Çözüldü R3 3300X mi i5 9600K mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

55superx

Megapat
Makaleler
2

Bu konuda benzer bir kıyaslamam vardı ama R5 2600 önerilmese de 3300X ile 9600K arasında hangisinin daha iyi olduğu konusunda bilgi sahibi olamadığım için bu konuyu da açmak istiyorum.

Öncelikle fiyatı hesaba katmayın. İkisini de aynı fiyata alabiliyorum. En az 2 sene işlemci değiştirmem, ek olarak sistem bozulmazsa 5 sene kadar 1660 Ti ile kullanılacak.

3300X model B450 anakart ile kullanılacak, OC yapılacak ve elimdeki RAM 3000MHz olarak çalışacak.
9600K ise bence daha iyi ama B365 anakart ile kullanılacak, OC yapılamayacak ve aynı RAM 2666MHz hızda çalışacak.

Tüm koşulları göz önüne alırsak sizce hangisi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
2. elde iyi fiyata Z390/Z370 bulursan super olur aslında ve ilerde satıp güncel sistem alabilirsin bu yüzden 9600K diyorum ki aynı fiyatlar zaten yani net onu al bence ama 2. el sistem alacaksan ne olduklarını merak ettim ya da anakartlar nedir?
8T diye coklu cekridek performansini daha ustun zannetmistim FPS degerlerini de gorunce.

O sanal çekirdeklerin sayısının asıl etkisi işlemci kullanım değerinin düşmesi. Mesela aynı sistemlerde ve oyunlarda 4/8 3300X ile 6/12 3600'ün işlemci kullanım yüzdeleri 6/6 3500X'den daha düşük.

Tüm çekirdekler %100 kullanıldığında 3300X daha performanslı.

1.jpg

Oyunlarda aynı performansı verir.

2.jpg

Hocam sadece oyun oynamaksa amacın ve işlemci değiştirmek istediğinde anakart değiştirmeyi de göze alıyorsan yapıştır 9600K'yı gitsin. Çünkü bu işlemciyle her türlü oyunda akıcı bir şekilde oynayacaksın. Fakat sadece oyun değilse amacın o zaman Ryzen düşünebilirsin hatta Ryzen almalısın.

Tüm çekirdekler %100 kullanıldığında 3300X daha performanslı.

Eki Görüntüle 624086

Oyunlarda aynı performansı verir.

Eki Görüntüle 624088

Bu eğer passmarksa tuhaf sonuçlar veriyor mesela GTX 970, RX 590 gibi puan alıyor falan. 🤣 9400F ile 3500X performansı benzer ama burada 3500X fark atmış gibi gözüküyor:D neyse.
Bir soru daha soracağım: Render alırsam bu işlemciler arasında devasal farklar olur mu?

Sanal çekirdeği kullananlarda bilmem ama kullanmayanlarda OC'lu 9600K ile arasında fark olur hele ki 3 fiziksel çekirdeği aşıp 6 çekirdek kullanabilenlerde kesin olur ama AutoCAD ile falan pek fark olmaz.

Bu eğer passmarksa tuhaf sonuçlar veriyor mesela GTX 970, RX 590 gibi puan alıyor falan. 🤣 9400F ile 3500X performansı benzer ama burada 3500X fark atmış gibi gözüküyor:D neyse.

Sanal çekirdeği kullananlarda bilmem ama kullanmayanlarda OC'lu 9600K ile arasında fark olur hele ki 3 fiziksel çekirdeği aşıp 6 çekirdek kullanabilenlerde kesin olur ama AutoCAD ile falan pek fark olmaz.
Ekran Alıntısı99.PNG

Bu arada Cinebench R20 skorları bu şekilde. Bence çok yakınlar.

1151 ölü bir soket, tercih etmek mantıklı olmaz.

Adam diyor ki 5 yıl boyunca değiştirmeden kullanacağım işlemciyi, siz hala ölü soket, nasıl okuyonuz anlamıyorum gercekten. AM4 soketin son desteği 4nesil zaten.
Bir soru daha soracağım: Render alırsam bu işlemciler arasında devasal farklar olur mu?

Hayır.

Bir soru daha soracağım: Render alırsam bu işlemciler arasında devasal farklar olur mu ?

Olmaz. Ufak farklar olur ama bu seviyedeki işlemcilerin birbirine devasa farkları olamaz olacağı %5 olur taş çatlasın %10 olur duruma göre. Örnek verirsek 9600K gider renderda %5 avantaj sağlar, 3300X gider oyunlarda %5 daha az işlemci kullanımı sağlar. Bunlar da 4/8 ve 6/6'nın özellikleri olur.

Eki Görüntüle 624091
Bu arada Cinebench R20 skorları bu şekilde. Bence çok yakınlar.

6 Fiziksel çekirdek farkı var ama şöyle de denebilir 2C>2T gibi ya da en basidinden bu konu 9600K vs 7700K gibi bir konu üstelik oyun performansı 5.0 GHz 9600K'nın her türlü daha iyi sayılır sanırım yani 9600K alıp ileride satarsın ki zaten pahalı bir işlemci sayılır nasıl bu kadar ucuza buldun anlamadım. :D Oyun performansında arada 5 GHz yapınca bayağı fark olur bu arada çünkü 3600'den oyun konusunda net şekilde daha üstün tek sıkıntısı HT yok. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı