Çözüldü Qubes OS'ta dom0 RAM kullanımına bakmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

277726

Hectopat
Makaleler
4
Bilmiyorum forum da benden başka Qubes OS kullanan var mı ama ben yine de konuyu açmak istedim. Eğer bilginiz varsa dom0'a uygulama vb. yüklemeden RAM kullanım miktarına nasıl bakabilirim? Sistem çubuğunda görsel olarak gösteriyor ama gösterdiği değer 11GB civarı. Bu kadar fazla kullanıyor olamaz herhalde diye tahmin ediyorum. Eğer kullanıyorsa da distroyu değiştirmeyi düşünmeye başladım bile.

Çözüm
Dom0 RAM ne kadar fazlaysa sisteminiz o kadar az kullanıyor demektir zaten, 16 GB'de 11GB iyi bir değer. Dom0 RAM kullanımı çok olmadığı için hangi VM kullanıyorsa onlara dağıtıyor.

Olayı çözdüm. Değerler tamamen sanal bilgisayarlara atanan en yüksek RAM miktarları. Ne kadar fazla distro açarsam o kadar fazla RAM kullanıyor doğar olarak. Mesela vault olarak kullandığım dağıtım sadece 200 MB kullanıyor ama sanal bilgisayar mantığıyla açıldığı için 2306 MB gösteriyor. En fazla kullanılan miktarı gösterdiğini düşünüyorum.
dom0 ram ne kadar fazlaysa sisteminiz o kadar az kullanıyor demektir zaten, 16GB'de 11GB iyi bir değer. dom0 RAM kullanımı çok olmadığı için hangi VM kullanıyorsa onlara dağıtıyor.

Dom0 RAM ne kadar fazlaysa sisteminiz o kadar az kullanıyor demektir zaten, 16 GB'de 11GB iyi bir değer. Dom0 RAM kullanımı çok olmadığı için hangi VM kullanıyorsa onlara dağıtıyor.

Olayı çözdüm. Değerler tamamen sanal bilgisayarlara atanan en yüksek RAM miktarları. Ne kadar fazla distro açarsam o kadar fazla RAM kullanıyor doğar olarak. Mesela vault olarak kullandığım dağıtım sadece 200 MB kullanıyor ama sanal bilgisayar mantığıyla açıldığı için 2306 MB gösteriyor. En fazla kullanılan miktarı gösterdiğini düşünüyorum.

Çözüm
Evet dediğim gibi hangi VM kullanıyorsa ona dağıtıyor o yüzden öyle gösteriyor.

Evet dediğim gibi hangi VM kullanıyorsa ona dağıtıyor o yüzden öyle gösteriyor.

top.png

Dom0, SYS-net, SYS-firewall, One Debian10 qube for Firefox-esr, vault for keepassxc.
Tam olarak ne kadar kullandığını buradan anlayabilir miyiz? Buradaki değerleri nasıl çevirebileceğimizi bilen var mı?
@cengover_ekin @dakovey

Buradaki 713 küsur olan ve sonunda used yazan değer kullanılan RAM miktarı. Kullandığınız, boşta ve toplam RAM miktarı hakkında Çok daha basit çıktı almak için free -m komutunu girebilirsiniz.
RAM: 16GB
Anladığım kadarıyla dom0 da sanal bilgisayar olarak kullanılıyor. Yani tamamının ne kadar kullandığını kendim hepsinde bakarak toplamam gerekecek :).

Dosya Ekleri

• free.png
    free.png
    10,7 KB · Görüntüleme: 27

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı