R5 3500X undervolt yapmak

Excaliburmerlin

Hectopat
Ryzen 5 3500X işlemcim var ve stok soğutucu ile kullanıyorum. Anakart fazla voltaj (1, 45 civarı) verdiği için ısınıyordu. Ben de undervolt yapmak için Ryzen Master'dan birkaç denemenin ardından 1.15V 4100MHz yaptım. Buna rağmen sıcaklıklar fazla geldi.

Anakartım ASUS ve BIOS'tan nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum. Voltajı düşürmeden önce Core performance Boost kapatılmalı mı veya böyle başka ayar var mı? İnternette ASUS anakartlar için bir rehber de bulamadım undervolt hakkında. Yardımcı olabilecek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 5 3500X işlemcim var ve stok soğutucu ile kullanıyorum. Anakart fazla voltaj (1, 45 civarı) verdiği için ısınıyordu. Ben de undervolt yapmak için Ryzen Master'dan birkaç denemenin ardından 1.15V 4100MHz yaptım. Buna rağmen sıcaklıklar fazla geldi.

Anakartım ASUS ve BIOS'tan nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum. Voltajı düşürmeden önce Core performance Boost kapatılmalı mı veya böyle başka ayar var mı? İnternette ASUS anakartlar için bir rehber de bulamadım undervolt hakkında. Yardımcı olabilecek var mı?
Sıcaklık ne kadar acaba?

"Cok isiniyor" yerine kac derece oldugunu yazsaniz? Kullandiginiz kasa modeli ve kac tane fan var?
3 önde 1 arkada fan var. Hava akışı çok güzel. Stress testlerinde 85 leri buluyor.
CPB kapatman yeterli işlemciye UV yapmaya gerek yok.
Her kullanıcı gibi performanstan ödün vermek istemiyorum :)
Sıcaklık ne kadar acaba?
Stres testlerinde 85 dereceyi buluyor.

Aynı işlemciyi kullanıyorum. Stok fan ile boştaki sıcaklık 35-45 derece arasıydı anakart ve işlemcinin Xigmatek Grip kasa kullanıyorum. Arctic Freezer 34 Esports Duo kullanıyorum şimdi 29-32 derece boşta. Undervolt yapmayı ben de denemiştim zamanında işe yaramadı. Eğer düşük sıcaklıkta olsun diyorsanız ben tek çözümü undervolt üzerine 3.6GHz sabitlemekte buldum. Soğutucu aldıktan sonra 4GHz ye sabitledim stok voltaj ile performans/sıcaklık oranı gayet hoş oldu.

Aynı işlemciyi kullanıyorum. Stok fan ile boştaki sıcaklık 35-45 derece arasıydı anakart ve işlemcinin Xigmatek Grip kasa kullanıyorum. Arctic Freezer 34 Esports Duo kullanıyorum şimdi 29-32 derece boşta. Undervolt yapmayı ben de denemiştim zamanında işe yaramadı. Eğer düşük sıcaklıkta olsun diyorsanız ben tek çözümü undervolt üzerine 3.6GHz sabitlemekte buldum.
Hocam yakın zamanda aynı soğutucuyu alıcam fakat undervolt neden işe yaramadı tecrübelerini aktarır mısın ?
"Hava akışı güzel" demeyin artık, modeli ne modeli?

85 dereceyi bulması için kötü hava sirkülasyonu olan bir kasa falan lazım.
Hocam Allah aşkına birşey bilmeden yazmıyorum ki buraya. Modelini hatırlamıyorum ve ilk geldiğinde uzay montaj denendi. Sıcaklık farkı neredeyse yoktu.
1609855079888376262943652644797.jpg

Sorunumu hallettim arkadaşlar. 1.2V 4100 mhz sabitledim ve 20 dakikalık prime95 ffts testinde hiç hata almadım. Artık boşta 40-42 derece civarı çalışıyor. AIDA64 testinden max 60 dereceyi gördü.
AİDA64 CPU + FPU + cache + system memory hepsi bir stress testi yapıldığında 71 dereceye sabitlendi üstüne çıkmadı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı