R5 1600 AF-RX 570 sistem yükseltme

tandoganomerr

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, Ryzen 5 1600 AF, AMD RX570 OC, A320M S2H, 16 GB 3000MHz RAM'li bir sistemim var. Güncel oyunlarda sorun yaşamıyorum lakin yazın ekran kartımı değiştirmeyi düsünüyorum. Şu anda GTA 5'te orta ayarlar 72FPS sabitte işlemci sıcaklığım 70 75 derecelerde. Sizce 240mm sıvı soğutma mı alayım? Yoksa MSI B450M-A Pro tarzında bir anakart + AMD writh prisim alıp yoluma devam mı edeyim? AMD Ryzen 5 3600'e geçmek istiyordum ama gereksiz pahalı 2800 TL ve benim cebimden işlemcimi satabilirsem eğer 1500 TL civarında para çıkacak. Aman aman bir fark göremedim. Siz ne yapardınız belirttiklerim haricinde önerilere de açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam sisteminiz sizin için yeterliyse yükseltmeye gerek yok bence. Size sıkıntı yaratan problemleri belirleyip değiştirin. Mesela soğutma probleminiz varmış, daha iyi bir soğutma satın alabilirsiniz.

Müthiş bir yol çizeyim sana:
B550 Pro.
Ryzen 5 5500.
Wraith Prism.
Bunları alırsan harika olur. Bu devirde anakartını B450'ye yükseltmek için üst düzey bir B450'ye ihtiyacın var çünkü alt düzey B450 işine yaramaz, B550 al.
Ancak;yerinde olsam yükseltme ihtiyacı pek duymazdım geçerli bir sebebin yoksa eğer. Prism alıp yola devam et bence ama dipnot çok sesli prism.

1600 çok ısınan bir işlemci değil, ben Dark Freezer X120 ile kullanıyorum oyunlarda 60'ı geçmiyor. Alttaki modeli alıp takabilirsiniz. 1600 ile RTX 2060 Super'e kadar rahat kullanırsınız zaten o yüzden ekran kartını yükseltin.

İşlemci yükseltsen anakart yükselecek OC açılması için, ekran kartı alsan PSU değişmesi gerekebilecek, bence sistemi komple satıp hazır sistemleri takip etmek daha mantıklı. Ben öyle yaptım daha uyguna geldi.

Müthiş bir yol çizeyim sana:
B550 Pro.
Ryzen 5 5500.
Wraith Prism.
Bunları alırsan harika olur. Bu devirde anakartını B450'ye yükseltmek için üst düzey bir B450'ye ihtiyacın var çünkü alt düzey B450 işine yaramaz, B550 al.
Ancak;yerinde olsam yükseltme ihtiyacı pek duymazdım geçerli bir sebebin yoksa eğer. Prism alıp yola devam et bence ama dipnot çok sesli prism.
Tamamdır teşekkür ederim ben de zaten prisim alıp yola devamdan yanaydım yazın ekran karti degisirim
İşlemci yükseltsen anakart yükselecek OC açılması için, ekran kartı alsan PSU değişmesi gerekebilecek, bence sistemi komple satıp hazır sistemleri takip etmek daha mantıklı. Ben öyle yaptım daha uyguna geldi.
O da aklıma geldi ama satılmıyor ki pc 😂

Hangi model ve kaç GB versiyonu ?

AMD Ryzen 5 3600
3300X'e geçebilirsiniz, bir tık daha güçlü bir işlemci.

Sizce 240mm sıvı soğutma mı alayım?
SE 224 XT gibi bir soğutucu alabilirsiniz.

Önerim işlemci ve anakartınızı satıp 3300X yanına da B550/B450 anakart almanız yönünde. Ekran kartı 8GB'sa satıp üstüne biraz para ekleyip RX 6600 alabilirsiniz, 4GB'sa yine satıp 6500 XT'ye geçebilirsiniz (Kayda değer bir fark için PCIE 4.0 bir anakart ve işlemciyle kullanabilirsiniz.).
4GB'sa yine satıp 6500 XT'ye geçebilirsiniz.
Bütçeniz yeterse önerim yine RX 6600 almanız yönünde.

Hocam sisteminiz sizin için yeterliyse yükseltmeye gerek yok bence. Size sıkıntı yaratan problemleri belirleyip değiştirin. Mesela soğutma probleminiz varmış, daha iyi bir soğutma satın alabilirsiniz.
Amd wraith prisim almak istiyorum zaten ve alacağımda ama ileriye yönelikte olsun diye düşünmüştüm
Hangi model ve kaç GB versiyonu ?

3300X'e geçebilirsiniz, bir tık daha güçlü bir işlemci.

SE 224 XT gibi bir soğutucu alabilirsiniz.

Önerim işlemci ve anakartınızı satıp 3300X yanına da B550/B450 anakart almanız yönünde. Ekran kartı 8GB'sa satıp üstüne biraz para ekleyip RX 6600 alabilirsiniz, 4GB'sa yine satıp 6500 XT'ye geçebilirsiniz (Kayda değer bir fark için PCIE 4.0 bir anakart ve işlemciyle kullanabilirsiniz.).

Bütçeniz yeterse önerim yine RX 6600 zaten ona gecmek istiyprum yazin ya da rtx2060 tarzi bir karta
1600 çok ısınan bir işlemci değil, ben Dark Freezer X120 ile kullanıyorum oyunlarda 60'ı geçmiyor. Alttaki modeli alıp takabilirsiniz. 1600 ile RTX 2060 Super'e kadar rahat kullanırsınız zaten o yüzden ekran kartını yükseltin.

Tamamdir tesekkur ederim

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı