R3 3300X GTX 1660 Super sistem için yükseltme önerisi

• Konuyu başlatan Ayer
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 341

Ayer

Centipat
Power Boost VK-D501m 650W 80+ mesh panel Rainbow fan USB 3.0 mid Tower kasa.
XPG 256 GB SX8200 Pro PCI-e GEN3x4 M.2 SSD (3500 MB okuma / 1200 MB yazma)
Gigabyte B450M S2H 3600MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX anakart.
Gigabyte GeForce GTX 1660 Super OC 6 GB GDDR6 192 bit ekran kartı.
AMD Ryzen 3 3300X 18MB önbellek 4 çekirdek AM4 tray işlemci.
G.Skill 8 GB Ripjaws V siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single kit RAM ( 2 adet )
Sistemim bu şekilde dolar alıp başını gitmeden önce piyasadaki en F/P hazır sistem olarak almıştım. LoL, Valorant, CS tarzı oyunlar dışında arada subnatica, The Forest tarzı oyunlar oynuyorum. Normal şartlarda OC ve ayarları düşürerek 2-3 yıl daha götürür gibi gözüküyor ama ekonomiyi biliyorsunuz her geçen saniye zarardayız o yüzden değiştirmek istiyorum. Ekran kartı değiştirerek mi başlasam yoksa anakart, işlemci, RAM sıralamasıyla mı götürsem vs. kararsız kaldım yardımlarınızı bekliyorum.

r5 5600, 3060ti, b550m ds3h tarzı bir sistem önerebilirim. 2. el sistemler sarı sitede gayet uygun kendim 3070li halini almıştım. Kendi sisteminizi satıp 2. ellere yönelebilirsiniz

Önce o PSU'dan kurtul. Sonra ya ekran kartı ya da işlemci + anakart + RAM kombosu alınacak. Oynadığın oyunlara bakacak olursak ikincisini tercih etmen daha mantıklı.

Sistem özelliklerine teker teker bakacak olursak gayet güzel gözüküyor hocam. Sistemin sorunlarını söyler misiniz acaba? Fazla güçlü veya fazla güçsüz seçim gibi.

Sistem özelliklerine teker teker bakacak olursak gayet güzel gözüküyor hocam. Sorunlarını söyler misiniz acaba sistemin? Fazla güçlü veya fazla güçsüz seçim gibi.
değiştirmek istiyorum
Adam değiştirmek istiyor, iyi olup olmamasından banane. Benim fikrimi konudan bağımsız merak ediyorsan ayrı.

Ben olsam işlemci ve ekran kartını satarım. Oradan gelen para ile R5 5600 ve soğutucu alırdım. RX 6700 XT düşünülebilir tabi bütçeye göre değişebilir.

İşlemci 5600 alınır. Ekran kartı bütçeye göre bakılır bu 4060 3070 olabilir. Diğer parçalarda değişime girlirse maliyet artacak ama ciddi bir performans artışı olmayacaktır. Bu iki parçaya yoğunlaşın derim.

Bende AM5 bir sisteme geçmeyi planlıyorum ama bu sene değil seneye. Yatırım yapıyorum dolar olarak seneye alacağım.

Afedersiniz, daha çok marka değiştirmeye yönelmişsiniz gibi geldi gözüme. Fikrinizi duymak isterim ayrıca.
Güç kaynağı berbat, ona bu pc emanet edilmez, sadece onun değişmesi şart. Diğerlerinde bir sıkıntı yok o kadar.

@Ayer 2.opsiyonu seçersen AM5'e geç, 3300X'den ölü sokette kullancağın 5600'e geçmek kadar akıl dışı bir şey yok.

r5 5600, 3060ti, b550m ds3h tarzı bir sistem önerebilirim. 2. el sistemler sarı sitede gayet uygun kendim 3070li halini almıştım. Kendi sisteminizi satıp 2. ellere yönelebilirsiniz
2.el alabilecek kadar detaylı bir bilgim yok. Parça testleri,mining olup olmaması ya da parça eksikliğini anlayamam. Babam alacaksak sıfır ve kaliteli alıp sonra bana dilenme diyor.

Önce o PSU'dan kurtul. Sonra ya ekran kartı ya da işlemci + anakart + RAM kombosu alınacak. Oynadığın oyunlara bakacak olursak ikincisini tercih etmen daha mantıklı.
Hocam PSU bildiğim kadarıyla kötü ama şu zamana kadar herhangi bir problemi olmadı. Bizim burada çok fazla elektrik gidip gelmesine rağmen ama dediğiniz gibi değiştirirsem iyi olur.

Sistem özelliklerine teker teker bakacak olursak gayet güzel gözüküyor hocam. Sistemin sorunlarını söyler misiniz acaba? Fazla güçlü veya fazla güçsüz seçim gibi.
Hocam sistem açıklamada yazdığım gibi 2-3 yıl daha idare eder. Parçalar vs. güzel olduğunu düşünüyorum ve herhangi bir problemi de yok. Ekonomik ve teknolojik sebeplerden dolayı değiştirmek istiyorum. Birazcık daha ileriye dönük olması açısından am5'e geçmeyi düşünüyorum.

İşlemci 5600 alınır. Ekran kartı bütçeye göre bakılır bu 4060 3070 olabilir. Diğer parçalarda değişime girlirse maliyet artacak ama ciddi bir performans artışı olmayacaktır. Bu iki parçaya yoğunlaşın derim.

Bende AM5 bir sisteme geçmeyi planlıyorum ama bu sene değil seneye. Yatırım yapıyorum dolar olarak seneye alacağım.
İşlemci olarak şu an r5 5600 alabilirim ama am5'e geçip r5 7500f almak daha mantıklı olmaz mı sizce ? Bir de ekran kartı olarak da benim oynadığım oyunlardan dolayı RX 6700 xt daha güzel bir tercih olmaz mı ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı