Quanta SW9/TW9 BIOS güncelleme

Bende casper sw9/tw9 kullanıyorum. Bios'u indirip flash dosyalarını usb belleğe yükledim. Boot ettim ancak güncelleme esnasında error reading from driver a: hatası alıyorum. Ve güncelleme yapamıyorum. Acaba windows üzerinden güncelleyebileceğimiz bir araç yok mudur?

Merhaba, aylar sonra çözümü kendi yöntemlerimle buldum, ama yeni bir sorunum var.

Not: "HP USB Disk Storage Format Tool" aracıyla Ms-Dos başlangıç diski oluşturmaya çalışırken çeşitli hatalar alıyordum; okuma yazma izinleriyle alakalı. Bu sorunu "Disk Part" aracını kullanarak çözdüm. Araçtan Flash Belleği seçip "clean" komutunu verdikten sonra uygulamaya dönerek devam ettim ve süreç sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Bu konuyla ilgili sorun benzer sorunları yaşayan olursa elimden geldiğince yardımcı olurum.

Sorunum: Esas sorunum sonraki süreçte başladı. Usb belleği boot ettim. İçerisine @Murat5038 'in Casper TW9 Bios Güncelleme adresinde linklerini verdiği bios dosyalarını eklemiştim. Boot ettikten sonra önce 02.bat dosyasını çalıştırım. Ve bir dosyanın bulunamamasıyla ilgili bir hata aldım. 02.bat dosyasını metin düzenleyicide açtım bizi mjh klasörüne götürüyor. Oradan QL4Q3J11.bat isimli dosyayı çağırıyor. Bu dosyanın içerisine baktığımda ise Q44Q3J11.fd dosyasına ihtiyaç duyduğunu görüyorum. Bios güncelleme işlemim bu dosya olmadığı için başarısız oluyor. Arama motorlarında yaptığım uzun aramalar sonucunda "AIRIS PRAXIS" isimli bir markanın da Casper gibi fason ürün yaptığını ve onun da Q3J11 isimli bios dosyalarını paylaştığını gördüm. Bütün dosyalar aynı. İhtiyacım olan tek dosyada bunun içerisinde. Ancak şifreli. Bilgisayarımın modeli yanılmıyorsam Sw9d. İhtiyacımız olan eksik dosyayı şifreli paylaşan sitenin linki ise şu; BIOS GENERICA - Todos los documentos
QL4Q3J11.bat isimli dosyayı inceledim;
"SW9D
flashit Q42Q3J11.fd /ecbp /all
goto done "
şeklinde bir komut gördüm. Riske girerek "flashit Q42Q3J11.fd /ecbp /all" komutunu kendim girdim. Ancak "bad file size" hatası aldım. Yardıma ihtiyacım. Bilgisayarımın iç kısmını açarak işe yarayacağını düşündüğüm tüm yerlerin fotoğrafını çektim.
0da9e196-8341-4b79-be47-d78a0e5603cc.jpg 3a082bc4-c3ba-4a94-babc-40aff3f90f15.jpg 3bc30ff9-53f6-45a2-ab8e-b28fe79e1229.jpg 4cd271e3-05a1-4e86-931a-8732c4c65f9a.jpg 6ddda055-9949-44ab-9b4f-889feb4ed287.jpg 7a09749d-5fb6-40cd-852a-d1f4a4e86613.jpg 7aa6f0f0-c496-46e4-a0ca-5b2d40440fe4.jpg 43dff3e1-2408-48aa-882c-af651da499c8.jpg bc91510b-d114-4dc5-abae-b26de321a64b.jpg db223584-c4cc-429b-8a2f-f41122f777b0.jpg

Gereken diğer bilgileri de temin edeceğim. Sorunumu çözebilirsek çok sevinirim. Şimdiden hepimize iyi çalışmalar. @Recep Baltaş 'a da bu siteyi açtığı için teşekkürler. Bu arada Bios güncellemek istememin sebebi ise bilgisayarımın düzensiz aralıklarla kilitlenmesi. Pek çok şey denedim. Tek seçenek bu gibi görünüyor. Şimdiden teşekkürler.

Not: "HP USB Disk Storage Format Tool" aracıyla Ms-Dos başlangıç diski oluşturmaya çalışırken çeşitli hatalar alıyordum; okuma yazma izinleriyle alakalı. Bu sorunu "Disk Part" aracını kullanarak çözdüm. Araçtan Flash Belleği seçip "clean" komutunu verdikten sonra uygulamaya dönerek devam ettim ve süreç sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Bu konuyla ilgili sorun benzer sorunları yaşayan olursa elimden geldiğince yardımcı olurum.
Rufus kullanabilirdin sosyali biraz karıştırsaydın keşke.
İhtiyacımız olan eksik dosyayı şifreli paylaşan sitenin linki ise şu
Orada BIOS dosyası yok, kullanım kılavuzu var.
Gereken diğer bilgileri de temin edeceğim.
Resimler çok şey anlatıyor zaten. Yakın zamanda güncel BIOS bile paylaşabilirim.

Rufus,ile de aynı sorunu yaşamıştım. Denemediğimi,karıştırmadığımı da nerden çıkardınız? Şifreli dosyayı indirdiğinizde içerisinde .bat, .bin, ve .fl isimli bios yazılımı ve flashit gibi update araçları var yanlış dosyaya mı baktınız? İndirme linki; http://www.airissupport.es/descargas/Descargas/PORTÁTILES/AIRIS PRAXIS N1103-N1107/BIOS GENERICA/Q3J11 (2010-07-12).zip

Bunun yanında Casper'ı arayıp bios istedim. Bir süre mailleştik. Ve yukarıdaki linkte bahsettiğim, şifreli dediğim dosyaya aynı versiyondaki 12/07/2010 tarihli bios'u bana gönderdi. Onu da bu linkten indirebilirsiniz; SW9 casper teknik servis -- bunu yükledim.rar

Ancak biosu gücellemek yerine eski bir sürümü yüklediğimden kuşkulanıyorum. Güncelleme öncesi ve sonrası resimler;
Güncelleme öncesi;
Güncelleme öncesi.jpg

Güncelleme sonrası;
güncelleme sonrası.jpg
Yükseltme yerine düşürme mi yapmışım? Daha güncel bir Bios varsa rica ediyorum @Murat5038 herkese teşekkürler.

Yükseltme yerine düşürme mi yapmışım?
Evet.
Rufus ile de aynı sorunu yaşamıştım. Denemediğimi, karıştırmadığımı da nereden çıkardınız?
Rufus ile sorun çıkmaz. Denemediğin yada yanlış işlem yaptığın ortada.
Şifreli dosyayı indirdiğinizde içerisinde .bat, .bin, ve .fl isimli bios yazılımı ve flashit gibi update araçları var yanlış dosyaya mı baktınız?
Yok yanlış değil, verdiğin link dökümana gidiyor. Şimdiki verdiğin doğru olan.
Daha güncel bir Bios varsa rica ediyorum
Dediğim gibi "yakın zamanda" paylaşabilirim.

Rufus konusundaki diyaloğu bitirelim. Akıl yürüterek ortak bir sonuca varamayacağız.Olmadı yada yapamadım. Bunun yanında yeni bios dosyalarını bekliyor olacağım. Kolaylıklar.

Geri
Yukarı