Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 Tanıtıldı, İşte Özellikleri

2400'den saf güç anlamında çok da umudunuz olmasın. Buradaki asıl amaç geliştirilen üretim kapesitesi ile güç verimliliği konusunda rakipleri ile baş edebilmek. Aslında teorik olarak bakıldığında bunu yaptılar bile, RAW güçte 4lpp Exynos 2200 dengi bir 2400 görürsek bile 4hpc litografisi ile garanti bir şekilde aynı hızda %23 daha az düşük güç tüketimi ve %10 daha fazla performanslı çalışacak, bunun üstüne CPU tasarımı değişti; fazladan 2 tane performans ya da verimlilik çekirdeği eklediler, GPU'daki compute unite sayısında 6 kat artış var. 2400 ve Samsung çatısı altındaki türevlerinden bu sene saf performans beklemeyin.

7 gen 3'e gelecek olursak; Samsung'dan TSMC'ye geçmişler fakat 8 gen 3'teki 4Nm'nin aynısını kullanmamışlar, 8+ gen 1 ve 8 gen 2 ile aynı üretim bandından geçmiş, bunun yanı sıra daha verimli olan ve %20 daha güçlü olan Prime çekirdeğe geçmişler.

Ben de 8 gen 3'le güç anlamında geçebileceğini sanmıyorum ama geçmesine gerek yok. Dediğiniz gibi güç verimliliği iyi olsun yeter. Zaten çoğumuz için o güçlere gerek yok. Çok güçlü olmasındansa verimli olsun daha iyi.

Ben de 8 gen 3'le güç anlamında geçebileceğini sanmıyorum ama geçmesine gerek yok. Dediğiniz gibi güç verimliliği iyi olsun yeter. Zaten çoğumuz için o güçlere gerek yok. Çok güçlü olmasındansa verimli olsun daha iyi.
Exynos 2400'un CPU dizayni bu sekilde:

1x 3.1 GHz – Cortex-X4
2x 2.9 GHz – Cortex-A720
3x 2.6 GHz – Cortex-A720
4x 1.8 GHz – Cortex-A520

8 Gen 3'deki X4 0.2 GHz daha hizli ve A520 verimlilik cekirdeginden fazladan 2 tane daha var, bunun disinda CPU dizaynlari birebir ayni. Gorecegiz, heyecanlanmadim degil. Bu sene tamamen litografiye dayali bir rekabet olacak. E2500 yani Dream Chip'te ise tamamen gecerler diye dusunuyorum.

Exynos 2400'un CPU dizayni bu sekilde:

1x 3.1 GHz – Cortex-X4
2x 2.9 GHz – Cortex-A720
3x 2.6 GHz – Cortex-A720
4x 1.8 GHz – Cortex-A520

8 Gen 3'deki X4 0.2 GHz daha hizli ve A520 verimlilik cekirdeginden fazladan 2 tane daha var, bunun disinda CPU dizaynlari birebir ayni. Gorecegiz, heyecanlanmadim degil. Bu sene tamamen litografiye dayali bir rekabet olacak. E2500 yani Dream Chip'te ise tamamen gecerler diye dusunuyorum.

Telefonda 10 çekirdeği de gördük bakalım işin sonu nereye dayanacak :D

Yeni konular

Geri
Yukarı