QX9650 tabanlı eski sistemi yükseltme

Bütçe
Astronomik olmamak kaydıyla bütçe sınırım yok.
Benim kendi düşüncem Ryzen 9 3900X veya 3950X X570 anakart arkadaşın attığı diğer bileşenler ve RTX 3080. Ve sıvı soğutma PF240, PF360 veya arctict Liquid Freezer 240 veya 360 olabilir. Cooler Master almaktansa eğer RGB isterseniz SilverStone PF serisinden 2420 veya 360 modelini tercih edin gerek yok derseniz Arctic Liquid Freezer 240 ve 360 modellerinden yana tutun tercihinizi.

Son düzenleme:
Arkadaşlar yeni sistem toplanmasına gerek yok gibi, çoğu parça kullanılabilir duruyor.

İşlemci olarak mutlaka 4950X`i beklemeni tavsiye ederim. Tek çekirdek performansında büyük artış olacağı söyleniyor, olmazsa da fiyatı düşen 3950X`lerden alırsın. İşlemci soğutucusu hem gayet iyi hem de AM4 uyumlu, kalmasında sorun yok.

Anakart olarak B550 Aorus Master, B550 GP Carbon, X570 Unify, B550-E Strix gibi sağlam VRM`li anakartları önerebilirim.

Bellek olarak 3600MHz üstü bellekler gider bu sisteme. 32GB RAM çok yüklenmeyecekse yeterli olur, 2x16 şeklinde tercih edilmesi yükseltilebilirlik açısından daha iyi olur. Tavsiyem Ballistix Schwarz 2x16GB 3600MHz CL16-18-18-38 çubuklar olur.

Ekran kartı olarak aciliyeti yoksa RX6900XT`yi beklemeni öneririm. Aciliyet varsa RTX3080 ROG Strix veya AMP Holo alınabilir duruyor.

SSD olarak Samsung 980 Pro 1TB fiyat/performans bakımından iyi duruyor, rakibi olan Phison E18`liler muhtemelen daha pahalıya gelir. Depolama diski olarak mevcut diskler durabilir.

Kasa ve güç kaynağı da gayet iyi duruyor, kalabilirler. Sistemle uyumlu kasa fanı olarak Alseye X12 güzel durabilir.

Durumu iyiyse monitör kalabilir, klavye ve fare değişirse iyi olur. XPG Summoner ve Delux M627/Steelseries R710 şeklinde bir set iyi olur.

Arkadaşlar yeni sistem toplanmasına gerek yok gibi, çoğu parça kullanılabilir duruyor.

İşlemci olarak mutlaka 4950X`i beklemeni tavsiye ederim. Tek çekirdek performansında büyük artış olacağı söyleniyor, olmazsa da fiyatı düşen 3950X`lerden alırsın. İşlemci soğutucusu hem gayet iyi hem de AM4 uyumlu, kalmasında sorun yok.

Anakart olarak B550 Aorus Master, B550 GP Carbon, X570 Unify, B550-E Strix gibi sağlam VRM`li anakartları önerebilirim.

Bellek olarak 3600MHz üstü bellekler gider bu sisteme. 32GB RAM çok yüklenmeyecekse yeterli olur, 2x16 şeklinde tercih edilmesi yükseltilebilirlik açısından daha iyi olur. Tavsiyem Ballistix Schwarz 2x16GB 3600MHz CL16-18-18-38 çubuklar olur.

Ekran kartı olarak aciliyeti yoksa RX6900XT`yi beklemeni öneririm. Aciliyet varsa RTX3080 ROG Strix veya AMP Holo alınabilir duruyor.

SSD olarak Samsung 980 Pro 1TB fiyat/performans bakımından iyi duruyor, rakibi olan Phison E18`liler muhtemelen daha pahalıya gelir. Depolama diski olarak mevcut diskler durabilir.

Kasa ve güç kaynağı da gayet iyi duruyor, kalabilirler. Sistemle uyumlu kasa fanı olarak Alseye X12 güzel durabilir.

Durumu iyiyse monitör kalabilir, klavye ve fare değişirse iyi olur. XPG Summoner ve Delux M627/Steelseries R710 şeklinde bir set iyi olur.
Önerin için çok teşekkür ederim, dediğin şekilde düşünüyorum. Şu şekilde olacak o zaman sistem:
  • AMD Ryzen 9 4950X işlemci
  • Cougar Helor işlemci soğutucusu
  • ASUS-ROG B550-E Strix Gaming anakart
  • Ballistix Schwarz 4x16GB 3600MHz CL16 bellek
  • ASUS-ROG RTX3080 Strix 10GB veya RX6900XT ekran kartı
  • Samsung 980 PRO 1TB Gen4 SSD
  • Samsung 840 EVO 1TBx2 SATA SSD (RAID 0)
  • Phanteks Enthoo Evolv ATX Flow Edition kasa
  • Enermax MaxTytan 1250W güç kaynağı
  • Apple Cinema Display 27" 2K (2010) monitör
  • XPG Summoner Blue klavye
  • Steelseries Rival 710 fare
Bir de elimde süs malzemesi olarak RGB RAM soğutucusu, ekran kartı tutucu ve RGB fan takımı vardı. Bunların kondisyonu çok iyi olmadığı için değiştirmek istiyorum. Ne önerirsiniz?

Önerin için çok teşekkür ederim, dediğin şekilde düşünüyorum. Şu şekilde olacak o zaman sistem:
  • AMD Ryzen 9 4950X işlemci
  • Cougar Helor işlemci soğutucusu
  • ASUS-ROG B550-E Strix Gaming anakart
  • Ballistix Schwarz 4x16GB 3600MHz CL16 bellek
  • ASUS-ROG RTX3080 Strix 10GB veya RX6900XT ekran kartı
  • Samsung 980 PRO 1TB Gen4 SSD
  • Samsung 840 EVO 1TBx2 SATA SSD (RAID 0)
  • Phanteks Enthoo Evolv ATX Flow Edition kasa
  • Enermax MaxTytan 1250W güç kaynağı
  • Apple Cinema Display 27" 2K (2010) monitör
  • XPG Summoner Blue klavye
  • Steelseries Rival 710 fare
Bir de elimde süs malzemesi olarak RGB RAM soğutucusu, ekran kartı tutucu ve RGB fan takımı vardı. Bunların kondisyonu çok iyi olmadığı için değiştirmek istiyorum. Ne önerirsiniz?
Güzel seçim hayırlı olsun.

• AMD Ryzen 9 4950X işlemci.
  • Cougar helor işlemci soğutucusu.
  • ASUS-ROG B550-E STRIX Gaming anakart.
  • Ballistix schwarz 4x16 GB 3600MHz CL16 bellek.
  • ASUS-ROG RTX3080 STRIX 10GB veya RX 6900 XT ekran kartı.
  • Samsung 980 Pro 1TB gen4 SSD.
  • Samsung 840 Evo 1tbx2 SATA SSD (RAID 0)
  • Phanteks enthoo evolv ATX Flow Edition kasa.
  • Enermax maxtytan 1250W güç kaynağı.
  • Apple cinema display 27" 2K (2010) monitör.
  • XPG Summoner Blue klavye.
  • SteelSeries Rival 710 fare.

Fanlar için bütçeniz nedir? Aksesuar olarak ne koyacaksınız?

Aksesuar düşüncelerim şu şekilde:
Ekran kartı tutucu
Bellek soğutucu
Disk soğutucu
RGB uzatma kablosu
RGB fan takımı
Bunların dışında kasanın ön aralıklarına (Evolv X tarzı) ve anakartın arkasına ARGB şerit LED döşeyeceğim, atölyede ekran kartı özel arka plaka, SSD arka plaka ve PSU tünel ışıklandırması yapacağım. Sistem modifiye aşamasında tasarlayacağım etiket tasarımlarını PC Modifikasyon bölümünde de paylaşacağım mutlaka. Çok güzel bir sistem olacak 🔥

Aksesuar düşüncelerim şu şekilde:
Ekran kartı tutucu
Bellek soğutucu
Disk soğutucu
RGB uzatma kablosu
RGB fan takımı
Bunların dışında kasanın ön aralıklarına (Evolv X tarzı) ve anakartın arkasına ARGB şerit LED döşeyeceğim, atölyede ekran kartı özel arka plaka, SSD arka plaka ve PSU tünel ışıklandırması yapacağım. Sistem modifiye aşamasında tasarlayacağım etiket tasarımlarını PC Modifikasyon bölümünde de paylaşacağım mutlaka. Çok güzel bir sistem olacak 🔥
Gayet şık gözüküyor hocam.

@GeistDerTechnik hocam bence soğutucu almayın onun yerine arkadaşın attığı Trident Z RAM alın ancak sizin kararınız hepsi gayet şık ve güzel duruyor artık toplandıktan sonra fotoğraflarını çekip atarsınız nasıl bir şey olacak merak ediyorum.

@Shuichi Tatsuo hocam bölgemde arkadaşın attığı bellekler daha pahalıya geliyor, bu şekilde hem elimde soğutucusuz belleklere takabileceğim 4 adet soğutucu hem de (galiba) aynı gecikme değerinde 3600MHz frekans artısı oluyor.

Anladım o zaman alabilirsiniz bir sorun yok. Almışken içinden çıkan kalitesiz termal pedlerdense Artics markasının termal pedlerini alıp yapıştırın.
Tüm RAM'ler için yeterli olacağını düşünüyorum.
Aklıma gelmişken eğer bölgenizde thermal grizzly markasını alabiliyorsanız paraya biraz kıyıp o markanın termal macunu ve termal pedini almakta fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı