Çözüldü R3 1300X %100 kullanıldığında bile tepe hızında çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Asdburak_

Hectopat
Resimde gördüğünüz gibi işlemciyi %100 çalıştırdığımda bile 3.80 yani tepe hızında çalışmıyor, ne yapmalıyım?

işlmci.png

Çözüm
Sırasıyla;
1) Windows Güç Planı (Dengeli, Yüksek Performans)
2) Bu ayarları manuel olarak değiştirdi iseniz varsayılana alın. (En yüksek işlemci ayarlarından bahsediyorum.)
3) BIOS'ta herhangi bir işleminiz olduysa default ayarlara almanızı tavsiye ederim.

Bunlar düzeltmiyorsa belirtin lütfen. 3. bir uygulama/program (MSI Dragon Center, ASUS AI Suite gibi) buna sebep olabilir. İşlemci ısınıyorsa buna sebep olabilir. Ama ısındığını sanmıyorum. Sanki sabitlenmiş gibi bir performans var sizde.

Şu anlık sorunum çözüldü ama bu sefer %100'lük kullanımda 3.80GHz'yi geçiyor normal mi acaba?

Nasıl çözdüğünüzden bahsedebilir misiniz?

Maksimum işlemci performansı 90'da kalmış :) Tekrardan 100'e çıkarttım.

1588108811181.png
AMD'nin yeni Windows güncellemelerinden sonra güç seçeneklerinde çıkan profiller ile Windows'un kendi şeylerini kullanmak arasında artık fark olmadığını açıkladığını okumuştum bir yerde. Aynı diyorlar kısacası. Tabi güncel tutuyorsanız Windows'u.

AMD'nin yeni Windows güncellemelerinden sonra güç seçeneklerinde çıkan profiller ile Windows'un kendi şeylerini kullanmak arasında artık fark olmadığını açıkladığını okumuştum bir yerde. Aynı diyorlar kısacası. Tabi güncel tutuyorsanız Windows'u.

Şu anki Windows sürümüm 2004 bildiğim kadarıyla en son sürüm ama ne demek istediğinizi tam olarak anlamadım

Şu anki Windows sürümüm 2004 bildiğim kadarıyla en son sürüm ama ne demek istediğinizi tam olarak anlamadım.

Ekteki güç planlarında AMD profilleri var chipset sürücüleri ile birlikte gelen. Bunlar AMD'nin dediğine göre Windows'unkilerden ayrı, özelleştirilmiş profiller. Dengelinin karşılığı olan balanced profilini seçmek eski Windows sürümlerinde avantaj sağlıyor iken yeni sürümlerde Windows tarafından bu avantaj ortadan kalkıyor. Yani Microsoft her ne sıkıntı var ise onu düzelmiş ve buradaki AMD profillerinin eski avantajı kalmamış. Kullansanız bir şey olmaz. Ha Windows'un kendi ayarları ha AMD'nin. Artık fark yok diye bir yerde okumuştum. Bende dengeli seçili. Öyle kalmış. Balanced olsaydı bir şey fark etmezdi kısacası.

GüçPlanları.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı