Q9400 OC yapma

Anakart modeli nedir? Sıcaklıkların iyi durumdadır diye düşünüyorum, anakart da iyiyse biraz yükseltebiliriz.

O anakart ile çok ileriye gidemeyiz fakat denemeniz gerek yine de.

Ekran görüntüsü 2021-06-11 163016.png

BIOS'ta "MB İntelligent Tweaker (M. I. T.)" yazan bölüme tıklayın. Ardından "CPU Host Clock Control" ayarını Enable yapın. Hemen altındaki sekme aktif olacak ve sizde 333 yazacak. Normalde teker teker veya beşer beşer onu artırıp kaça kadar çıktığını sizin görmeniz gerekli, buradan tahmin etmek biraz zor ama 360'a kadar gelebilirseniz 400'ü de zorlayın. Aynı zamanda OC ayarlarını kaydetmeden "System Memory Multiplier" ayarını Auto'dan sonra gelen en düşük ayara alın, RAM'lerinizin frekansını mümkün olduğunca düşürmelisiniz. Aşağıda voltaj ayarları var, hepsini Auto'ya alıp ayarları kaydedip çıkın bakalım. "CPU Host Frequency (MHz)" yazan ayarı teker teker deneyin ve herhangi bir FSB duvarı olup olmadığına bakın.

O anakart ile çok ileriye gidemeyiz fakat denemeniz gerek yine de.

Eki Görüntüle 1064455

BIOS'ta "MB intelligent tweaker (m. I. T.)" yazan bölüme tıklayın. Ardından "CPU host clock Control" ayarını enable yapın. Hemen altındaki sekme aktif olacak ve sizde 333 yazacak. Normalde teker teker veya beşer beşer onu artırıp kaça kadar çıktığını sizin görmeniz gerekli, buradan tahmin etmek biraz zor ama 360'a kadar gelebilirseniz 400'ü de zorlayın. Aynı zamanda OC ayarlarını kaydetmeden "System Memory multiplier" ayarını Auto'dan sonra gelen en düşük ayara alın, RAM'lerinizin frekansını mümkün olduğunca düşürmelisiniz. Aşağıda voltaj ayarları var, hepsini Auto'ya alıp ayarları kaydedip çıkın bakalım. "CPU host Frequency (MHz)" yazan ayarı teker teker deneyin ve herhangi bir FSB duvarı olup olmadığına bakın.

Tamam hocam yapacagım.

Son durum nedir hocam?
Hocam 400 yazdım kaydedip çıktım sistem 2-3 defa reset attı açıldı fakat biosta ve özelliklerde daha 2.66 ghz yazıyor galiba olmadı ama sebebsizce pc çok hızlı açıldı tekrar bios a girdiğimde 400 yazıyor.
Hocam voltajısz o.c. yapabilirmiyiz?

Son düzenleme:
Direk 400 yazmayın hocam, G41 fazla ileriye gidemez. İlk önce teker teker denemelisiniz, ne kadar çıkarsa artık. Mesela sizinki 333 ya, 334 yapın kaydedip çıkın. 335 yapın, kaydedip çıkın. Bu şekilde en son yere kadar gelin, sonra buraya tekrar yazın.

Direk 400 yazmayın hocam, G41 fazla ileriye gidemez. İlk önce teker teker denemelisiniz, ne kadar çıkarsa artık. Mesela sizinki 333 ya, 334 yapın kaydedip çıkın. 335 yapın, kaydedip çıkın. Bu şekilde en son yere kadar gelin, sonra buraya tekrar yazın.

Hocam yine olmadı ben biraz para biriktirip bilgisayarcıda yaptıracagım sağ olun ilgilendiğiniz için.

Nasıl olmuyor hocam, hata mı veriyor? RAM'ler belki uyumsuzluk yapıyordur, BIOS ayarları kaydedemiyordur... Bilgisayarcılara boşuna para vermeyin bence.

Geri
Yukarı