R3 2200G Sistemde Reset ve Ekran Kararması

farukkavakli

Kilopat
Yeni bir bilgisayar topladım fakat aniden bazen ya reset atıyor PC'ya da ekran kararıp ses gidip öylece kalıyor, kasa çalışmaya devam ediyor fanlar vs. Sorunun kaynağını bir türlü çözemedim. Bugün kasayı açıp BIOS bilini çıkarıp taktım ramleri çıkarıp taktım vs. bu sefer Windows açılışına geldiğinde PC ekranda renki kutucuklar tüm ekranı kaplı şekilde açılıyordu PC yani görüntü ondan ibaret şekilde geliyordu.

RAM çıkarttım taktım vs. düzelttim bir şekilde. İşlemcinin grafik yongasından şüpheleniyorum. İşlemciyi test edecek bir program var mıdır? Oyun oynarken hiç olmadı bu problem. Genelde Windows'ta dolaşırken oluyor. Anakart veya RAM'den de olabilir hatta PSU bile olabilir bir el atın konuya kafayı yiyeceğim.

Sistem:
  • Ryzen 3 2200g işlemci
  • Asrock B450m anakart
  • Highpower 500w 80+
  • Gskill 2x4 GB 2800MHz RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU'dan diyeceğim fakat oyun oynarken olmuyormuş. @Recep Baltaş @Asım Demir

Oyun oynarken hiç denk gelmedi şimdiye kadar. Film izlerken veya windowsta gezinirken oluyor. Sorunu bir türlü çözemedim Recep Bey'den yardım bekliyorum.
Resetleme veya ekranın kararmasının ardından açılıştaki bazı sistem günlüklerini aşağıda verdim. Bazı kaynaklarda PSU'nun düşük güç tüketiminde kendini koruma moduna aldığını okudum. BIOS ayarlarından Power Loading seçeneğini Auto'dan Enable'a aldım fakat düzelmedi. Bu sorun donanımsal olabilir mi? APU ile ilgili? İşlemciden şüpheleniyorum ben açıkçası şuanda da chromeda bu mesajı girerken ekrana aşağı koyduğum resimdeki gibi çizgiler çıktı chrome aşağı alınca kayboluyordu bir süre o şekilde gelip gitti ve düzeldi 3-5 saniye. EKRAN KARTI Driver güncel. Yazılımsal bir sorun ise illa ki çözülebilir her türlü yolu deneyebilirim ama bunun donanımsal olmadığından nasıl emin olabilirim? Windows RAM Aracını kullanarak test ettim RAM'lerde bir hata bulamadı. ANAKART'da veya Ryzen 3 2200g'de bir sıkıntı olabilir mi?

@Recep Baltaş

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    51,5 KB · Görüntüleme: 49
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    48,9 KB · Görüntüleme: 48
  • picture20181109081449.png
    picture20181109081449.png
    85,3 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
Konu güncel . İnternetteki tüm çözüm yöntemlerini hemen hemen denedim ama sorun devam ediyor. Bir çok video çekilmiş bu konuyla ilgili bir çok yabancı yazı okudum ama kesin net çözüm yok. Yardımlarınızı bekliyorum

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı