Quad Q9650 GTX 660 Ti darboğaz yapar mı?

Lonis

Hectopat
Bir bilgisayarcı bana Quad Q9650'nin i5 2500'den daha iyi olduğunu söyledi.
Benim istediğim R3 1200'e yakın bir işlemciydi. Benchmark sitelerine baktığımda Quad Q9650'yi iki işlemciden de hep kötü gösteriyordu.
Ama oyun testini izlediğimde Quad Q9650 i3 6300 ile aynı hatta bazen daha çok FPS verdi. i3 6300'de Ryzen 3 1200 ile aynı güçte. Neyse, asıl soruma gelelim: Bu işlemci GTX 660 Ti GTX 660 veya o civarda bir ekran kartı ile darboğaz yapmaması lazım mantıken, yapar mı?
Yani PUBG'de kaç FPS alırım o dediğim sistem ile? 8 GB 1333 MHz 4+4 RAM GTX 660 Ti veya eşdeğer bir ekran kartı Quad Q9650 ekran kartı. Ve PSU kaç olması lazım sizce? Daha toplamadım sistemi, elimdeki laptopu satınca toplamayı düşünüyorum inşallah.

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden daha modern bir sisteme yönelmiyorsunuz? Anladığım kadarıyla zaten ikinci el alacaksınız. 600-700 lira civarına ikinci el RX570 bulabilirsiniz. Ryzen 1600 12Nm'de 650 lira civarı. Bütçe verirseniz kesin konuşmak daha kolay olur tabii.

Merhaba, maksatım bütçeyi düşük tutmak, 1500 TL'yi geçmeyi pek düşünmüyorum, evimdeki eski kasamı modifiye ediyorum aslında :D,fark etmişsinizdir ki o sistem eski olsa da güçlü bir sistem, teşekkürle yardım çabanız için. Ama şunları da sormak istiyorum.
Ben anakart RAM PSU işlemci bilgisayarcıdan alacağım ve ekran kartı da 2. el Letgo'dan büyük ihtimal ile,
Bu parçaları alırken oyun dışında nasıl bir test yapabilirim, bir sıkıntısı olmadığını tam olarak nasıl anlayabilirim? Ve PSU'da sertifika vs var PSU seçimi nasıl yapmalıyım?

Merhaba, maksatım bütçeyi düşük tutmak, 1500 TL'yi geçmeyi pek düşünmüyorum, evimdeki eski kasamı modifiye ediyorum aslında :D,fark etmişsinizdir ki o sistem eski olsa da güçlü bir sistem, teşekkürle yardım çabanız için. Ama şunları da sormak istiyorum.
Ben anakart RAM PSU işlemci bilgisayarcıdan alacağım ve ekran kartı da 2. el Letgo'dan büyük ihtimal ile,
Bu parçaları alırken oyun dışında nasıl bir test yapabilirim, bir sıkıntısı olmadığını tam olarak nasıl anlayabilirim? Ve PSU'da sertifika vs var PSU seçimi nasıl yapmalıyım?

Alacağınız kişiden AIDA64, FurMark gibi benchmark programları açmasını ve sonuçları size fotoğraf olarak göndermesini isteyin. Aynı parçanın testlerini internetten araştırın ve fotoğraftakiyle karşılaştırın. Ben olsam PSU'yu ikinci el almazdım. Bilindik bir markadan 80+ bir PSU alırsanız sorun çıkacağını sanmıyorum. Araştırın, Corsair'in sarı vs serisi gibi kronik bir sorunu yoksa alabilirsiniz. Frisby ve Powerboost gibi markalardan uzak durun.

Elinizdeki parçalar nedir? Ne almak istiyorsunuz. 10 yıllık işlemciye para vermeyin bence .

Elimdeki kasa berbat, daha önce işlemcisi yandığı için Pentium 4 takıldı, 945 anakart var ki 3 GB RAM'dan soınrasını desteklemez, 2 GB RAM'ı var :D, ekran kartı R5 230 ama Pentium 4 takıldığı için darboğaz var 30 FPS'i geçmiyor, yani benim istediğim elimdeki laptopu SATA'yım param cebimde kalsın maksimum 1500 TL'ye falan da eski kasamı canlandırayım,1440/900 VGA monitör var. Yeni işlemci almak istersem fiyat uçuyor :) o yüzden bilgisayarcıdan almayı düşünüyorum.
Aslında planım Quad işlemciyi takıp 4 GB RAM takıp bir de SSD takıp kullanmaktı da, elim değmişken iyice adam mı etsem, ama dediğim gibi,2. el ekran kartı çok sıkıntılı, bir sıkıntısı var mı yok mu bilemiyorum.
Arkadaşlar benim merak ettiğim, benim eski X2 5200+ işlemci varken o kasada, LOL'de yüksek grafiklde 80 90 FPS civarı oynuyordum, Full ayarda işlemcim desteklemiyordu büyük ihtimal, yani internette test yok ama sitelere bakarsam bu R5 230 cidden berbat bir kart olarak gösteriliyor,2. elden ekran kartı almam şart mı? Mount and Blade bannerlord oynamak istiyordum fakat ekran kartı GTX 660 istiyor minimum, veya HD 7850 sanırsam.

Son düzenleme:
Bir bilgisayarcı bana Quad Q9650'nin i5 2500'den daha iyi olduğunu söyledi.
Benim istediğim R3 1200'e yakın bir işlemciydi. Benchmark sitelerine baktığımda Quad Q9650'yi iki işlemciden de hep kötü gösteriyordu.
Ama oyun testini izlediğimde Quad Q9650 i3 6300 ile aynı hatta bazen daha çok FPS verdi. i3 6300'de Ryzen 3 1200 ile aynı güçte. Neyse, asıl soruma gelelim: Bu işlemci GTX 660 Ti GTX 660 veya o civarda bir ekran kartı ile darboğaz yapmaması lazım mantıken, yapar mı?
Yani PUBG'de kaç FPS alırım o dediğim sistem ile? 8 GB 1333 MHz 4+4 RAM GTX 660 Ti veya eşdeğer bir ekran kartı Quad Q9650 ekran kartı. Ve PSU kaç olması lazım sizce? Daha toplamadım sistemi, elimdeki laptopu satınca toplamayı düşünüyorum inşallah.
PUBG gibi ağır oyunlar istiyorsan DDR3'ü adam etmekle uğraşma.R3 1200 AF + bütçene uygun ekran kartıyla rahat edersin.PUBG Lite ise bilemem ama normal PUBG zorlar.

Geri
Yukarı