R3 2200G overclock değerleri nasıl?

djpürdikkat

Decapat
Yer
İzmir/Torbalı
Daha fazla  
RAM
2xCorsair Vengance LPX 8GB 3000MHz Cl16
Ekran kartı
Vega 8
Anakart
GİGABYTE B450M S2H
İşlemci
AMD Ryzen 3 2200G
CPU soğutucu: Snowman X4.
Bu sistemde işlemci voltajını otomatikte bırakarak 4.1 GHz stabil değer elde ettim. APU'ya 1.25v 1600 MHz stabil değerde çalışıyor. RAM'lere ise 1.38v 3200 MHz CL16 stabil çalışıyor. FH 4, ETS 2, Metro 2033 Redux, CS:GO gibi oyunlar oynuyorum. Gerek yaptığım testler olsun gerek oyun içi değerler olsun maksimum 60 derece sıcaklık gördüm ki kasamın da hava sürkilasyonu konusunda bayağı kötü olduğunu söylemem gerekiyor. Sizce sistemdeki overclock değerleri nasıl?

Stres testi ile test etmeden OC'den emin olamazsın.

AIDA64 veya Prime95 ile test etmelisin, Prime95 bayağı zorlar. Ekran kartı için FurMark yapabilirsin. RAM için ise yine Prime95'ten Large FFTs olması lazım yapabilirsin.

Voltajı otomatiğe almak gereksiz güç tüketimi sağlar voltajı alabileceğin en düşük değerlere getirirsen hem sıcaklık daha düşük olur hem de enerji tüketimi minimuma düşer.
Voltajı otomatiğe almak gereksiz güç tüketimi sağlar voltajı alabileceğin en düşük değerlere getirirsen hem sıcaklık daha düşük olur hem de enerji tüketimi minimuma düşer.
Voltaj ayarını yaptıktan sonra teste sok, çökme yaşanmazsa bir tık daha düşür, sonra tekrar test yap tekrar çökme olmazsa bir tık daha düşür. Bu şekilde yaparak en düşük voltajı alabilirsin.

AIDA64, Cinebench R23, FurMark üzerinden testler yaptım ve herhangi bir çökme yaşamadım.

Gayet güzel o zaman, voltaj sabitleme yapmak isteyebilirsin belki. Boşa ısınmaya yol açabilir eğer voltajı lüzumsuz arttırırsa.

Bunu da yine BIOS'tan yapabilirsin. 4.1GHz için 1.25v ile başla ve Prime95'te deneme yap.

Hocam voltaj otomatikteyken test esnasında HWMonitor üzerinden yaptığım takiplerde maksimum 1.4v kullandığını gördüm benim için önemli olan maksimum performans ve yaptığım denemelerde 4.1GHz üstü stabil bir değer elde edemedim.

Hocam voltaj otomatikteyken test esnasında HWMonitor üzerinden yaptığım takiplerde maksimum 1.4v kullandığını gördüm benim için önemli olan maksimum performans ve yaptığım denemelerde 4.1GHz üstü stabil bir değer elde edemedim.
Voltajı otomatiğe bırakırsanız almak istediğiniz değerleri size verene kadar yüksek güç tüketecektir. Bu da daha çok ısınmaya, ömrünün kısalmasına ve gereksiz enerji tüketimine yol açacaktır. Yaptığınız şey yarım OC tam OC değil.

Örnek vermek gerekirse benim sistemim otomatik turbo boost'tayken tam yükte 8 çekirdek olarak 5.1 GHZ çalışmıyordu. 4 Çekirdek 5.1 ghz kalanları normal frekansta çalışıyordu ve sıcaklık 80'lere kadar çıkıyordu Cine Bench üzerinden.

Ben de OC yaparak bütün çekirdekleri sabit 5.0GHZ yapıp alabileceğim en düşük minimum voltajla sabitledim şuan sistem maksimum 60 dereceyi görüyor. Demek istediğim buydu ancak tabi size kalmış bir şey.
Hocam bu frekansta çalışan bir işlemci için önerilen voltaj aralığı kaçtır?
Deneme yanılma yolu ile bulabilirsiniz. Yukarıdaki arkadaşın bahsettiği değerden başlayabilirsin.

4.1GHz için bayağı fazla, 1.25v başlamayı dene 10 dakika Prime95'te dursun. Eğer geçerse ufak ufak düşürürsün. En düşük voltajı bulduğunda bırak.

Geri
Yukarı