R5 1600 AF düşük Cinebench skoru

Ressamdavinci

Decapat
Yaklaşık 1 ay önce bir sistem topladım ekran kartı hariç fakat Cinebench testinde sanki düşük puan alıyor.

Sistemim:

Gigabyte B450M S2H.
R5 1600 12nm.
XPG 8 GB 3000MHz.
GT430 ekran kartı
FSP Hyper K 500
Güncel
Bir fikri olan var mı acaba ?

Dosya Ekleri

• 111.png
    111.png
    283,9 KB · Görüntüleme: 130
  • 222222.png
    222222.png
    918,1 KB · Görüntüleme: 95
  • 3333333.png
    3333333.png
    287,9 KB · Görüntüleme: 81
Son düzenleme:
+0.72V ile işlemciyi yakmadığınıza şükredin derim. İnşallah +0.072V vermişsindir :D
Ben şuan -0.028V ile 3.8GHz olarak kullanıyorum.

O voltajı kendisi vermiştir. Gerçi vermese bile ben stok voltajın altında bile stabil çalıştırıyorum :D
Evet internetten biri öyle vermiş öyle yaptım zaten değiştirdim direkt olarak
Hocam Gigabyte anakartta ne kadar voltaj vereceğimi anlayamıyorum, normal anakartlarda yazıyor +0.072 olunca 1.2V'tan 1.272V olacak diye fakat Gigabyte anakartlarda ne stok voltaj değeri yazıyor nede voltajı girdikten sonra ulaşılan değer. Bu yüzden voltaj veremiyorum, otomatikte duruyor.
Az önce sadece GHz 3.8 yaptım ve mavi ekran aldım volyaj vermedim sanırım bu oc işi beni çok uğraştırıcak bilen birine sormadan yapmamak en iyisi sanırım

Evet internetten biri öyle vermiş öyle yaptım zaten değiştirdim direkt olarak

Az önce sadece GHz 3.8 yaptım ve mavi ekran aldım volyaj vermedim sanırım bu oc işi beni çok uğraştırıcak bilen birine sormadan yapmamak en iyisi sanırım
İşlemci kalitesine göre değişiyor, kimi işlemci voltaj vermeden 4.00GHz üstüne rahat çıkarken kimi işlemci 3.7GHz zar zor çıkıyor.
Şimdi 1.38GHz test yapıyorum, inşallah bitecek fakat sıcaklık 38 derece sabit. Sabaha kadar render alınır bu şekilde.

962 Puan aldım, fena değil bence. :)
Voltajı neye göre nasıl vereceğiz onu ben anlamış değilim henüz + mi - mi bilmiyorum
Yüksek frekans istiyorsan ve mavi ekran alıyorsan + voltaj vermen gerekiyor çünkü işlemcin o kadar frekansa çıkamadığı için daha fazla güç istiyor.

Bu arada senin sistem ne ?

Normalde biz de 2800 falan almamız lazım stok halde en fazla
Bios güncellemesi yaptım azda olsa artma oldu 8 GB ram ve rtx 2060 geldiğinde de testi paylaşacağım
Tamamdır hocam paylasirsaniz çok iyi olur bu arada 12nm olan sürüm mu sizinki de ?
Eki Görüntüle 548342
Kıyas olması açısından benim 3.8GHz ve 4.1GHz OC yapılmış R5 2600 işlemciyi atayım. Bence sonucun biraz daha yüksek olabilirmiş ama çok düşük de denemez.
Hocam oc yapılmamış hali ile kaç puan alıyorsunuz?

Evet af modeli ben de rtx 2060 belki besleyemez diye oc yapicaktim bı puana bakayım dedim bana herhalde bozuk gönderdiler umarım yarın denediğimde yüksek alırım
İşlemcinin bozuğu vs. olmuyor yani bozuk diye iade edemezsin fakat kalitesi fark ediyor. Yarın denediğinde sonucunu paylaş yine de.

4GHz 1.4V ile başlanıyor genelde eğer soğutman pek iyi değilse 3.8GHz 1.375V başla ve yavaş yavaş voltaj düşürmeye başla. Kapanmadığı en ideal değerde bırak. Bunun için sabır gerekiyor fazla bir bilgiye gerek yok.
Sıcaklıklarını sürekli kontrol et, bilgisayarın ilk girdiğin değerde kapanırsa bios pilini çıkar ki tekrardan aynı voltajla başlamasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı