R5 1600 AF undervolt yapmak

ronark

Decapat
Kasam eski olduğu için içinde fan mevcut değil ve sıcakların başlaması ile beraber işlemci %20 kullanımlarda 70 derece civarlarına geliyor, voltajını azaltıp CPB kapatıp daha soğuk çalışmasını istiyorum. BIOS ayarlarında Vcore-Dcore tarzı ayarlar var fakat hangisi neyin voltaj değeri ona hakim değilim. Nasıl voltaj düşürebilirim?

Recep Baltaş'ın yayınladığı videoda CPB kapatmak uzun vadede işlemciden tam performans almayı engeller diyor. Uzun süre sonucunda artık işlemciden hiçbir durumda mı tam performans alınmaz yoksa o süre boyunca CPB kapalı olduğu için mi tam performans veremez?

Anakart: B450M S2H.
İşlemci: R5 1600 AF.

Son düzenleyen: Moderatör:

Evet riskli ama 70 derece görmesinden iyidir :)

Aynen
Yani üstüne birşeylerin dökülüp düşme riskinin olması 70C olmasından iyi mi? 70 çok da yüksek değil bence. 80den sonrası sıkıntı. Çoğu işlemci 90C'den önce hızı bile düşürmüyor. Kasa kapağını açmak ya da UV mantıklı. Ben kendi işlemcime UV yapmıştım performans kaybettirmeden. normalde 1.37'de çalışıyordu 1.30 yapmıştım stock fan varken. Arkadaş da hızdan feragat da edecekse çok daha fazla düşürebilir voltajı,ekran kartı da çok güçlü değilse Valo ve CS dışında fps değişikliği de görmez oyunlarda.

Kasam eski olduğu için içinde fan mevcut değil ve sıcakların başlaması ile beraber işlemci %20 kullanımlarda 70 derece civarlarına geliyor, voltajını azaltıp CPB kapatıp daha soğuk çalışmasını istiyorum. BIOS ayarlarında Vcore-Dcore tarzı ayarlar var fakat hangisi neyin voltaj değeri ona hakim değilim. Nasıl voltaj düşürebilirim?

Recep Baltaş'ın yayınladığı videoda CPB kapatmak uzun vadede işlemciden tam performans almayı engeller diyor. Uzun süre sonucunda artık işlemciden hiçbir durumda mı tam performans alınmaz yoksa o süre boyunca CPB kapalı olduğu için mi tam performans veremez?

Anakart: B450M S2H.
İşlemci: R5 1600 AF.
CPB kapatmak kapalı olduğu sürece tam performans almanızı engeller hocam. Gönül rahatlığıyla kapatabilirsiniz.

Yani üstüne birşeylerin dökülüp düşme riskinin olması 70C olmasından iyi mi? 70 çok da yüksek değil bence. 80den sonrası sıkıntı. Çoğu işlemci 90C'den önce hızı bile düşürmüyor. Kasa kapağını açmak ya da UV mantıklı. Ben kendi işlemcime UV yapmıştım performans kaybettirmeden. normalde 1.37'de çalışıyordu 1.30 yapmıştım stock fan varken. Arkadaş da hızdan feragat da edecekse çok daha fazla düşürebilir voltajı,ekran kartı da çok güçlü değilse Valo ve CS dışında fps değişikliği de görmez oyunlarda.
Ben sistemimi uzay montaj kullanıyorum gidipte sistemin üstünde su içmiyorum. Arkadaşın kasası eskiymiş %20 kullanımlarda 70 derece görüyormuş yani kasanın hava akışı kötü. Bence uzay montaj yapması daha mantıklı ama sizde haklısınız uv yapılabilir neden olmasın. :)

Undervolt yerine uzay montaj kullan?
Çok toz oluyor hocam birde evde kedi var güvenemiyorum ona 😅
Yani üstüne birşeylerin dökülüp düşme riskinin olması 70C olmasından iyi mi? 70 çok da yüksek değil bence. 80'den sonrası sıkıntı. Çoğu işlemci 90C'den önce hızı bile düşürmüyor. Kasa kapağını açmak ya da UV mantıklı. Ben kendi işlemcime UV yapmıştım performans kaybettirmeden. Normalde 1.37'de çalışıyordu 1.30 yapmıştım stock fan varken. Arkadaş da hızdan feragat da edecekse çok daha fazla düşürebilir voltajı, ekran kartı da çok güçlü değilse Valorant ve CS dışında FPS değişikliği de görmez oyunlarda.

Hocam düşürdüğümüz değer BIOS ekranında isim olarak hangisi DRAM voltage yanlış bilmiyorsam RAM'e verilen voltaj, Vcore ve dcore voltage diye seçenekler var hangisi işlemcinin hangisi başka parçaların voltajı tam çözemedim açıklarsanız çok iyi olur.

Geri
Yukarı