Çözüldü R3 1300X sistem Mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DuckEag

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Ryzen 3 1300X İşlemcimi 1.4V'da 3.95GHz'de çalıştırıyordum. Aslında CPU-Z'nin stres testlerinden başarıyla geçmişti ama AIDA64'de hardware hatası veriyordu. Ben pek önemsemedim kullanmaya devam ettim. Son 2 gündür oyunlarda aniden 3-4 saniyelik donmalar yaşamaya başladım ve nihayetinde bugün bilgisayarımı açtım masaüstüne geldiğim anda mavi ekran yedim. Minidump dosylarımı bırakıyorum.
Bir de RAM'lerimi bir ara 1.39V ve 3000MHz yapmıştım fakat sonra XMP'yi tekrardan devreye soktum. Acaba RAM'ler halen 1.39V'da çalışıyor olabilirler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıkçası 3.90ı 1.4V vermeden göremiyordum ama deneyeyim. Stres testi için hangi programı öneririsiniz?

AIDA64. Bu arada bence OC işine hiç bulaşmayın. Eğer çok detaylı bir bilginiz yok ise. O işlemci ile çok fazla OC yapılacağını da sanmıyorum. 1.4V ile işlemciyi yakabilirsin.

OC yapmayın bilmiyorsanız. İşlemciyi yakacaksınız. Benden söylemesi. Eğer OC'yi çekince mavi ekran gidiyorsa biraz gözlem yapın. Mavi ekran alırsanız belirtirsiniz.
Sorun devam ediyor mu? @DuckEag
Sorun devam etmedi. Daha şimdi AIDA64 stres testinden çıktım 12 dakikalık. 3.925GHz ve 1.35V ile. XMP halen aktif çünkü RAM'leri 2933MHz de kullanmak istiyorum. RAM'lerim Corsair Vengeance 3000MHz olanlardan.
Sizce bu ayarlar iyi mi nasıl devam etmeliyim?
DRAM Voltage halen 1.390V da gözüküyor bu arada.
Şu anda bir kez daha stres testi yapıyorum.

Son düzenleme:
Sorun devam etmedi. Daha şimdi AIDA64 stres testinden çıktım 12 dakikalık. 3.925GHz ve 1.35V ile. XMP halen aktif çünkü RAM'leri 2933MHz de kullanmak istiyorum. RAM'lerim Corsair Vengeance 3000MHz olanlardan.
Sizce bu ayarlar iyi mi nasıl devam etmeliyim?
DRAM Voltage halen 1.390V da gözüküyor bu arada.
Şu anda bir kez daha stres testi yapıyorum.
Şuan bir sorun yoksa sıkıntı yoktur. Çözüm olarak işaretleyin. Bir daha olursa paylaşırsanız.

Hocam, hiç uğraşmayın. BIOS'u resetleyip XMP açın. Overclock ayarlarına da internetten mantıklı bir şey bulun. Voltajlar fazla gibi. Not: İşlemci voltajı iyiymiş hocam. Aynı değerle yapın. Ama önce BIOS resetleyip XMP açın. RAM voltajı fazla gibi. AMD demişki o işlemciyi yakmadan 1.45'e kadar gidilir.

İşlemci için zaten internette overclock yapanlar bu hizalarda yapıyorlar. Ama RAM için XMP açmama rağmen DRAM voltage 1.390v olarak gözüküyor.

İşlemci değeri iyi. BIOS resetleyip XMP açın. İşlemciyi de yukarıda belirttiğiniz gibi yapın. Yeniden alırsanız dump dosyanızı paylaşın.
Yaptınız mı? @DuckEag

Yeni konular

Geri
Yukarı