Qubes OS nasıldır?

İnternet üzerinden öğrenmen güzel bir şey ama internet ortamında doğru bilgiyi nasıl bulacağınıda öğrenmen gerekiyor. Ben eskiden internetten öğrendiğim bilgilere çok güvenirdim ama doğru olmadığını sonradan anladım ve doğru bilgi nasıl öğrenilir onu öğrendim.
İnternet üzerinden doğru bilgiyi nasıl edinebileceğimi biliyorum çok şükür, doğru olduğunu düşünmediğimi o sebepten söyledim zaten. Herhangi bir araştırma yapadım bu konuda, duyduklarımı söylüyorum diye belirttim zaten. Ek olarak bahsettiğim sadece virüs olması değildi, teknik olarak nasıl açıklayabileceğimi bilmiyorum fakat bu videonun attığım zamanına bakarsanız bahsettiğimi görürsünüz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Reddit forumunu üye olmadan kullandığım oluyor ama ingilizce seviyem B2 düzeylerinde olduğu için kayıt olup etkileşimde bulunmadım.
İngilizce seviyem hakkında en ufak fikrim yok çünkü hiç grammar üzerine çalışmadım; seviyeli kitaplar okuyarak ve yine internet sayesine geliştirdim, muhtemelen A seviyesine falandır grammer olarak fakat çoğu subreditte okuduğumu anlayabiliyorum. Tarih ve bilimle alakalı birkaç subreddit var nereyede hiçbir dediğini anlamadığım ama çok da üst düzey bir ingilizce istemiyor özellikle IT tarafındakiler. Birçok IT terimini zaten ingilizce olarak kullandığımız için bu forumda -özellikle GNU/Linux bölümündekiler çünkü onları tanıyorum daha çok- muhtemelen herhangi bir sorun yaşamazlar bu konuda.

Son düzenleme:
  1. Qubes OS diğer dağıtımlardan daha fazla RAM kulanır mı?
  2. Performansı diğer dağıtımlardan düşük mü?
  3. Dezavantajları nelerdir?
Kullanım amacım güvenlik ve gizlilik. Aynı zamanda Debian bir dağıtıma geçmek istiyorum.

1. Kişiden kişiye değişiklik gösterir çünkü ben 10 tane qube kurarak daha fazla cache kullanırım, diğer kişi 3 tane qube kullanarak daha az cache alanı kullanır ve buna oranla RAM oranı değişkenlik gösterir. (Paronayak olanların daha fazla RAM ihtiyacı var :D)​
2. Performans olarak diğer dağıtımlardan sadece RAM ihtiyacından dolayı geride kalıyor ama CPU vb. diğer donanımlar konusunda pek sorun yok.​
3. Genel kullanımda bile GNU/Linux kodları ve ingilizce bilgisi gerektiriyor.​
Güvenlik ve gizlilik için biçilmiş kaftan diyebilirim. Sadece debian değil; arch, gentoo, kali gibi çeşitli dağıtımlar da kurulabiliyor. Hatta Windows *ses driver çalışmıyor* bile kurulabiliyor.

Geri
Yukarı