Qualcomm'un Huawei'ye 4G çip satışı yasaklanıyor!

Aeklink

Hectopat
Makaleler
6
Yer
Antalya
ABD hükümeti; 4G, Wi-Fi 6 & 7, yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem ve bulut bileşenleri dahil olmak üzere 5G seviyesinin altındaki çiplerin Huawei'ye ihracatını yasaklamayı planlıyor.

Görünüşe göre Huawei bir süre akıllı telefon üretemeyecek. Kendi ürettiği 14nm işlemcileri ancak 2025 yılında görebileceğimizi belirtmek isterim.

Bu Amerika neden Huawei şirketine bu kadar yasaklama vesaire getiriyor? Önceden Google yasaklanmıştı şimdi 4G çip satışı.
Çip kalıp makineleri, çip mimarisi, işletim sistemi, yazılım vb. alanlarda kendilerine dünya devi rakip firmalar zinciri yaratmak için debeleniyorlar resmen. Bu tarz kısıtlamalar süreç iyi yönetilirse firmaların satın alamadığı teknolojiyi kendi imkanlarıyla yapmasıyla ve onlara teknoloji satmayan firmaya dişli bir rakip olmasıyla sonuçlanıyor. Tarihte bolca örneği mevcut.

Çip kalıp makineleri, çip mimarisi, işletim sistemi, yazılım vb. alanlarda kendilerine dünya devi rakip firmalar zinciri yaratmak için debeleniyorlar resmen. Bu tarz kısıtlamalar süreç iyi yönetilirse firmaların satın alamadığı teknolojiyi kendi imkanlarıyla yapmasıyla ve onlara teknoloji satmayan firmaya dişli bir rakip olmasıyla sonuçlanıyor. Tarihte bolca örneği mevcut.
Sadece o da değil, Çin Huawei vasıtasıyla birçok ülkede casusluk-espiyonaj faaliyeti yürütüyor.

Yasaklar olmasaydı Huawei şu an çok farklı bir yerdeydi. Fakat akıllı telefon üretimine iyi kötü devam ederler diye düşünüyorum. Adamlar nasıl stok yapmışlarsa Kirin 710 stokları hâlâ tükenmedi sanırım.

Çin'e ve Çinli markalara getirecekleri her türlü ambargo Çinlilerin kendi yerli teknolojilerini geliştirmelerine yol açacak. Göreceksiniz Çin orta ve uzun vadede bir çok alanda ABD'yi filan sollayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı