R5 1600 AF için overclock önerisi

yncc

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi forumlar sistemim şu şekilde ve işlemcime yapabildiğim kadar OC yapmak istiyorum.
  • B450M S2H.
  • 1600 AF.
Bu konuda biraz bilgisizim yardımcı olacak arkadaş istiyorum.
UP UP

Son düzenleyen: Moderatör:
Yetersiz mi geliyor? Neden OC yapmak istiyorsunuz? Ve stok soğutucu ile kullanıyorsanız çok fazla ısınacaktır. Ya yakarsınız yada ömrünü azaltırsınız.

Yetersiz mi geliyor? Neden OC yapmak istiyorsunuz? Ve stok soğutucu ile kullanıyorsanız çok fazla ısınacaktır. Ya yakarsınız yada ömrünü azaltırsınız.
Alseye H120D adlı bir soğutucu ve 12W M/K değeri olan bir termal macun ile kullanıyorum. Soğutucum gayet iyi T6 Ultra ve SE 224 XT'den daha performanslı. Bilgisayarımın verdiği FPSler çok düşüyor özellikle Valorant ve CSGO da. Yardımcı olabilir misiniz veya yardımcı olacak birilerini etiketleyebilir misiniz ?

Hocam sorunun işlemciden olduğuna %100 emin misiniz? Belki de ekran kartınıza OC yapmak gerekiyordur. Eğer single ram kullanıyorsanız oda işlemciye düşük performans yaptırabilir. Bunun gibi bir çok neden var. İşlemci ekran kartını besleyemezse OC yapılır. Tam sisteminizi ve oyunlarda kaç FPS aldığınızı yazabilir misiniz?

Hocam sorunun işlemciden olduğuna %100 emin misiniz? Belki de ekran kartınıza OC yapmak gerekiyordur. Eğer single ram kullanıyorsanız oda işlemciye düşük performans yaptırabilir. Bunun gibi bir çok neden var. İşlemci ekran kartını besleyemezse OC yapılır. Tam sisteminizi ve oyunlarda kaç FPS aldığınızı yazabilir misiniz?
Oyunlarda 100-150 Alıyorum Sistemim şu şekilde;
1600 AF
B450M S2H
SAMSUNG 970 EVO 512 GB
2X8 3000 MHZ CL 16
GTX 1060 6 GB
600W 80PLUS
FPS lerim düşük değil lakin 144HZ monitör alacağım için 144 FPS'in altına düşmemesini istediğimden ve soğutucum, termal macunumun güzel olmasını değerlendirmek amacıyla OVERCLOCK yapmak istiyorum. Yardımcı olacak mısınız ?

Hocam OC deneme yanılma ile bulunur. Voltajı ufak ufak arttırıp sistemin sıcaklığına ve stabilizesine bakmanız gerekiyor. Ancak dediğim gibi sorun işlemciniz de değil. İşlemciye OC yapmak boşa olacaktır. Yapacaksanız ekran kartınıza OC yapın. Yine aynı şekilde ufak ufak değerleri arttırıp oyunlarda stabil çalışıyor mu diye kontrol etmeniz gerekiyor.

Hocam OC deneme yanılma ile bulunur. Voltajı ufak ufak arttırıp sistemin sıcaklığına ve stabilizesine bakmanız gerekiyor. Ancak dediğim gibi sorun işlemciniz de değil. İşlemciye OC yapmak boşa olacaktır. Yapacaksanız ekran kartınıza OC yapın. Yine aynı şekilde ufak ufak değerleri arttırıp oyunlarda stabil çalışıyor mu diye kontrol etmeniz gerekiyor.
Deneme yanılma yoluyla yapacağım zaten. CSGO ve VALORANT işlemci oyunudur. FPS değerlerim yükselecektir. Nasıl yapacağımı sormuştum lakin cevap alamadım tam anlamıyla teşekkürler iyi akşamlar.

Geri
Yukarı