Q9550 vs X5470

korkusuzmaraz

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, 8 GB DDR3 1333 MHz Gigabyte G41M combo anakart için Q9550 ile Xeon X5470 arasında fazla peformans farkı var mı? G41M combo sanırım X5470 işlemciyi çalıştırıyor. G41M combo anakartlarda overclock biraz zor olduğu söylenmiş daha evvelden bu forumda. Şimdi ben Xeon X5470'e overclock yaparak ve yapmadan kullansam her iki durumda Q9550'e göre ne kadar % kaç performans artışı ve oyunlarda ne kadar FPS kazancım olur?

Onun haricinde işlemcilerin yüksek ısıyla beraber uzun süre kullanıldığında yıprandığını ve daha düşük özellikte ve daha az yıpranmış işlemcinin yıpranmış işlemciden daha fazla performans verebileceğini söyleyen yazılar var. Bütün bunlardan başka LGA 775 için en iyi işlemciler QX9770, X5482, X5492 olarak gözüküyor. Benim anakart bu işlemcileri çalıştırır mı? Eğer çalıştırırsa bu işlemcilerin de Q9550'e göre overclocku ve overclocksuz % kaç performans ve oyunlarda FPS kazancım olur?

Anlaşılan bu konuda pek kimsenin bir fikri yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiyatı en uyguna denk geleni alınıp geçilmeli, daha önce Xeon E5420 sistem toplamıştık özellikle bu tarz anakartlar bu işlemcileri ciddi oranda overclock edemiyor, ben ASUS G41 combo kullanmıştım ve %10'luk overclock değerinin üzerine çıktığımda sistem stabilitesini yitiriyordu mofset soğutucu kullanmama rağmen. Tavsiyem burada overclock halinde frekansı yüksek olan modelden yana olurdu.

Fiyatı en uyguna denk geleni alınıp geçilmeli, daha önce Xeon E5420 sistem toplamıştık özellikle bu tarz anakartlar bu işlemcileri ciddi oranda overclock edemiyor, ben ASUS G41 combo kullanmıştım ve %10'luk overclock değerinin üzerine çıktığımda sistem stabilitesini yitiriyordu mofset soğutucu kullanmama rağmen. Tavsiyem burada overclock halinde frekansı yüksek olan modelden yana olurdu.

93mzc90.jpg

d3qb0d0.jpg

hazi958.jpg

8f561az.png

7vnkn5v.png

Ya aslında şöyle şu an bilgisayara Q9550 takılı. Acaba Gigabyte G41M combo anakarta X5470 işlemci takarsam performans olarak çok fark eden bir şey olur mu? Yüzde kaçlık bir performans artışı olur. Onun haricinde benim anakart FSB 1300 MHz QX9770, X5482, X5492 falan hep 1600 MHz o yüzden benim anakart o işlemcileri çalıştırmıyor sanırım. Bir de bu Xeon işlemcilerin çok yüksek ısılarda uzun süre kullanıma bağlı olarak performans düşmesi olayından da bahsedenler var.

Q9550 Verileri Epey

Q9550 Verileri İntel

X5470 Verileri İntel

Q9550 vs X5470 Karşılaştırma

Ekran Görüntüsü (163).png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
asus-p5k-se-63dfe65a5f7e8037608116-1.jpg

Onceki yillarda donanimhaberde de konular acan Ismail TPC youtube kanali benim anakartin aynisi ile yani Gigabyte GA G41m Combo ile X5470 islemcide hizi 3,33 den overclock ile 3,60 ghz hiz yapti. Benim eski anakart Asus P5K SE ile ise 4,20 ghz e cikardi islemci hizi. Ondan daha evvel ise yine Asus P5K SE ile bu kez X5460 islemcinin hizini 3,16 ghzden 4,20 ghze cikardi. Asus P5K SE benim eski anakart duruyor evde bi kenarda. Onun en fazla 8 gb ddr2 1066 mhz ram destegi var. Gigabyte GA G41m combo nun ise 8 gb ddr3 1333 mhz ram destegi var ama Asusun overclok olayi Gigabyta gore baya baya iyiymis.

GIGABYTE G41M COMBO
Screenshot_2023-11-10-23-42-43-1.png

6s55qgd.png

Neyse arkadaslar pek yardim eden cikmadi ama yine de caniniz sag olsun. Tamamen konuyu baska okuyanlar olur diye baska yerlerde yardim edenler cikti. Onlarin linkini koyuyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı