Quad Q8300 GTX 750 sistem siyah ekranda kalıyor

muhammetsc

Centipat
Yakın bir zamanda GTX 750 satın aldım ve aldığımdan beridir anlamsız bir şekilde PC arada bir oyun oynarken siyah ekranda kalıyor ama bilgisayar çalışmaya devam ediyor.

DDU ile ekran kartı driver sildim sonra tekrar kurdum.

İşlemcinin termal macununu yeniledim kabloyu kontrol ettim ama yok sistem olabildiğince serin ve stabil çalışmasına rağmen aniden siyah ekranda kalıyor ve reset atmadan düzelmiyor.

Sistemim:
Anakart: Gigabyte G41M-Combo rev2.0
İşlemci: Core 2 Quad Q8300.
Ekran kartı: Gigabyte GTX 750.
RAM: 8 GB biri Hynix(4 GB) diğeri Kingston(4 GB).
Depolama: Hikvision 128 GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Galiba sorun var kartta, 11 yıllık kart galiba soğuk lehime düşmüş. Reset attığınızda kart boşa düşüp soğuduğu için görüntü tekrar geliyor olmalı.

Yani kartta fiziksel hasar olabilir.
Ekran kartının altındaki lehim topları zamanla ısına soğuya ısına soğuya deforme olur. Bu bacaklar zamanla deforme olduğu için veri ve güç iletimi düzgün gerçekleşmez. Bu yüzdende ekran kararır yani çip bir tür hata moduna geçip görüntüyü kendini korumaya alır. Siz restart attığınızda kart soğuduğu için bacaklar tekrar sertleşip veri iletmeye devam eder. Reball yapılsa bile 2-3 sene içinde ve hatta 6 ay 1 sene içinde bile tekrar arızalanma riski vardır.

Son düzenleme:
Hocam moralinizi bozmak istemem ama kart ile son oyunlarınızı oynayın fişi çekmek üzere.

Galiba sorun var kartta, 11 yıllık kart galiba soğuk lehime düşmüş. Reset attığınızda kart boşa düşüp soğuduğu için görüntü tekrar geliyor olmalı.

Yani kartta fiziksel hasar olabilir.
Ekran kartının altındaki lehim topları zamanla ısına soğuya ısına soğuya deforme olur. Bu bacaklar zamanla deforme olduğu için veri ve güç iletimi düzgün gerçekleşmez. Bu yüzdende ekran kararır yani çip bir tür hata moduna geçip görüntüyü kendini korumaya alır. Siz restart attığınızda kart soğuduğu için bacaklar tekrar sertleşip veri iletmeye devam eder. Reball yapılsa bile 2-3 sene içinde ve hatta 6 ay 1 sene içinde bile tekrar arızalanma riski vardır.

Peki satayim mi hazır elimde kalmamışken?

Bu arada çok serin çalışıyor sıcaklık kolay kolay 55 dereceyi geçmiyor bencmark yaptığımda ufak ufak takılmalar oluyordu sık sık.

Peki satayim mi hazır elimde kalmamışken?

Bu arada çok serin çalışıyor sıcaklık kolay kolay 55 dereceyi geçmiyor bencmark yaptığımda ufak ufak takılmalar oluyordu sık sık.

Hocam reball edilmesi lazım o kartın veya 6-7 ay daha dayansın ister iseniz ısıl işlem ile daha ucuza çözebilirsiniz.

Peki yardımınız için teşekkür ederim.

Kartıda yeni almıştım :/ tabii alırken fiyatı biraz uygun gelmişti demek ki bir kusuru varmış.

Yazık olmuş bende aynı hataya düşmüştüm AMD R7 380 2 GB almıştım 980TL'ye neyse hoşnut idim karttan 1 hafta falan kullandım kartın hem Auto RPM modu bozuk imiş hem de çip kusurlu sizdeki gibi. Oyun geliştirme ile uğraştığım için sık sık oyun motoru ile uğraşıyorum Unreal Engine 4 editor de iken birden ekranda gri çizgiler çıktı kart 93 derece fan çalışmıyor :/ Auto RPM'den çıkarmıştım. Ekran gitti PC'yi resetledim geri açılınca ekranda yeşil çizgiler yani kısaca kart mort oldu.

Yazık olmuş bende aynı hataya düşmüştüm AMD R7 380 2 GB almıştım 980TL'ye neyse hoşnut idim karttan 1 hafta falan kullandım kartın hem Auto RPM modu bozuk imiş hem de çip kusurlu sizdeki gibi. Oyun geliştirme ile uğraştığım için sık sık oyun motoru ile uğraşıyorum Unreal Engine 4 editor de iken birden ekranda gri çizgiler çıktı kart 93 derece fan çalışmıyor :/ Auto RPM'den çıkarmıştım. Ekran gitti PC'yi resetledim geri açılınca ekranda yeşil çizgiler yani kısaca kart mort oldu.

Hocam son bir soru soracağım kartı tamir ettirebileceğim bir yer var mı güvenilir?

Geri
Yukarı