Qantas Havayolları'nın Boeing 737-800 uçağında yakıt dengesizliği

Katılım
28 Ekim 2021
Mesajlar
11
Avusturalya'nın bayrak taşıyıcı havayolu Qantas Havayolları'na ait VH-VZT tescilli QF-888 uçuşunu gerçekleştiren Boeing 737,800, FL390 (39.000ft) yükseklikte, Kalgoorlie Havalimanı'nın yaklaşık 190mil uzağında seyir halindeyken uçuş ekibi yakıt dengesizliği yüzünden önlem amacıyla sol motoru (motor 1) kapatıp rotayı Kalgoorlie Havalimanı'na yönelttiler. Uçak, Perth'den (Avusturalya) Adelaide'ye (Avusturalya)'ya 88 yolcu ve 6 kabin ekibiyle uçuyordu. Uçak önce FL260 (26000ft)'e kadar alçaldı, daha sonra hava trafik kontrolörü talimatlarıyla güvenli bir şekilde Kalgoorlie'ye (Avusturalya) alçalmadan yaklaşık 45 dakika sonra inişini gerçekleştirdi.

Yolcular, olay anında yolcu kabininin çok sıcak olduğu ve herkesin su istediğini belirtti. Hemen sonra ise kaptan tarafından sol motorun kapatıldığı anonsunu duyduklarını belirttiler.

Havayolu, uçuş ekibinin yakıt sisteminde bir sorun gözlemlediğini ve en yakın havalimanına iniş yaptıklarını ve şu anda uçağın mühendisler tarafından incelendiğini açıkladı.

ATSB (Avusturalya Ulaşım Güvenliği Bürosu)'nun ön açıklamasına göre: "Seyir esnasında, uçuş ekibi bir yakıt dengesizliği uyarısı aldı. Gerekli kontrol listesini tamamladılar ve önlem olarak problemden etkilenen motoru kapattılar. Uçak, Kalgoorlie'deki Boulder Havalimanı'na (Batı Avusturalya) yöneltildi ve daha fazla olay yaşamadan güvenle inişini gerçekleştirdi."

Yaşanan olay ATSB tarafından ciddi olarak değerlendirildi ve incelemeye alındı. (2022'nin 2. çeyreğinde soruşturma planlanıyor)

Aynı gece, yolcular Perth'e (kalkış havalimanına) QF-1611 uçuş numaralı Airbus A320 (VH-UVQ tescilli) uçakla geri döndürüldü.

Olay yaşanan uçak şu anda halen yerde. (İniş üzerinden yaklaşık 55 saat geçti.)
 

Jira

Zettapat
Katılım
22 Kasım 2016
Mesajlar
22.617
Makaleler
19
Çözümler
84
Yer
Boeing 777
Bakımcıların hoşlanmadığı, epey sıkıntılı bir sorundur. Genellikle sorunun kaynağının bulunması, sorunu çözmekten daha zor olur.

  • Motorlardan biri yakıt kaçırabilir.
  • Yakıt pompalarındaki check valflerde arıza olabilir.
  • Sol veya sağ motor farklı yakıt alıyor olabilir.
  • Transfer borularında yapısal hasar olabilir.
  • Yakıt göstergesinde bir sorun olabilir.
  • Yakıt pompalarındaki basınç sorunları olabilir.

Daha birçok neden sayabilirim ancak temel sebepleri genelde böyle oluyor. Eğer kesin bir kanıt bulunmazsa uçakta karış karış her yeri çözümlemeniz gerekir, sorunu bulmadan ve düzeltmeden de o uçağı kaldıramazsınız.

Yolcular, olay anında yolcu kabininin çok sıcak olduğu ve herkesin su istediğini belirtti. Hemen sonra ise kaptan tarafından sol motorun kapatıldığı anonsunu duyduklarını belirttiler.
Normal. Motorlardan biri kapatıldığı için diğeri yüksek oranda thrust için kullanılıyor bu yüzden uçaktaki lüzumsuz kaynakların verimliliği düşürülüyor, klima gibi. Uçak iniş yapana kadar sabredecekler.
 
Yukarı