R5 1600 AF stok soğutucu 83 derece normal mi?

fromhell1

Megapat
Makaleler
2
Yer
İstanbul/Gaziosmanpaşa
Dün termal macun yenileme işlemi yaptım. Bugün dışarı çıkmadan önce OCCT'yi açtım. 49 dakika sürdü test. Hep 82-83 derecede seyretmiş bir de arkada ufak bir oyun da açık idi. Normal midir sıcaklık?
Macun olarak Rampage TM-130 kullandım. Aynı macunu HD 7850 kartıma da uyguladım, tam yükte 63 derece civarı kart.

Dün termal macun yenileme işlemi yaptım. Bugün dışarı çıkmadan önce OCCT'yi açtım. 49 dakika sürdü test. Hep 82-83 derecede seyretmiş bir de arkada ufak bir oyun da açık idi. Normal midir sıcaklık?
Macun olarak Rampage TM-130 kullandım. Aynı macunu HD 7850 kartıma da uyguladım, tam yükte 63 derece civarı kart.

Stress testi için normal değerler.

Macunun kalitesi çok kötü. Isı iletkenliği 1.63W/M-K.

Arctic MX-4 (8.5W/M-K) alıp yeniden uygulayın. İşlemcinizin sıcaklığı biraz daha düşecektir. Ancak abartılacak bir durum yok.

Bir de hangi kasayı kullanıyorsunuz. Onun da işlemci ve ekran kartı sıcaklığına etkisi büyük.

Ben aynı işlemciyi 4GHZ O.C şekilde kullanıyorum. PF240 sıvı soğutma ile en fazla 60 derece sıcaklığı gördüm.

Hocam AF'lerin nanometreleri düşük diye biliyorum. Yani bu sıcaklıklar fazla.
Kaliteli termal macun kullanın.
Pardon hocam yazıyı tam okumamışım. Stres testiyse normal tabii ki.

Zaten hiçbir oyun bu kadar yük bindiremez işlemciye oyunlarda 75 dereceyi geçmez diye düşünüyorum. Macun pek kaliteli değil ama yenilemenize de gerek yok bence zaten yeni sürmüşsünüz. Bir de stress testinde Core Boost açık mıydı?

Stres testinde kaç almasını bekliyorsunuz da yüksek yazıyorsunuz? 50 derece mi olucaktı stres testinde? 80-85 derece normal.
Çok fazla yazmamın sebebi, MX-4 termal macun ile 1600 AF kullanan bazı arkadaşlar stress testinde maksimum 75 derece görüyordu. Tabi ben çok fazla demekle biraza abartmışım ama yinede fazla.

Geri
Yukarı