Q9500 3.4 GHz overclock sonuçları

Aydinikus

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Death Valley
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, işlemcimden daha iyi bir performans almak için amatör çapta overclock yaptım. Değerleri atıyorum. 3.4 GHz OC yaptım. Sanırım bundan fazlası olmuyor galiba. 1600 FSB anakartım var. Anakart modeli Gigabyte GA-EP45C-DS3. bir problem var mıdır sizce?
Aynı zaman da RAM'lere de yaptım.

Ekran Görüntüsü (29).png

Ekran Görüntüsü (27).png

Ekran Görüntüsü (43).png

Her ne kadar overclock yapsam da işlemci çöp.

Ekran Görüntüsü (45).png

CL değerini 9 yapamadım. 2+2 1333 MHz farklı marka RAM'ler kullanıyorum.

Ekran Görüntüsü (41).png

Ekran Görüntüsü (39).png

Ekran Görüntüsü (42).png

En fazla 62'ye çıktı. P95 yapmadım. Cinebench R20 ile CPU-Z yaptım sadece. İşlemci soğutucu olarak Foxconn'un OEM sistemlerde kullandığı bir stok soğutucu mevcut. Kule tipi değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok ile yapılabilenin en iyisini yapmışsın. RAM'leri 1333 1066'ya indirirsen CL düşer. Ve daha etkili olur.
Kule tipi 400 üzeri hızları görme şansın daha yüksek. Bir de Revizyon burada önemli E0'lar daha iyi OC olmakta. Sende R0 var.

Stok ile yapılabilenin en iyisini yapmışsın. RAM'leri 1333 1066'ya indirirsen CL düşer. Ve daha etkili olur.
Kule tipi 400 üzeri hızları görme şansın daha yüksek. Bir de Revizyon burada önemli E0'lar daha iyi OC olmakta. Sende R0 var.
Hocam çok bir şey anlamadım E0 ile R0 hakkında. Sayfasında (Rev 1.0) yazıyor. O mudur?
Oyun için yapmadım, çoklu uygulama kullanımı için yaptım. 1333 yapınca CL9 oluyor. CL9 ile CL10 arasında devasa bir fark mı (267 MHz den fazla)? 400 üzeri hızlar derken ne demek istediniz?

İşlemci revizyonu CPU-Z ilk görselde var. Revizyon etkisi 3.6 üzerinde ayırt edici olur. Tüm 9550'ler 3.4GHz görebilir.
Anakartın bu işe yatkın 400 üzeri derken FSBden bahsettim. 425'te 3.6GHz mesela
450'yi voltaj verdiğinde o anakartla görebilirsin.

Ekte ortalama puan farkını görebilirsin. Aynı hızda bellek ile oynadıkça rakamlar kıpırdıyor.
Tek çekirdekte FX8350'den öne geçiyor mesela.

Diğer daha yeni çok çekirdek farklarını şuradan görebiliyoruz.
1190 puan altını görebilirsin.
Listede stok değer 955 küsur.
CineR20-Q9550.png

İşlemci revizyonu CPU-Z ilk görselde var. Revizyon etkisi 3.6 üzerinde ayırt edici olur. Tüm 9550'ler 3.4GHz görebilir.
Anakartın bu işe yatkın 400 üzeri derken FSBden bahsettim. 425'te 3.6GHz mesela
450'yi voltaj verdiğinde o anakartla görebilirsin.

Ekte ortalama puan farkını görebilirsin. Aynı hızda bellek ile oynadıkça rakamlar kıpırdıyor.
Tek çekirdekte FX8350'den öne geçiyor mesela.

Diğer daha yeni çok çekirdek farklarını şuradan görebiliyoruz.
1190 puan altını görebilirsin.
Listede stok değer 955 küsur.Eki Görüntüle 605648
Teşekkür ederim. Gayet açıklayıcı oldu. Üstünü denememe gerek yok diye düşünüyorum. Benim işimi görüyor. Stok soğutucuyu da değiştirmem. Kar ettiğim bir durum ise anakartımın gerçekten güzel olması. Bu anakartı hurdacıya atılmış bir kasadan söktüm (bedavaya aldım). Baya iş görüyor tek sıkıntısı anakart üzerindeki audio portu çalışmıyor.

1.312 Voltaj da Stok soğutucuyla mı kullanıyorsun? Yoksa 1.2888 demi? O anakartın BIOS'unda voltaj kısmını nasıl açtın yani açık mıydı yoksa BIOS mu attın sen?

1.312 Voltaj da Stok soğutucuyla mı kullanıyorsun? Yoksa 1.2888 demi? O anakartın BIOS'unda voltaj kısmını nasıl açtın yani açık mıydı yoksa BIOS mu attın sen?
@Elektrikci_Hasan BIOS atmadım. BIOS'a girip işlemci çarpanını 400 yaptım. 400x8.5=3400 Mhz şeklinde OC oluyor. Standartta 2.83 GHz oluyor. Konuda da belirttiğim gibi Foxconn'un bir stok soğutucusunu kullanıyorum. Klasik Intel soğutucu değil. 1.344'e kadar voltaj çıkıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı