Çözüldü R5 1600 AF | RX 5500 XT OBS ile yayın anında yüksek FPS'de kasma hissiyatı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ceriwonderland

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar, forumdaki ilk konum.
1 ay önce yeni topladığım sistemim ile orta düzey akıcı ve izlenebilir bir kalitede yayın açmak için uğraşıyorum. OBS bana 1920x1080 rahat rahat yayın yapabilirsin demesine rağmen 1600x900p yayın yaparken oyunda ilginç takılmalar yaşıyorum. FPS değerlerim yayın kapalıyken ve yayın açıkken 25-30 FPS fark ediyor. Buradaki en önemli problem LoL oynarken FPS düşük olmamasına rağmen görsel takılmalar ve gecikmeler, Valorant oynarken ise Mouse'da tarif edemediğim bir hissiyat. Bilgisayar özelliklerimi aşağıya bırakıyorum. Bunun kaynağını bilen veya OBS ayarlarımı yapmama yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

• İşlemci: Ryzen 5 1600 AF 12nm
  • Anakart: ASUS TUF B450 Plus
  • RAM: G.Skill 2x8 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: MSI Mech 5500 XT 4 GB
  • SSD: Kioxia 240GB
  • HDD: Toshiba 750GB 5200 RPM (Laptop hard diski)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yayın için gerekli önbelleği HDD üzerinde mi üretiyor laptop HDD düşük okuma yazma hızlarına sahip olduğundan dolayı veri akışında anlık takılmalar olabilir. Herhangi bir oyunu SSD üzerine kurup HDD çıkarıp dener misiniz? Ben de de her türlü oyunda 5400 RPM laptop HDD yüzünden drop giriyordu 7200 RPM HDD taktım takılma donmalar yok oldu. Donanım olarak dikkatimi çeken tek şey bu. Bir de OBS üzerinden yayın ayarlarınızı atarsanız daha çok yardımcı olurla

Sorun harddiskmiş. Harddisk'i çıkarınca problem tamamen ortadan kalktı. Eğer ki FPS değerlerinde herhangi bir düşüş olmadan görüntü kayıyor veya mouse saçma bir hissiyat veriyorsa, Ekran kartı güncellemesi, Monitör Hertz ayarı, Disk birleştirme, Ekran kartı driver güncelleme vb biri size yardımcı olacaktır
Yayın için gerekli önbelleği HDD üzerinde mi üretiyor laptop HDD düşük okuma yazma hızlarına sahip olduğundan dolayı veri akışında anlık takılmalar olabilir. Herhangi bir oyunu SSD üzerine kurup HDD çıkarıp dener misiniz? Ben de de her türlü oyunda 5400 RPM laptop HDD yüzünden drop giriyordu 7200 RPM HDD taktım takılma donmalar yok oldu. Donanım olarak dikkatimi çeken tek şey bu. Bir de OBS üzerinden yayın ayarlarınızı atarsanız daha çok yardımcı olurlar.

Yayın için gerekli önbelleği HDD üzerinde mi üretiyor laptop HDD düşük okuma yazma hızlarına sahip olduğundan dolayı veri akışında anlık takılmalar olabilir. Herhangi bir oyunu SSD üzerine kurup HDD çıkarıp dener misiniz? Ben de de her türlü oyunda 5400 RPM laptop HDD yüzünden drop giriyordu 7200 RPM HDD taktım takılma donmalar yok oldu. Donanım olarak dikkatimi çeken tek şey bu. Bir de OBS üzerinden yayın ayarlarınızı atarsanız daha çok yardımcı olurla

Sorun harddiskmiş. Harddisk'i çıkarınca problem tamamen ortadan kalktı. Eğer ki FPS değerlerinde herhangi bir düşüş olmadan görüntü kayıyor veya mouse saçma bir hissiyat veriyorsa, Ekran kartı güncellemesi, Monitör Hertz ayarı, Disk birleştirme, Ekran kartı driver güncelleme vb biri size yardımcı olacaktır

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı