Çözüldü R3 4300GE sistemde FPS bir anda düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TGRDMZ

Decapat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Son 3 aydır PC FPS de sıkıntı yok ama arada birçok büyük FPS düşüşü gerçekleşiyor. (200'den 1'e kadar düşüyor).
Bütün oyunlarda.
Oyuna ilk girdiğim zamanlarda ilk 5 dakika sonra FPS düşme sıkıntısı yaşamaya başlıyor zamanla daha da çok FPS düşüşü gerçekleşiyor.
Oyun dışında arada çok nadir, nadir derken çok nadir (neredeyse haftada bir olacak şansa da bazen olur üst üste rastgele oluyor) PC'de YouTube gibi şeylerde takılırken de oluyor.

FPS düşüş anı;

1663609308337.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sistem APU ve işlemci biraz güçsüz o yüzden olabilir

FPS sıkıntısı yaşamıyorum ki birden rastgele olan bir şey bu ve işlemci zayıf değil. Benim eğer zayıf işlemcim olsaydı sürekli kasma olurdu.

Skyrim oynarken birden sistemim 1 FPS görmüştü ardından ekran kartını güncellemem sonucu normale dönmüştü ki o donem uzunca bir süre güncelleme yapmamıştım.

Bende güncelleme yaptımda bir şey değişmedi.

Çözüm: PC kasasının içini temizledim düzeldi. Çok tozlanmış aldığımdan beri hiç temizlemedim (2 yıldır). İşlemcinin fanı temizlemek en önemlisi.
Son 3 aydır PC FPS de sıkıntı yok ama arada birçok büyük FPS düşüşü gerçekleşiyor. (200'den 1'e kadar düşüyor).
Bütün oyunlarda.
Oyuna ilk girdiğim zamanlarda ilk 5 dakika sonra FPS düşme sıkıntısı yaşamaya başlıyor zamanla daha da çok FPS düşüşü gerçekleşiyor.
Oyun dışında arada çok nadir, nadir derken çok nadir (neredeyse haftada bir olacak şansada bazen olur üst üste rastgele oluyor) PC'de YouTube gibi şeylerde takılırken de oluyor.

FPS düşüş anı;

Eki Görüntüle 1522393

Evet sistemi tahmin ediyoruz.

Sistemi yazdım sandım yazmamışım pardon;
AMD Ryzen 3 4300GE with Radeon Graphics 3.50 GHz
16,0 GB (kullanılabilir: 15,4 GB) (8x8)
1 TB HARD DİSK
256 SDD
ANA KART: BİOSTAR (model önemliyse araştırayım)
Windows 10 Pro Windows Etkin.

Sistemi yazdım sandım yazmamışım pardon;
AMD Ryzen 3 4300GE with Radeon Graphics 3.50 GHz.
16,0 GB (kullanılabilir: 15,4 GB) (8x8)
1 TB hard disk.
256 SSD.
Anakart: BIOSTAR (model önemliyse araştırayım)
Windows 10 Pro Windows etkin.

İşlemci ile alakalı olduğunu düşünüyorum hocam.

İşlemci ile alakalı olduğunu düşünüyorum hocam.
Bana da öyle geliyor. Rastgele zamanlarda anlayamadığım bir sebepten dolayı işlemci clock rate'i 500-800 arası bir değere düşüyor. İşlemcinin bir sebepten ötürü throttle yaptığını düşünüyorum ancak daha önce bir amd işlemci sahibi olmadığımdan ötürü uzun araştırmalarıma rağmen sebebini tam olarak anlayamadım. İşlemci clock rate'înin düşmesinin işlemci dışında bir faktörle ilgisi olabilir mi? Örneğin hatalı bir ram gibi. Ve yahut elektrik şebekesinden gelen dalgalı akım sebebiyle oluyor olabilir mi?

Son olarak eğer yukarıdaki sebeplerden ötürü değilse acaba işlemci sıcaklığının kısa süreli çok hızlı artması anlık throttle yapmasına sebep oluyor olabilir mi?
İşlemci sıcaklığını kontrol ettiğimde 75 dereceyi aştığını görmedim. Intel işlemcilerin 90 derece üstünde throttle uyguladığını biliyorum ancak amd'de bu değer daha düşük olabilir mi belki?

Bana da öyle geliyor. Rastgele zamanlarda anlayamadığım bir sebepten dolayı işlemci clock Rate'i 500-800 arası bir değere düşüyor. İşlemcinin bir sebepten ötürü throttle yaptığını düşünüyorum ancak daha önce bir AMD işlemci sahibi olmadığımdan ötürü uzun araştırmalarıma rağmen sebebini tam olarak anlayamadım. İşlemci clock Rate'înin düşmesinin işlemci dışında bir faktörle ilgisi olabilir mi? Örneğin hatalı bir RAM gibi. Veyahut elektrik şebekesinden gelen dalgalı akım sebebiyle oluyor olabilir mi?

Son olarak eğer yukarıdaki sebeplerden ötürü değilse acaba işlemci sıcaklığının kısa süreli çok hızlı artması anlık throttle yapmasına sebep oluyor olabilir mi?
İşlemci sıcaklığını kontrol ettiğimde 75 dereceyi aştığını görmedim. Intel işlemcilerin 90 derece üstünde throttle uyguladığını biliyorum ancak AMD'de bu değer daha düşük olabilir mi belki?

Sistem APU ve işlemci biraz güçsüz o yüzden olabilir.

Sistem APU ve işlemci biraz güçsüz o yüzden olabilir

FPS sıkıntısı yaşamıyorum ki birden rastgele olan bir şey bu ve işlemci zayıf değil. Benim eğer zayıf işlemcim olsaydı sürekli kasma olurdu.

Skyrim oynarken birden sistemim 1 FPS görmüştü ardından ekran kartını güncellemem sonucu normale dönmüştü ki o donem uzunca bir süre güncelleme yapmamıştım.

Bende güncelleme yaptımda bir şey değişmedi.

Çözüm: PC kasasının içini temizledim düzeldi. Çok tozlanmış aldığımdan beri hiç temizlemedim (2 yıldır). İşlemcinin fanı temizlemek en önemlisi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı