime geçemeyeceğinden için her şeyi garanti altına almaya çalışıyorum. Bu konuda bilgili biri iseniz yardımcı olmanız beni çok mutlu eder. Şimdiden teşekkürler dostlar.

O anakart maksimum 8 GB RAM destekliyor.

775 pine yatırım yapma hocam 16 gb ram senin işine çok da yaramaz bence.
Çoğunlukla oyun oynamak için 16 GB'a yükseltmek istiyorum, örnek olarak şuanda VALORANT oynamaktayım fakat FPS değerlerinin yükseltme adına internette bulunan her türlü yöntemi (NVIDIA Denetim Masası ayarları, Windows grafik ayarları, performans arttırıcı regeditler, Mem Reduct ve CPU Unpark gibi yazılımlar, görev yöneticisinden önceliği arttırma vs.) uygulamama rağmen sürekli 20-40 arasında gidip gelmesi beni çok üzüyor. En azından FPS bakımından oluşacak fark hakkında tahmin yürütebilir misiniz?

Çoğunlukla oyun oynamak için 16 GB'a yükseltmek istiyorum, örnek olarak şuanda VALORANT oynamaktayım fakat FPS değerlerinin yükseltme adına internette bulunan her türlü yöntemi (NVIDIA Denetim Masası ayarları, Windows grafik ayarları, performans arttırıcı regeditler, Mem Reduct ve CPU Unpark gibi yazılımlar, görev yöneticisinden önceliği arttırma vs.) uygulamama rağmen sürekli 20-40 arasında gidip gelmesi beni çok üzüyor. En azından FPS bakımından oluşacak fark hakkında tahmin yürütebilir misiniz?
Sana en az i5 2400-2500 ve 750ti içeren bir sistem lazım bence. Bu sistemde de 8 gb ram yeterli olur. Sıfır olarak Amd'nin Apu sistemlerini bir inceleyebilirsin ekran kartı masrafın olmaz ama performansı yeterli olur mu bilmiyorum.

Ha bir de hocam q9550+750ti da belki seni rahatlatabilir bu daha az masraflı çözüm olur.

Geri
Yukarı