Çözüldü Q9550 yükseltmesinden sonra sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yiğitt35

Megapat
Makaleler
9
Yer
Bağcılar
Daha fazla  
Meslek
Türkçe öğretmenliği öğrencisi ve eski sistemler hastası :)
Arkadaşlar bir delilik yapıp Q9400'den Q9550'ye yükseltme yaptım. Fakat Q9550'yi taktıktan sonra bilgisayar açılmıyor, fanlar 2 - 3 saniye dönüyor ve yeniden başlatıyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz?

IMG_20210617_155726.jpg

BIOS sürümü F5 bu arada, Q9400 takılı iken sorunsuz çalışıyordu.

Çözüm
Başka bir anakart üzerinde dene derim.
Kendisine ben verdim işlemciyi, dün Valorant oynadım. İyi çalışıyordu.

Hocam BIOS pili çıkarın ve 10-20 dakika bekleyin. Tabii elektriğini çekin kasanın.
Çalışmaması için işlemcinin bozuk olması ihtimali dışında bir gerekçe yok hatta Core 2 Quad haricinde Extreme işlemcileri bile destekleyen bir anakart var elinde. Büyük ihtimal BIOS pilini söktükten sonra elektriği kesmedin veya kestin ancak anakart üzerindeki tüm bileşenleri ayırtmadın.
İşlemci çalışıyor dediğim gibi.
Aynı mimariye sahip ve aynı güç tüketimine sahip Q9400 ve Q9550 ancak açılmamasının sebebi cache bellek yüzünden olabilir. Anakart üzerinden bir BIOS reset ardından düzelir diye düşünüyorum.

Çalışmaması için işlemcinin bozuk olması ihtimali dışında bir gerekçe yok hatta Core 2 Quad haricinde Extreme işlemcileri bile destekleyen bir anakart var elinde. Büyük ihtimal BIOS pilini söktükten sonra elektriği kesmedin veya kestin ancak anakart üzerindeki tüm bileşenleri ayırtmadın.

Yeni konular

Geri
Yukarı