R3 1200 sistem donuyor ve kilitleniyor

Raiijuu

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bir süre önce aldığım M.2 SSD'mle sorun yaşıyorum. Okuma veya yazma yaparken rastgele bir şekilde donuyor ve bilgisayarımı da kilitliyor. Ancak genelde yazma yaparken daha sık rastladım. Donunca üzerindeki LED de sürekli yanmaya başlıyor. HD Tune gibi birkaç programla M.2'yi test ettim ancak tertemiz. Değişim denedim ancak aynı sorun devam etti. Anakartımın BIOS'unu güncellemeyi denedim. Güncel halinde de aynı sorun devam ediyor. Başka bilgisayarda da test ettim ancak orada sorunsuz çalışıyor. Bileşenlerim şunlar;

AMD Ryzen 1200 12nm.
Gigabyte A320M-S2H (BIOS sürümü F53)
Sapphire R9 280 Dual.
Kingston HyperX Fury 8 GB 3200GHz (XMP profil 1'de çalışıyor)
James Donkey JD1024 1TB M.2 SSD.

Şimdiden teşekkürler.

Merhabalar. Bir süre önce aldığım M.2 SSD'mle sorun yaşıyorum. Okuma veya yazma yaparken rastgele bir şekilde donuyor ve bilgisayarımı da kilitliyor. Ancak genelde yazma yaparken daha sık rastladım. Donunca üzerindeki LED de sürekli yanmaya başlıyor. HD Tune gibi birkaç programla M.2'yi test ettim ancak tertemiz. Değişim denedim ancak aynı sorun devam etti. Anakartımın BIOS'unu güncellemeyi denedim. Güncel halinde de aynı sorun devam ediyor. Başka bilgisayarda da test ettim ancak orada sorunsuz çalışıyor. Bileşenlerim şunlar;

AMD Ryzen 1200 12nm.
Gigabyte A320M-S2H (BIOS sürümü F53)
Sapphire R9 280 Dual.
Kingston HyperX Fury 8 GB 3200GHz (XMP profil 1'de çalışıyor)
James Donkey JD1024 1TB M.2 SSD.

Şimdiden teşekkürler.

Benzer sistem bende vardı. Ses kilitleniyor, görüntü donup ekran kapanıyor, normalden daha az performans sunuyordu. Anakart ve işlemcimi değiştirdim sorun düzeldi. Ryzen'de bir sorun olacağını sanmam. Anakart kaynaklı bir arıza olacağını düşünüyorum.

Merhaba arkadaşlar. Konuyu biraz hortlatmış olacağım ama sorunum hala düzelmedi. Ancak şunu fark ettim ki işlemci ve m.2 disk aynı anda %100 kullanılınca m.2 donuyor. İşlemci ve anakartımı servise yolladım. Anakartta bir sorun olmadığını ve işlemci da bir sıkıntı olduğunu belirtip işlemcimi yenilediler. Ancak sorun devam etmekte. Xmp önerisini de denedim ancak xmp açarsam daha sık yaşıyorum.

Geri
Yukarı