R5 1500X sistem kilitleniyor

DogukanYK

Centipat
Merhaba, bilgisayarımı açtıktan en fazla 5 dakika sonra donuyor. Ama sadece kilitleniyor. Bazen klavye ve mouse ışığı gidiyor. Bazen siyah ekran veriyor. Anlayamadım neden böyle oluyor.

Sorunun Windows kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bunu BIOS'ta da yapıyor, uzun süre kalamıyorum.
Event Viewer'da ise herhangi bir şey gözükmüyor.

En son ses sürücüsünü güncellemiştim, o zamandan beri sıkıntılar oluşuyor. DDU ile ses ve ekran kartı driverını silip tekrar yükledim. Ekran kartınınkini de sildim çünkü VIDEO_TDR_FAILURE mavi ekran hatasını alıyordum.

Sistem özellikleri:
  • Gigabyte A320M-DS2 anakart
  • Gigabyte 1060 6 GB wf ekran kartı
  • 1500X Ryzen işlemci
  • 16 GB RAM

,Teşekkürler

Son düzenleme:
Diskler için de test yapabilirsiniz. DISM aracını kullanarak denetim yapın. HD Tune ve Sentinel kullanabilirsiniz.

CPU çok ısındığı zamanda donma yapabiliyor termal macunununu en son ne zaman değiştirdiniz benim de başıma geldi böyle bir olay CPU soğutucusu temizleyip yeni termal macun sıktım sorun çözüldü.

Termal macunun süresi biraz geçmiş olabilir ama BIOS'tan baktığımda CPU 60 derece de seyrediyordu.

Termal macunda sıkıntı yoksa hocam sıkıntının nerede olduğunu bulmak biraz zor elinizde çalışan bir RAM çalışan bir CPU çalışan bir hard disk falan varsa hepsini deneyerek sorunun nerede olduğunu anlayabilirsiniz ben sorun RAM'de de olabilir diye düşünüyorum.

Termal macunun süresi biraz geçmiş olabilir ama BIOS'tan baktığımda CPU 60.
Derecede seyrediyordu.

CPU BIOS'da 60 dereceyse Windows ekranında 70-80'i buluyor demektir.
Benim R51600 BIOS ekranında 25-30 derece, Windows'da 35-40. Core Temp adında 2 MB'lık bir sıcaklık ölçüm programı var, bilgisayar açıkken hemen indirip sıcaklık değerlerini paylaşır mısın?

CPU BIOS'da 60 dereceyse Windows ekranında 70-80'i buluyor demektir.
Benim R51600 BIOS ekranında 25-30 derece, Windows'da 35-40. Core Temp adında 2 MB'lık bir sıcaklık ölçüm programı var, bilgisayar açıkken hemen indirip sıcaklık değerlerini paylaşır mısın?
Şu an 60 Derece. Bir süredir ekran yoktu kapatıp açtım şimdilik normal ama az önce yaptı yine

Şu an 60 derece. Bir süredir ekran yoktu kapatıp açtım şimdilik normal ama az önce yaptı yine.

Bilgisayar boştayken uygulamaların kapalı, sistemde hiçbir işlem yapmıyorken bilgisayarın kapanmıyıp, uygulama veya oyun açınca kapanıyorsa ve boştakı işlemci sıcaklığın 60 derece ise, bu sorun işlemciden kaynaklanıyor olabilir.

Bilgisayar boştayken uygulamaların kapalı, sistemde hiçbir işlem yapmıyorken bilgisayarın kapanmıyıp, uygulama veya oyun açınca kapanıyorsa ve boştakı işlemci sıcaklığın 60 derece ise, bu sorun işlemciden kaynaklanıyor olabilir.

Aynen ama boşta bile yapıyor kilitleniyor. Hatta şifremi girince Welcome yazısında bile kitlendiği oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı