R3 3100 - 1660S sistem oyun oynarken ekranın gitmesi

Lyrinx

Hectopat
Makaleler
4
İşlemci: Ryzen 3 3100.
Ekran kartı: GTX 1660 Super.
RAM: 2x8 G.Skill Ripjaws V 3000MHz.
Anakart: B450M S2H.
SSD: Kingston A400 SSDNow 480 GB.
Kasa: Aerocool Aero One frost.
PSU: High Power 600W +80 Bronze.

Her zamanki gibi Witcher 3 oynarken oyun aksiyon anında aniden durdu ve kendini sürekli tekrar eden "dınn" diye robotik ürpertici bir ses duydum, siz anladınız benim ne demek istediğimi. Ardından birkaç saniye sonra monitör sinyal yok deyip bilgisayarı kapatmışım gibi normal bir şekilde kapandı, ben de mecburen kasadan bilgisayarı kapatıp açtım ve direkt Technopat Sosyal'e girip konu açmaya gittim.

Öncelikle benim Acer Nitro QG221QBIi monitörümün kablolarında veya kendisinde sorun var, önceden de ara sıra kapanıyordu ancak böyle ses gelmiyordu ve sistem çalışmaya devam ediyordu. Sizce sorun ekran kartında mı, monitörde mi yoksa başka bir şeyde mi?

Altta Power diye bir kategori olması gerek.
Teşekkür ederim, şimdi sen deyince hatırladım. Birkaç saat sonra testini yapıp seni de etiketleyip sonuçları paylaşırım.
PSU testini birkaç dakika yapın yeterli. Gerçi tam sonuç için en azından 20 dakika gerekebiliyor. Bunu unutmamak lazım. Crashed demezse sorun yoktur.
@Enes3078 ve @192809 5 dakikalık Power testini başlattım derken ilk 5 saniyesinde Crashed deyip durdu, bir sorun var sanırım?

Son düzenleme:
Evet bir sorun var. Yeni bir PSU zamanı gelmiş sanırsam. Yine de emin olmak için farklı bir prize farklı bir üçlü fiş ile deneyin. PSU'ya giden güç kablosu sağlam değilse onu da değiştirin.

Öyle gözüküyor. Garanti vb. denenebilir. @Enes3078 hocama bildirim gitmemiş olabilir etiketliyorum.
Evet bir sorun var. Yeni bir PSU zamanı gelmiş sanırsam. Yine de emin olmak için farklı bir prize farklı bir üçlü fiş ile deneyin. PSU'ya giden güç kablosu sağlam değilse onu da değiştirin.
Ya vallahi bıktım ya, Technopat Sosyal'in önerisiyle ne zaman bir şey alsam yüksek ihtimalle sorunlu çıkıyor arkadaş. Güvenim zedelendi, açıkçası ben bununla uğraşamam. Biraz cahilce bir yorum gibi gözükebilir ancak OCCT testi hariç bana şu ana kadar (1 yıl) boyunca hiç sıkıntı çıkarmadı bu PSU, (High Power 600W +80 Bronze) hatta çokça kez elektrik kesintisi oldu.

Ek olarak Power kısmında benim PSU'm yerine ekran kartım görünüyordu, ekran kartımda ise (Gigabyte GTX 1660 Super) Coil Whine var. Acaba ekran kartı testi mi yaptım yanlışlıkla? Bu arada test sırasında sistem kapanmadı.

Yanlış test yaptığınızı sanmıyorum, isterseniz böyle kullanmaya devam edebilirsiniz. Oyunda bilgisayar kitlenirken öncesinde uyku modundan mı çıkarılmıştı? Coil Whine'nın kitlenmeyle bir bağlantısı olacağını sanmıyorum, CW sadece ses yapıyor. Testte her zaman PC kapanmayabiliyor.

Yanlış test yaptığınızı sanmıyorum, isterseniz böyle kullanmaya devam edebilirsiniz. Oyunda bilgisayar kitlenirken öncesinde uyku modundan mı çıkarılmıştı? Coil Whine'nın kitlenmeyle bir bağlantısı olacağını sanmıyorum, CW sadece ses yapıyor. Testte her zaman PC kapanmayabiliyor.
Uyku modu özelliğini hiç kullanmıyorum, onun yerine kullanmadığım zamanlarda bilgisayar hep açık kalıyor.

Geri
Yukarı