R3 3100 RX 5600 XT Linux & Windows Dual Boot

Lony111

Kilopat
Bir kaç araştırma sonrasında Linux ve Windows olarak çift işletim sistemi kullanmaya karar verdim. Biraz sorularım var. Teşekkür ederim.
1- R3 3100 ve RX 5600XT bileşenleri uyumluluk gösteriyor mu?
2- Grafik tasarım, video düzenleme, günlük kullanım için en iyi dağıtım hangisidir?
3- Aynı SSD içerisine Hem Windows hem de Linux dağıtımını kurabilir miyim?
4- En kolay dağıtım nedir? Yani yeni başlayan bir kişinin alışması için kullanılması gereken dağıtım?
5- Bilmem gereken ekstra durum var mı?

Bu sisteminiz ile Windows 10'da durmanız çok sağlıklıdır.
Linux'ta, Windows 10 gibi bol uygulama desteği yok.

Günlük kullanım için Elementary OS'u kullanabilirsiniz.
Windows 10 ile SSD'de Dual Boot olur herhalde.

Bir kaç araştırma sonrasında Linux ve Windows olarak çift işletim sistemi kullanmaya karar verdim. Biraz sorularım var. Teşekkür ederim.
2- Grafik tasarım, video düzenleme, günlük kullanım için en iyi dağıtım hangisidir?
4- En kolay dağıtım nedir? Yani yeni başlayan bir kişinin alışması için kullanılması gereken dağıtım?
1. İşlemcinin önemi yok. Ekran kartınız AMD olduğu için %99.99999 sorun çıkmayacaktır.

2. Grafik tasarım için özel dağıtım yok ancak Fedora gibi bazı dağıtımlar Grafik Suit adında sürümler çıkarıyor. Bunların içerisinde uygulamalar doğrudan yüklü oluyor. Grafik Suit sürümünü indirmeseniz de ayni uygulamaları depolardan indirebilirsiniz.

3. Evet, kurabilirsiniz.

4. Kubuntu ya da Fedora KDE önerebilirim ben başlangıç olarak. Çoğu dağıtımda kullanım açısından sorun yaşamazsınız.

5. Grafik tasarım ve video düzenleme için Adobe uygulamarı kullanıyorsanız Linux'ta sıkıntı yaşarsınız. Doğrudan desteği yok, bir şekilde kurulabiliyor ancak verimliliği tartışılır.

• Ekran kartı AMD olunca pek sıkıntı olmuyor.

• Kubuntu öneririm, çünkü stabil, içinde gerekli programlar ile geliyor ve Windows'tan geçenlere sıkıntı yaratmıyor. Ayrıca grafik tasarım için GIMP, Krita; video düzenleme için de Kdenlive öneririm.

• 240 GB SSD ise pek önermem ancak 480 GB ve yer varsa neden olmasın?

• Az önce söylediğim gibi Kubuntu.

• Birkaç basit uygulama indirecek komutları öğrenirsen sıkıntı yok ve üzülerek söylüyorum ki Adobe programları için resmi destek yok.Eğer Adobe programlarını çok fazla kullanıyorsan 2- numaralı cevaba bak

@cengover_ekin Öncelikle çok teşekkür ederim. Şu an aklımda Kubuntu var sizin de önerdiğiniz gibi. Genel olarak önerildiği için. Ayrıca Adobe tabanlı değil ücretsiz ama adını duyurmuş uygulamalar kullanıyorum. Onları hallederim büyük sıkıntı değil.
@GNU or NOT Teşekkür ederim. Kubuntu kuracağım galiba. Krita kullanıyorum, Kdenlive'a da göz atacağım. Ayrıca 120GB SSD' ye sahibim ve sadece Windows yüklü. Yaklaşık olarak 60 GB boş bir alan bulunduruyor. Uygun mudur acaba?
@dafry Teşekkür ederim. 120GB SSD Windows ve Kubuntu için yeterli gelecek midir? Ayrıca eğer biçimlendirilir ise Windows' u tekrar mı kurmam gerekecek?

@cengover_ekin Öncelikle çok teşekkür ederim. Şu an aklımda Kubuntu var sizin de önerdiğiniz gibi. Genel olarak önerildiği için. Ayrıca Adobe tabanlı değil ücretsiz ama adını duyurmuş uygulamalar kullanıyorum. Onları hallederim büyük sıkıntı değil.
@GNU or NOT Teşekkür ederim. Kubuntu kuracağım galiba. Krita kullanıyorum, Kdenlive'a da göz atacağım. Ayrıca 120GB SSD' ye sahibim ve sadece Windows yüklü. Yaklaşık olarak 60 GB boş bir alan bulunduruyor. Uygun mudur acaba?
@dafry Teşekkür ederim. 120GB SSD Windows ve Kubuntu için yeterli gelecek midir? Ayrıca eğer biçimlendirilir ise Windows' u tekrar mı kurmam gerekecek?
Kubuntu için 20 GB alan yeter.

Geri
Yukarı