R3 2200G yerine R5 1600 AF taktım bilgisayar açılmıyor

mrjahabel

Hectopat
Arkadaşlar merhabalar, zamanında bilgisayar toplarken ilerde değiştirmeyi planlayarak Ryzen 3 2200G almıştım. Yayın yaparken işlemcinin güçsüz gelmesinden kaynaklı problemler yaşıyorum, yayında donmalar oluyor. Bir kat OC yaptım ama problem devam ediyor. Hala 19 ay garantisi olduğu ve yıpratmadığım için güzel bir meblaya satıp daha iyi bir işlemci almayı düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir? R3 2200G ikinci el kaç liraya satabilirim? R5 1600 AF almayı düşünüyordum ama almışken 1 2 tık daha iyi bir şey alsam daha geleceğe dönük olur diye düşünmeye başladım. Şu an 500 liram var bir de işlemciyi satacağım belki bir süre daha bekleyip biraz daha para biriktirebilirim. Sizler ne düşünüyorsunuz?

Sistemim

Yukarıdaki postta belirtmiş olduğum sisteme R3 2200G'yi upgrade etmek için R5 1600 AF aldım. BIOS Update yapmadan direkt işlemcileri değiştirdim. Power tuşuna basınca fanlar döndü ama bilgisayar açılmadı, hiç görüntü gelmedi, Del tuşuna basıp BIOS'a gireceğim ekran bile gelmedi. 1 uzun 2 kısa bip sesi çıkardı ve Debug LED lerinden VGA LED'i yandı. Power tuşu ile gücü kesip tekrar açmayı denedim aynı sonucu verdi. 4-5 kere böyle denedikten sonra bilgisayar açıldı. Windows geldi. İlk kez çalıştırmayla alakalı olabileceğini düşünüp üstünde durmadım. Prime 95 ile yarım saat test yaptım bir voltaj düşüşü veya aşırı ısınma gözlemlemedim. Sonrasında 3 saat kadar Rust oynadım ve 4 saat kadar bilgisayar idle kaldı ve bilgisayarı kapattım. Bugün tekrar açmaya çalışınca aynı problemle karşılaştım. 1 uzun 2 kısa bip ve VGA LED'i yanıyordu. Sorunun ekran kartında olduğunu düşünüp söküp silgi ile silip geri taktım işe yaramadı. RAM'leri söküp geri taktım, bilgisayar açıldı. Problemin çözülüp çözülmediğini anlamak için bilgisayarı yeniden başlattım, açılmadı, 1 uzun 2 bip hatasını verdi yine. RAM'leri silgiyle sildim, yerlerini değiştirdim, tek tek denedim ama hiçbir şey değişmedi. Eski işlemciyi taktığımda sorunsuz açılıyordu, BIOS güncellemesi yaptım. Tekrar R5'i taktım ama aynı hatayı almaya devam ediyorum. BİOS pilini çıkarıp denedim, olmadı. Ekran kartını ve ssd/hddleri çıkarıp öyle bilgisayarı açmaya çalıştım belki bip sesi çıkmaz diye ama bir işe yaramadı. İşe yaramayınca geri taktım. Bilgisayarı fişten çekip 30 saniye kadar Power tuşunu basılı tuttum, sonrasında bilgisayarı açınca ekrana takılı olan bileşenlerin özelliklerinin yazdığı bir ekran geldi, F1 to run F2 to default gibi iki seçenek vardı. F1 yaptım BIOS açıldı. Hiç bir şeyi değiştirmeden kaydet ve çık dedim ama yine aynı hatayı aldım. Yardımınıza ihtiyacım var. Sizce sorun ne olabilir, neler deneyebilirim, eğer işlemcide problem varsa iade edebilir miyim?

Son düzenleme:
İşlemci önemli bir bileşen ve eski kullandığınız işlemcinin içerisinde grafik chipset var. O sebeple önceki sürücülerle belki alakası olabilir dedim ve temiz kurulum önerdim.
Hiç bir sürücü yüklü olmasa veya yanlış yüklü olsa dahi en azından boot öncesi bios'a girdiğimiz anakart ekranı çıkmaz mıydı? Yanlış anlamayın gerçekten bilmediğim için soruyorum.

Öncelikle bip seslerine tekrar kulak vermenizi öneririm, 1 uzun 2 kısa ekran kartı arıza sesidir. Normalde işlemci değiştirme halinde formatı bırakın, sürücü güncelleme durumu bile olmaz.
Ancak sizin önceki işlemcinizin içinde bir grafik bölümü de var. Tabii bu grafik chipseti için de Windows yükleme sırasında bir grafik sürücüsü eklenir. Bu belki de farklı işlemci taktığınız için grafik sürücü çakışması yapmış olabilir. Böyle bir durumda ekran kartı arızalı değilse bile anakartınız ekran kartını arızalı gibi algılamışsa çözümü basit bir format olur. Temiz kurulumla sorun giderilir.
İşlemciniz sağlam olmasa işlemciye yönelik uyarıda bulunurdu anakart.

F9 gibi tuşlarla boot menüsünden format atın.
Hocam fanlar çalışıyor ama görüntü gelmiyor. Boot menüsünü veya bios u açamıyorum. Ama şimdi eski işlemciyi takıp boş bir ssd ye windows yükleyip sadece yeni windowsun yüklü olduğu ssd takılı olacak şekilde yeni işlemciyi çalıştırmayı deneyeceğim.
R3 2200G ve Rx590 ile sıfırdan bir windows kurulumu yapıp driverları yükledikten sonra p95 ve furmark ile 34 dakikalık bir stres testi yaptım. Şimdi R3 2200G yerine R5 1600AF takıp tekrardan sistemi açmayı deneyeceğim.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    426,5 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı